Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gruia88

Albastru cred ca a picat dar fiind ca deja s-a dat înainte cu Craiova - Filiași , deci cred ca o sa fie traseul galben , acum nodul asta trompeta și cocoașa de la balota o sa se definitiveze când termina studiul .

Sper totuși la balota sa ocolească pe nord pentru ca e mai OK pentru continuarea spre Lugoj, pe partea de sud e înghesuiala mare cu Dunărea , Simian ... și e și puțin ocol, mai bine fac pe nord și bagă un drum de legătură cu Simian pentru traficul greul spre Calafat.

oneLess

Albastru cred și eu că pică din motiv de bulibașa din strehaia, sau cine știe, poate se preferă liniștea și un drum de legătură mai lunguț!  :D

IonutPad

Ar fi mers și o a treia variantă: nod la Turceni, cu traseu direct Turceni-Strehaia. Dacă merg de la Craiova la Timișoara îmi convine albastrul, dar dacă merg de la Târgu Jiu la Timișoara fac un ocol de 18-19 km Tuceni-Filiași + 20 km Filiași-Strehaia.

naivu

Și ce cauți de la TgJiu la Timișoara prin Strehaia? Maps te trimite fie prin ValeaJiului, fie pe DN67 direct la DTS; iar ca variantă mai pitorească DN67D prin Baia de Aramă și Băile Herculane  :)

IonutPad

Păi Google Maps face calculele pe actuala infrastructură. Pe viitor vei avea 370 km Tg. Jiu - Tg. Cărbunești - Filiași - Drobeta - Timișoara cu minim 120 km/h viteza de deplasare. Adică îi faci în 3 ore. Tg. Jiu - Timișoara pe Valea Jiului e vreo 4 ore (chiar dacă-s 300 km). Tg. Jiu - Motru - Drobeta - Timișoara va fi cam la fel la timp și mai scurt, într-adevăr.

Și da, am greșit cu Turceni, pentru că Turceni nu va fi pe DX Tg. Jiu - Filiași. Să zic mai exact un Țânțăreni. În orice caz, mie îmi pare tot un fel de cocoașă acolo la Filiași pe varianta cu galben

IonutPad

Și în plus, trebuie corelat proiectul cu ruta Alexandria-Craiova-Calafat-Drobeta, care e parte din rețeaua TEN-T, Coridorul Rin-Dunăre.

Dacă muți traficul regional de pe DN6 undeva mai la sud, rămâi cu un trafic local foarte scăzut, exceptând segmentul Filiași-Craiova.

dr4qul4

Este ca nu esti din zona? Nu prea ies calculele.

1. Tantareni sau Filiasi tot aia e. Deci galben.

2. Spre DTS
A. Din centru Tg Jiu, prin DN67 pana pe centura DTS ai 80 de km. Faci cel mult 1h15 acum, si urmeaza niste centuri (la Motru va trece tot prin oras, dar cred ca fac 1-2 pasaje)
B. Prin Tg Carbunesti - Strehaia vei avea minim 168 km. la 120 km/h vei avea minim 1h30 (pt ca mai trebuie sa si iesi din Tg Jiu).
3. Spre Timisoara (nod Remetea)
 A. prin defileu ai 138 km pana pe A1 (2h10) + 142 pe A1. (1h10). Total 3h20. Prin Otelu Rosu mai scazi vreo 15 km dar mergi mai putin pe A (dar tot pe acolo iesi).
 B. Prin Tg Carbunesti - Strehaia ai 355km, adica minim 3h20, ca doar nu crezi ca vei merge cu 120km/h prin munti. Si peste 20 de ani, pentru ca mai devreme nu vom avea A6 complet.

Si asta pentru autoturisme. Pentru tiruri balanta este clara. Defileul va castiga la orice ora.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

gruia88

Desenu e și puțin high-level ,  autostrada are 51,4 km de A restu express și în județul Dolj sunt 46 de Autostradă , deci undeva la Tantareni ( care e în Gorj) o sa se îndrepte spre DTS.

Pentru ca paralele cu DN6 la Strehaia ai și multe localități și cale ferată , drumul o să fie probabil câțiva km mai în Nord .

Aici pentru mie e clar în mare parte , aștept cu interes zona Balota-Simian .

EugenRo

#1778


Macar daca il complica, sa mai atraga niste trafic  O:-)

raulbogdan23

#1779
Logic ar fi daca pleci din Craiova pe A6 sa nu fie nevoie sa faci o bucla ca sa continui pe A6.

Ar trebui trasata directia principala ca si A6 si ramnificatie DX2 spre Filiasi.

:headbash:

EugenRo

^Asa ar fi logic. Dar daca nu se poate/ vrea, macar bucla ramane de viteza si la nivel (fara traversari), cumva similara cu cea de la A10 x A3, Turda.

raulbogdan23

^

Daca vrei sigur se poate

oneLess

^^ La Turda, acolo la A10 x A3 există restricție de viteză ?

Hercule

Deșteaptă-te române!

dumbravaandrei

sunt bretele si cu 60 km/h