Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

voicul

Nu cred ca a fost postat: June 13 at 6:30 PM

Imagini de pe santierul Autostrazii Transivania, sectiunea 3C3, Biharia-Bors

https://www.facebook.com/1819247748087054/videos/559953964411480/

pentium10

jucaria de azi de la Gheja

180t in contrabalans, 53m rază maxima

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

laszlo.robert


pentium10

Da, bucata lipsa de la Gheja. Vezi cu o pagina în urma.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

RaduC

Quote from: pentium10 on June 20, 2019, 04:24:11 PM

Din ce am inteles, grinzile sunt taiate in forma de Z si se aseaza impreuna la montaj cu ajutorul calaretilor de grinzi, si de aceea nu este nevoie de suporti.


Elegant

pentium10

#20870
Au ajuns la mine cateva raspunsuri de la CNAIR pentru lotul Straco.

1. Cate revendicari au fost depuse de Antreprenor de la semnarea contractului, tema lor, suma revendicata si cate au fost aprobate pana azi?
Pana in prezent Antreprenorul a emis un numar de 46 de Instiintari de Revendicare prin care solicita costuri suplimentare si extensie de termen.

In conformitate cu prevederile contractuale, Inginerul a emis determinari pentru 5 dintre aceste Instiintarii de Revendicare, restul fiind in analiza la acesta.

2. Cate facturi sunt emise si neplatite, data emiterii si suma lor?
Pana in prezent, s-a emis de catre Antreprenor un numar de 15 facturi in baza Certificatelor Interimare de Plata, 14 dintre acestea fiind platite in termenii contractuali, iar ultima a fost emisa de catre Antreprenor in data de 19.06.2019.

3. Pe ce data a fost instiintat Antreprenorul pentru mobilizare slaba?
Antreprenorul a fost somat in repetate randuri de catre CNAIR SA pentru mobilizare slaba.

4. De ce nu s-a atacat o zona in spatele satului Hadareni?
Din enuntul intrebarii nu se intelege la ce zona faceti referire.

5. Va rog sa expuneti blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor.
In prezent sunt asigurate de catre Beneficiar toate conditiile necesare pentru executia lucrarilor de catre Antreprenor.

Antreprenorul fiind in insolventa,  anumiti furnizori si prestatori nu vor sa incheie contracte cu acesta.

6. Va rog sa trimiteti data prevazuta pentru finalizarea lucrarilor.
Termenul inaintat de catre Antreprenor pentru finalizarea lucrarilor este  trimestrul 4 al anului 2019.

7. A trimis Beneficiarul o solicitare ca doreste ca nodul Chetani sa fie terminat inainte de termenul final?
Nodul Rutier Chetani se va finaliza in stricta corelare cu lotul 2 Iernut – Chetani.

ultima fraza confirma prima data oficial ca se doreste din partea CNAIR sa fie finalizata in stricta corelare cu lotul Astaldi.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

realfanady

Quote4. De ce nu s-a atacat o zona in spatele satului Hadareni?
Din enuntul intrebarii nu se intelege la ce zona faceti referire.

Aici mi-a crescut un pic tensiunea. E un raspuns care dovedeste anumite chestii: 1) ori astia habar nu au ce se intampla pe teren 2) ori nu vrea sa stie ce se intampla pe teren, si/sau 3) pur si simplu sunt de rea credinta si evita astfel raspunsul.

Referitor la termenul lucrarii, aparent tot nu se lasa, si ei mai cred in povesti, sau vor intentionat sa abureasca lumea ...

Bogdan_Cluj

Raspunsul la intreabarea 6 (ala cu termenul in Q4 2019) este .... no comment. Ce sa mai zici dupa un asemenea raspuns? Cand astia nu cred ca termina nici in 2020.

perfidus

Stai să-și facă Cucul propria evaluare, nu dau ei termene; acela este doar "Termenul înaintat de către Antreprenor". Oare consultantul pe ce își ia banii?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

voicul

@realfanady daca as fi sa aleg raspunsul corect as alege 1, doi SI 3.
Restul nu sunt valabile pentru CNAIR.

Eu ma mir ca raspund (da, stiu ca legea ii obliga, dar chiar sa respecte legea).

pentium10

nu gasesc o poza cu zona neatacata in spatele Hadareni, si mai multe filmari au disparut de pe Youtube de unde se puteau scoate
ma ajuta cineva
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pasadia

Vad ca pe Gmaps se vede zona asta. Este cea despre care chiar au am presupus ca reprezinta o mica groapa de gunoi folosita de comunitate, probabil neautorizata, si care e posibil sa joace rol de pretext pentru intarziere la fel ca in cazul celei din zona Alba-Iulia Sud.

Dar mno, raportat la dimensiunile proiectului acea zona e chiar mica si aparent nesemnificativa.

realfanady

@pasadia: exact aia e zona. Cu google maps o identifici usor, dar ei probabil nu au auzit de google maps.

pasadia

Sincer sa fiu eu ii inteleg pe cei de la Straco - daca acolo sunt zeci de ani de gunoi depozitati de-a lungul timpului, e clar ca acel teren are alti parametri cand vine vorba de portanta. In plus, daca li se cere lor sa faca curatenie si sa care deseul la vreo groapa de gunoi autorizata, mi s-ar parea normal sa impute acel cost mai departe catre CNAIR. Si uite asa mai iese o revendicare.

milo1981

Din satelit se poate observa o zona (5:53 pe filmarea din 12.06.2019) care nu a fost decopertata.

E vreo problema cu exproprierile acolo sau e vorba de ne-relocarea stalpilor retelei electrice care traverseaza viitoarea autostrada?

Data captura satelit: 20.06.2019





Powered by API/PUM imgur uploader
autoMinder - aplicație de management a parcului auto