Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind proiectele de acte normative care ar putea fi incluse pe agenda ședinței Guvernului României din 19 august 2020

8. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național ,,Secțiunea 3B - Tunel Rutier cu profil de autostradă în zona Meseș, situat pe teritoriul localității Românași, din județul Sălaj", din cadrul obiectivului de investiții ,,Autostrada Brașov-Târgu Mureș-Cluj-Oradea"

gov.ro

naivu

#24661
Wow, ar fi o premiera, declansarea procedurilor de expropriere inainte chiar si de lansarea licitatiei (de obicei incepeau (mult) dupa semnarea contractului).
Am totusi impresia ca e vorba de altceva, de crearea unui nod de descarcare la Romanasi pt lotul Zimbor-Poarta Salajului, ceva similar nodului de la Holdea de pe A1.
Se mai stie ceva de licitatia propriu-zisa pt tunelul Meses (Nusfalau-Zalau-Poarta Salajului)? S-a scris ca va fi o licitatie mai speciala, cu precalificare (evident anul asta), dar pana acum nu am citir sa se fi facut nimic efectiv in directia asta! (si e singura licitatie care mai lipseste din traversarea Apusenilor).

whitedove

La nod Chetani este emulsie. Am trecut eu azi si pe bretele e doar emulsie nu este asfalt. Fara poze ca eram in trafic si singur in masina. Se lucra inclusiv la iesire din Hadareni spre Luna la supratraversarea DN de catre autostrada. Erau cativa oameni si utilaje la cofrat pilele dinspre C. Turzii... La Hadareni spre Chetani Marcu lucra la relanti la terasamente... deci vorba ceea "Eppur si muove"

horatiu.cosma

^^
E vorba de portalele pentru tunel, 5000 de mp.

tom_sawyer

La tunelele forate se mai expropriaza si terenul de deasupra?

cristi767

Din câte îmi amintesc discuțiile de aici (și așa ar zice și logica), răspunsul este nu. Eventual poate dacă se fac guri de aerisire/etc.?

rota

^Umbrărescu ar putea construi cei 30 kilometri dintre Nădășelu și Zimbor Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Knattspyrnufelag

Ce bine ar fi să nu fie contestații - ar fi un pas uriaș înainte pentru A3.

horatiu.cosma

Doar să nu se auto-conteste, altfel nu prea are cine.

Knattspyrnufelag

^^ Ce veste bună, @horatiu.cosma. Pentru că în informarea oficială se menționează că se poate semna contractul după încheierea perioadei de contestații, dar poate e un text standard și nu s-au obosit să îl modifice.

marinul

unde ai gasit tu informare oficiala?

ciprebbe

CCCC poate contesta descalificarea, totul depinde de motivul descalificarii ofertei.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alinuttt

Descalificarea nu trebuia contestată înainte de atribuire?

voicul

E bine ca ia UMB 2 loturi unul langa altul. La anul pe vremea asta ii vedem in santier.  :cheers:

@ovicor Nici eu nu cred ca va contesta UMB si ramane Nurol (care am vazut ca e conglomerat destul de mare. Bine si Aktor e firma mare in afara RO, dar poate turcii fac ce trebuie la noi in tara).

razvan96

PE 3B5 pot contesta si altii. Nurol a castigat cu un pret apropiat de valoarea estimata, deci diferentele sunt mici. Mare minune sa nu conteste Strabag.