[B] Pasajul subteran Eroii Revolutiei

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:13:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sionut

#75

poate pun panouri fotovoltaice ... macar sa produca curent ...

misiekwas

^nicio vorba, din câte am văzut o sa fie și perforat ca nu cumva sa protejeze pasageri de ploaie.

Skynick

Nu exista nicio randare finala pe undeva?

miahi

^
Quote from: survola on August 01, 2023, 09:59:07 AMSe face un fel de acoperiș pentru centrul pieței, unde va fi stația de tramvai.
Cam așa spune PS4 că va arăta:

Powered by API/PUM imgur uploader

dr4qul4

ciudat ca discutam de pasajul subteran si structura asta a ajuns cam pe la etajul 5-6 al blocului de langa  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Nu am urmărit atent dar sper că stația de tramvai va fi accesibilă doar din pasajul subteran. Că ar fi stupid să ai pasaj și să lași pietonii să treacă pe sus.

Și sper că se conectează și M2, da? Intermodal, gen.

danutzu_1069

#81
Da, categoric. De fapt pasajul in discutie incepe din vestibulul staiei de metriu (unde sunt turnichetii) si merge spre partea cu cimitirul (fara a ajunge in  incinta...), pe troturar fiind doua iesiri.

Din statiile de tramvai, se poate coborii in pasaj, tot cu cite doua scari (probabil si lifturi, vor fi)

Ionut

Bun. Similar PDT și Crângași, deci.

bekxy


Ionut


danutzu_1069

Cosmelia aia de deasupra, inutila si hidoasa...

Ionut

Ah okay. Am înțeles acum. :) Stați să vedem rezultatul final, uneori tablourile neterminate arată oribil dar la final ies acceptabil. Uneori. :lol:

dr4qul4

Eu sper sa o ancoreze bine, ca in intersectia aia bate binisor vantul si (de langa ea) pare ca ar avea destula portanta. Sa nu-si ia zborul
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

reiny2000

@Ionut la PDT și Crângași sunt și treceri. La pasajul ăsta nu-mi dau seama unde ar putea să pună lifturi pentru acces în stația de tramvai, deci ciu-ciu accesibilitate (de fapt nici în randarea 3d nu se vede vreun lift). De asemenea, metroul se închide noaptea, iar pasajul trece prin vestibulul stației. PS4 a spus că trecerile de pietoni vor fi desființate (deși proiectul nu prevede desființarea niciuneia din trecerile de pietoni existente, conform avizului Comisiei Tehnice de Circulație nr.6938/27.04.2018), dar nu a spus care treceri și dacă pasajul va fi deschis 24/7.

TibiV

Quote from: Ionut on August 31, 2023, 02:22:21 PM...sper că stația de tramvai va fi accesibilă doar din pasajul subteran. Că ar fi stupid să ai pasaj și să lași pietonii să treacă pe sus. Și sper că se conectează și M2, da?...

Cu o mică observație: la metrou accesul este oprit în perioada 23.30-05.00. Deci nu va exista acces când NU circulă metroul.
Iar la Eroii Revoluției va fi mult mai nashpa decât la Charles de Gaulle, pentru că Băluță vrea să desființeze trecerile pietonale de la suprafață.

Colegii de la MU încearcă să lămurească problema...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)