Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Cristi232

#255
Quote from: valexandru on May 08, 2012, 10:03:51 PM
Quote from: Cristi232 on May 08, 2012, 09:39:15 AM
Cum adica , pe parcurs?
Statul roman construieste pe banii lui si apoi UE deconteaza intre 1-100% din suma platita constructorilor.
Pe parcurs, succesiv sau la final, aceeasi mancare de peste...
:)

Crede-ma ca nu e acelasi lucru! Cand ai de construit o autostrada de 6 mld de euro (Tg Mures-Iasi), cu siguranta nu e acelasi lucru!

?????
omule... ce naiba nu e clar?!
Ue deconteaza DUPA ce statul roman plateste factura constructorului.
Ue deconteaza intre 1-100%, in functie de programe. Deconteaza tot ce-i trimite statul roman, in cadrul programului convenit anterior.
Adica orice facturi, mari sau mici, late sau inguste, facturi pt 1 km sau 600 km, pt 5 zile de lucru sau 4 ani... pt orice lot...
Oare acum e, clar?

Ceea ce trebuie sa inteleaga toata lumea: fara banii din bugetul statului, pt platile initiale ale facturilor, NU SE FACE NICIUN KM.

Ionut

Quote from: Cristi232 on May 09, 2012, 09:21:20 AM
Ceea ce trebuie sa inteleaga toata lumea: fara banii din bugetul statului, pt platile initiale ale facturilor, NU SE FACE NICIUN KM.

Toata lumea stie asta, dar e bine ca reamintim din cand in cand, unii dintre noi poate mai uita. :)

valexandru

@Ionut
Quote
Potrivit datelor CNADNR autostrada va avea o lungime de 310 km şi va costa 6,14 miliarde de euro
sursa: adevarul.ro
Studiul de fezabilitate nu l-am mai gasit.
@Cristi232
Nu ai inteles ce vreau sa zic, sau nu am reusit sa ma exprim corect. Revin un pic mai tarziu.

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Cristi232

Eu zic sa revezi tot ce ai scris, eu ti-am raspuns strict la ceea ce ai pus in opera aici.



Ionut

Despre Craiova... nu are rost sa facem thread inca.

QuoteŞS: În luna martie a avut loc la Bruxelles o reuniune a miniştrilor transporturilor, unde s-au trasat noile culoare de transport europene. Cu această ocazie s-a decis construirea Autostrăzii Sudului, care va lega Bucureştiul de Craiova, prin Alexandria, către Timişoara, o ramură a sa urmând să meargă către Bulgaria, pe podul de la Calafat. Discuţiile de la Bruxelles în privinţa acestei autostrăzi au avut loc în contextul în care, după cum se ştie, bugetul de stat nu poate să suporte integral finanţarea unei asemenea investiţii de infrastructură. Vom avea însă şansa de a accesa fonduri europene, disponibile până în anul 2020, iar pe următorul exerciţiu financiar 2014-2020 avem convingerea că această autostradă va fi realizată, astfel încât Oltenia, în general, şi judeţul Dolj, în special, să beneficieze de o asemenea investiţie.

Ideea acestei autostrăzi a apărut pe mandatul de ministru al transporturilor al domnului Radu Berceanu, iar eu am susţinut-o în permanenţă, dată fiind imensa sa utilitate. Şi văd că această idee a fost preluată şi figurează inclusiv în programul de guvernare al noului guvern condus de Victor Ponta, ceea ce nu poate decât să ne bucure, pentru că înseamnă că această idee a fost apreciată dincolo de culoarea politică a executivului. Aşadar, Doljul va avea autostradă, iar asta aduce şansa unor noi investiţii în zona noastră.

sursa: Gazeta de Sud

Nimic nou, doar "confirmari" de planuri.

Mai putini stiu ca fondurile de coeziune (cele pe care se finanteaza acum A1) se vor incheia in 2020. Sunt voci care vor sa se prelungeasca acest termen... sau sa fie disponibile un alt tip de fonduri europene. Ar trebui sa ne grabim...


Ionut

Eu zic mai bine sa ne abtinem de la pariuri. Fiti cu ochii pe rectificarile bugetare / realocari. Comentati doar ce se intampla, doar deciziile, fara lamentari & stuff.

stangabriel

Am o intrebare: putem semna o petitie prin care cerem reluarea legaturii cu Ministerul Transportului? poate promovam asta si pe alte forumuri. Eu cred ca trebuie sa reusim ceva.

Observ ca linistea e prezenta la minister,chiar si la nivel de declaratii oficiale.

Va rog,hai sa incercam si altfel.

Multumesc,o zi buna.

Ionut

Pai facem... eu sunt pentru. Are cineva idee cum ar trebui sa facem mai precis? Nu ma pricep la petitii si cereri adresate ministerului. :D

stangabriel

#264
http://www.ursuletiisuparati.ro/index.php?lg=CLNG&p=petitii_how

Aici scrie in mare cum se face,poate e cineva care a mai scris,eu nu,dar nu ma dau inapoi. Binenteles,cea mai buna ar fi varianta online,mai putin remarcata,insa mai rapida ca numar de semnaturi.

Hai sa ne gandim la variante scrise,si alegem pe cea mai potrivita.

Multumesc Ionut si celorlalti care se vor implica,e dreptul nostru. Propun sa o scriem pe: http://www.petitiionline.ro/

Ionut

In loc de petitie, nu mai bine facem noi o "adresa" direct la minister sau la CNADNR? Am trimis in trecut la biroul de presa al CNADNR si mi s-a raspuns. Poate avem noroc si acum...

coco.serban

Quote from: Ionut on May 15, 2012, 08:07:36 PM
In loc de petitie, nu mai bine facem noi o "adresa" direct la minister sau la CNADNR? Am trimis in trecut la biroul de presa al CNADNR si mi s-a raspuns. Poate avem noroc si acum...

Ar fi foarte bine sa facem prima data o "adresa" sa vedem ce iese..

Ionut

#267
Cei de la ZF trag linie si aduna, probabil au cerut date de la CNADNR:

QuoteCum înaintează şantierele de autostrăzi în România






sursa: ZF


bogdymol

Quote from: Ionut on June 01, 2012, 06:09:06 AM
Cei de la ZF trag linie si aduna, probabil au cerut date de la CNADNR:
sursa: ZF

Concluzii:
- pe Arad-Timisoara si pe Centura Constanta aproape ca nu s-a mai lucrat (ca doar sunt deschise si asta conteaza)
- pe Nadlac-Arad lot 1 si Lugoj-Deva lot 1 stam destul de prost
- Bechtel a avansat cu 0,08% :lol:
- sunt curios cum au calculat progresul pe Centura Aradului, pentru ca arata total diferit fata de cum arata la 1 Februarie...
- si inca o chestie: cum de Timisoara-Lugoj lot 1 (UMB) e la doar 28%? Vizual arata mult mai bine...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele