[B] Pasajul subteran Eroii Revolutiei

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:13:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

misiekwas

^Posibil sa fie varianta precum la Universitate (sper!). Oricum îmi se pare ca ideea de a desființa trecere de pietoni e una extrem de nefericita, mai ales ținând cont ca de ex. poți sa te aștepți la mulți pietoni în vârstă care ar vizita pe Cimitirul Bellu. Da, știu ca sunt prevazute lifturi, dar soluții aia au tendința sa se strice (vezi scara rulanta la Universitate).

Earthchild

Quote from: misiekwas on September 01, 2023, 04:32:55 PMvezi scara rulanta la Universitate
A anunțat PMB că se face sf pentru repunerea în funcțiune.  :D

misiekwas

Aia sunt mai tari decât în Cracovia unde se discuta înființarea companiei municipale Repunerea scărilor Rulante în Funcțiune  :lol:

Dar serios, îmi se pare ft proasta ideea de a desființa trecerea. Fie si pe buton.

dr4qul4

1. Care treceri de pietoni? Cele mai apropiate sunt la peste 150m: unde era Al Padrino si la OMV. Astea raman ca nu sunt nici acum in perimetrul santierului!
2. Nici tramvaiul nu circula intre 23.30-05.00, asa ca nu vad de ce ar fi pasajul deschis.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

reiny2000

Păi Băluță cred că la trecerile alea se referea. Dacă le desființează atunci pasajul rămâne singura cale de a traversa.

danutzu_1069

Nu prea are logca sa le desfiinteze pentru ca semafoarele pentru auto tot vor ramane... nu se desfiinteaza, asa ca nu-l incurca cu nimic niste treceri de pietoni...

dr4qul4

trecerile alea traverseaza cu totul alte strazi ca pasajul.
Fiecare trecere este dubla. Cum ai mai putea ajunge la Liceul Cerchez? Sau la fostul City Mall (acum City Offices)?

Posibil insa sa desfiinteze trecere de pe Pieptanari!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dr4qul4 on September 01, 2023, 09:25:50 PM1. Care treceri de pietoni? Cele mai apropiate sunt la peste 150m: unde era Al Padrino si la OMV. Astea raman ca nu sunt nici acum in perimetrul santierului!
Fix pe alea vrea Băluță să le desființeze!...  :lol:

Quote from: dr4qul4 on September 01, 2023, 09:25:50 PM2. Nici tramvaiul nu circula intre 23.30-05.00, asa ca nu vad de ce ar fi pasajul deschis.
Deci dacă vreau, ca pieton, să traversez noaptea la ora 02(AM) ar fi mai bine să aștept până la ora 5... Absolut logic! 8)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bekxy

Nu prea cred să termine într-o săptămână, dacă păstrează ritmul de până acum. Grinzi principale cred ca mai sunt vreo 2-3 de pus, dar mai sunt o grămadă de traverse de montat între ele. Nici măcar nu sunt toate în șantier. Plus reanranjat zona. La Al Padrino abia au descarcat niște armături, probabil pentru stâlpi. Deci..., bă Luță, 1 octombrie?

lucian

Da,nici eu nu cred ca va fi gata intr o saptamana...Sunt multe finisaje de facut si nu cred ca deschide circulatia pana nu termina statia cu totul sa fie pusa la punct.

dr4qul4

@TibiV, cele 2 (de fapt 4) treceri existente vor ramane deschise. toate au semafor si cel putin la cele de la OMV nu se lucreaza deloc. Santierul este foarte departe de OMV.
Daca vrei sa traversezi la 2;00, atunci vei folosi una din cele 2.

Pasajul asta va adauga inca o posibilitate de traversare, una mai scurta, pentru ca va fi in punctul de conexiune al X-ului.

Cred insa ca se va desfiinta trecerea de la Pieptanari si pietonii vor fi obligati sa treaca pe la metrou (pe intrarile existente de o parte si de alta a bulevardului).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bekxy

Am trecut azi pe acolo, au terminat de pus "coastele" sau ce-or fi alea, dar mai au milionul de zăbrele.

BIGRED1984

Exista N1 si N10, chiar am mers cu ele acum ceva timp, acum nu stiu cu ce mai sunt operate dar au fost cu tramvai, deci trebuie asigurat accesul si noaptea.

dr4qul4

Doar daca vor opri acolo. Pot sa opreasca doar la Sura Mare ca si pana acum.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

BogdanPetrini

Au fost operate cu tramvaie doar o scurtă perioadă la introducerea serviciului. De cca un an și ceva sunt operate cu autobuze.