Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 9 Guests are viewing this topic.

voicul

Serbanescu insista ca se termina nodul Iernut si va fi data in folosinta.
Nu vorbim daca va fi sau nu asa.
Intreb cum se poate receptiona cu actuala legislatie?
S-a mentionat ca pe "barba constructorului", dar ce inseamna asta? De ce ar vrea constructorul asa ceva?

zuma80

Stiu ca se cer poze din zona cu interes, dar daca tot le-am facut, le-am si pus...

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Pentru A6!

zuma80

A3 pasaj CF Gherghitei.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Pentru A6!

vladb

^In primul rand felicitari @ciprebbe si @Cristi Deme. Este de-a dreptul impresionant ceea ce faceti voi (reportaje high - quality / lucrari de o asemenea anvergura). As avea o rugaminte daca se poate: daca puteti posta la sfarsitul fiecarei zile, un mesaj de genul: grinzi ridicate - x, grinzi ramase - y sau 7/64. Asa, eu si cei ca mine, care "balesc" in fata monitorului dupa podul de la Gilau, putem sa cuantificam cand mama ma-sii de treaba putem (finally!) sa mergem pana la Nadasel - pe autostrada! Multumesc anticipat!

Cristi Deme

pe planificare ar iesi undeva pe 28 iunie ca ar trebui sa terminam cu instalarea grinzilor, asta la o medie de 2 grinzi pe zi

pana maine vor fi montate 2 deschideri si 2-maxim 3 pe a 3-a deschidere


TibiV

Vad ca ati trecut "senilata" pe malul celalalt fara sa o mai demontati.
Cum ati reusit ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Sau oamenii nu lucreaza la CNAIR, deci au demontat-o repede si au montat-o la fel de repede. :)

Ionut

28 iunie = gata cu grinzile
28 august = gata cu armarea, hidroizolația si suprabetonarea
28 septembrie maxim circulam

:)

Sper...

danutzu_1069

@TbiV, cred ca au demontat ceva la ea....
Nu mai stiu daca gabaritul sau tonajul era problema...
Parca si una si alta.
Concluzia este ca s-au miscat extrem de repede....

Cristi Deme

macaraua a fost demontata complet pt mutarea peste canal

parca nu mai suna asa a "monstru"  :D

alexandruduma

Quote from: vladb on May 25, 2018, 10:40:08 AM
^In primul rand felicitari @ciprebbe si @Cristi Deme. Este de-a dreptul impresionant ceea ce faceti voi (reportaje high - quality / lucrari de o asemenea anvergura). As avea o rugaminte daca se poate: daca puteti posta la sfarsitul fiecarei zile, un mesaj de genul: grinzi ridicate - x, grinzi ramase - y sau 7/64. Asa, eu si cei ca mine, care "balesc" in fata monitorului dupa podul de la Gilau, putem sa cuantificam cand mama ma-sii de treaba putem (finally!) sa mergem pana la Nadasel - pe autostrada! Multumesc anticipat!

Aha, deci pozele mele chiar asa de rau au iesit?  :D :D :D

perfidus

^^ De curiozitate am intrat pe siteul Liebherr pentru date si am gasit si filmulete interesante cu partea de montaj a macaralelor senilate (crawler). Au foarte multe optimizari din constructie si device-uri de ajutor pentru un montaj foarte rapid in cateva ore, doar cu o echipa de 3 oameni si o macara. Cine doreste:
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

laszlo.robert

#16332
Nu trebuie să aștepte  pină in 28 iunie să se apuce de armare etc.,La deschiderile unde au 4 grinzi sus se pot apuca imediat.Dar cred că se pregătesc deja > grinzile exterioare erau deja cu cofraje montate înainte de așezare in poziție.

Cristi Deme

#16333
vezi ca asta e un model nou de macara , care nu are nici o treaba cu cea de 600 de to

conditiile ideala din materialul video nu o sa le regasesti niciodata pe un santier

dpdv al spatiului si a configuratiei poate dura de 1,5 zile la 4 zile , asta e sigur

uite ceva mai realistic :



ciprebbe

Quote from: laszlo.robert on May 25, 2018, 12:45:32 PM
Nu trebuie să aștepte  pină in 28 iunie să se apuce de armare etc.,La deschiderile unde au 4 grinzi sus se pot apuca imediat.Dar cred că se pregătesc deja > grinzile exterioare erau deja cu cofraje montate înainte de așezare in poziție.

Se incepe de saptamana viitoare deja, marti se toarna ultima pila apoi se muta echipele la placa.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe