Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

SILVIUFG

Lotul 2 : GENUL PROGRAMULUI : DRAMA!!! Acolo sa se duca Felix si Ionita. Sau cum i-o chema....

Lotul 1 fara nodurile din capete ar fi gata anul viitor. Daca toate problemele birocratice ar fi puse la punct. Nodurile.....

alin_simeriaveche

Scuze daca s-a mai discutat, am pierdut sirul evenimentelor: in ce stadiu este nodul Sebes? Ce trebuie sa se intample? Se poate preconiza un timp de rezolvare a problemei? Multumesc

Vice33

Limita dintre lotul 2 și 1 este la minutul 8:38?

mishu77

In ritmul asta nici in 2019 nu se inchide autostrada asta. Probabil 2020....

dragos76

La lotul 1 aș fi mulțumit și cu bucate de la A1 la nodul Alba sud. Dar cred că nici asta nu e realistă (nodul cu A1 nu cred că poate fi făcut fizic în mai puțin de 12 luni de la prima cupă de pământ excavată)

Europiu

Eu nu am reușit să localizez spațiile de servici/parcările de pe L1/L2... Hm.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Daniel_I

#8616
Quote from: Europiu on November 01, 2017, 02:14:28 PM
Eu nu am reușit să localizez spațiile de servici/parcările de pe L1/L2... Hm.
Pe lotul 1 iti spun eu. La minutul 13 din filmare, intre Oarda si Raul Sebes. Deocamdata spatiile de servicii si parcarile de scurta durata sunt folosite pentru depozitare terasament, de asta nu le-ai vazut :D
Nu stiu daca a-ti observat in filmare, eu am vazut si pe teren, la podul peste raul Sebes, sa inceput o groapa pe malul dinspre Turda, unde se vor turna fundatiile pentru inca doi piloni de sustinere a grinzilor. Ultimii doi.
On The Road

Europiu

OK, multam! Da, acolo ar trebui sa fie, daca e sa ne luam dupa planse. Dar daca nu ai fost in teren (ca tine), greu de spus ca acolo va fi, candva, o parcare.  :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

cristi5

#8618
Quote from: alin_simeriaveche on November 01, 2017, 01:53:28 PM
in ce stadiu este nodul Sebes? Ce trebuie sa se intample?

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=14/45.98/23.554/0

Din informatiile pe care le am PT e aprobat dupa negocieri prelungi intre CNAIR si constructor (care inteleg ca a ofertat la licitatie alta solutie decat in SF, de ce a fost dat castigator nu stiu)

Din pacate e nevoie de revizuire a AM (minora cred dar dureaza). Deci nici solutia din SF nu e de ajuns. Pregatire proasta ca de obicei.

Tot din pacate procesul de negociere PT si procesele care ii urmeaza (pana la exproprieri suplimentare si AC) este total netransparent. Proiectul insusi nu se da uneori decat dupa procese in justitie... Dar odata obtinut pe surse se poate publica pana la urma pe forum, etc. Ar trebui clarificat si transparentizat acest proces.

Dar puteti incerca sa cereti informatiile de mai sus.

LE: a si pentru ca nu e solutia ofertata, va trebui probabil un act aditional. Care e o pasare rara in 2017. Poate asta contribuie la blocarea procesului? Nu toti constructorii lucreaza pe gratis si trebuie sa ajute la documentatia pt ANPM.

voicul

Si in santier, in partea cealalta km 14 - 17 parca, de ce nu au intrat? Eu stiu ca deja e acolo AC? Sau e doar AM?

Vice33

Eu am o serie de întrebări cu privire la unele situații observate din filmare. Cine are bunăvoința să îmi răspundă, să îi dea Dumnezeu sănătate și aparat bun ca să pozeze în continuare.

1. La min 0:38 ce este cu acea construcție care încă mai stă pe calea autostrăzii... ??? ? :o :o :o :o :o

2. La min 1:38 de ce sunt zone asfaltate pe distanță scurtă?

3. La min 2:02 se va face supratraversare a DJ-ului?

4. La min 2:20 se traversează Muresul?

5. Ce sunt acele șanțuri largi săpate ca la min 3:22...? Sunt pentru drenaj?

6. Ce se întâmplă de la min 4:53 până la min 5:08 unde Autostrada va supratraversa CF 300...? e o zonă care aproape că nu e "atacată" de utilaje...e o problemă acolo cu autorizatiile?

7. Ce se întâmplă de la min 7:32 după viitoarea supratraversare a DN7...? E o bună bucată la fel, aproape neatacată de utilaje...

8. Partea cea mai dureroasă, de ce nu s-a făcut nimic de la min 8:37-9:15 ??? :o :o :o Ce probleme au acolo... ???

9. Ce nod e la min 11:42?

10. Mureșul se supratraversează și la min 11:52?

11. Ce e cu acea casă de la min 12:30 ???:o :o :o :o De câți ani trebuia să dispară din aliniamentul autostrăzii???

12. De ce se opresc lucrările la min 14:22... ??? Ce sunt acele "găuri" in sol...? Sunt repere pentru șantier?

Loturile 2+1 au cele mai multe supratraversări, podețe din ce am văzut...lucrări grele.

Mulțumesc.

Iceman

Multumim pt filmare :cheers:...Teoretic Aktor ar trebui sa lucreze la capacitate turata cu AC pe tot tronsonul-practic ei lucreaza cum vor ei -VAISIASMAR
Lotul 1 se misca binisor......Tind sa cred ca se vor inaugura impreuna loturile astea  ???...Daca nu prima data lotul1  :p

dorum

daaa... acu am vazut si eu filmarea...

LOT1 - intarziati, asta e, speram sa se mobilizeze serios
LOT2 - REZILIERE, fratilor... cea mai mare porcarie pe care am vazut-o de cand activez in bransa asta... :(

TibiV

Quote from: Vice33 on November 01, 2017, 08:29:00 PM

8. Partea cea mai dureroasă, de ce nu s-a făcut nimic de la min 8:37-9:15 ??? :o :o :o Ce probleme au acolo... ???

9. Ce nod e la min 11:42?

10. Mureșul se supratraversează și la min 11:52?

11. Ce e cu acea casă de la min 12:30 ???:o :o :o :o De câți ani trebuia să dispară din aliniamentul autostrăzii???

12. De ce se opresc lucrările la min 14:22... ??? Ce sunt acele "găuri" in sol...? Sunt repere pentru șantier?

Loturile 2+1 au cele mai multe supratraversări, podețe din ce am văzut...lucrări grele.

Mulțumesc.

8. La 8.37 este capatul lotului 2. Dela 8.37 la 9.15 este sectiunea cu nodul Alba Iulia nord, la care abia a fost aprobat proiectul tehnic

9. Alba Iulia sud.

10. Da

12. Acolo incepe sectiunea nodului cu A1, unde la fel abia a fost aprobat proiectul tehnic. Gaurile sunt "sondaje" arheologice. Daca nu sunt decopertari in jurul lor, este bine - inseamna ca arheologii nu au gasit nimic interesant pentru ei dar care sa intarzie lucrarile la autostrada.
Mi-e teama ca la 8.58 au gasit lucruri interesante... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vasile.silion

Nu înțeleg cum pot să lucreze cu atâta delasăre pe loturile 1 și 2! Pe lângă faptul că sunt atât de întârziate lucrările, se văd în filmare zeci de camioane care staționează la marginea aliniamentului. Când de fapt  ar trebui să fie peste tot pe acolo un "du-te - vino", o forfotă de oameni și mașini care lucrează! Incredibil!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran