Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 32 Guests are viewing this topic.

NicolaeG

Direcția Suici - Calimanesti se poate cu turisme, invers nu. La limita de județe este o panta foarte abrupta în Argeș care nu poate fi urcata cu turismul caci derapează și se face groapa sub roata. Invers se poate caci e mai ușor la coborâre. Am un Volvo S60 de 3 ani și fac drumul acesta pe retur din București de fiecare data. P.S. Locuiesc în Calimanesti și cunosc toate drumurile. P.P.S. Turismele dinspre București pot urma DJ703G + DC14A + DJ703M și ajung la Cornet. Recomandat vinerea după amiaza dacă nu ploua. Scăpați de dealul Negru, Râmnicu Vâlcea și Calimanesti - Brezoi. Vinerea după amiaza scutiti cam 1 ora de mers.

voicul

Pai de ce asa si nu direct pe DJ703H si dupa DJ703H.
Intreb, ca zici esti din zona si sunt putine informatii/video cum sunt drumurile.

Daca ai si o camera de bord cu o filmare sau un prieten tot din zona ... vreo 5000 de vizualizari tot faci  :)

Cetatean

Am facut astazi un drum Orastie - Fagaras si am prins ploaie destul de puternica pe A1.
Zonele unde se schimba panta din acoperis in panta unica sunt adevarate capcane pe ploaie. Ceva nu e bine la majoritatea dintre ele. Prea "sta" apa. Sa fie facute prea din scurt ? Am vazut si mai ok.
Oare sunt sanse daca semnalam asta si la viitoarele carpeli sa refaca zona aia de palier (cred ca asa se cheama) mai bine?

alecu26

Nu o prea poti rezolva din reasfaltare.
Ca solutie inginereasca mie imi place modul de proiectare din Ungaria. Acolo se merge se merge si se trece brusc de la o inclinare la alta.
O improvizatie...e sa se faca niste striuri/șlițuri in asfalt astfel ca apa de suprafata sa dispara cat mai repede...si ajuta si la scurgere.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).