News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Discuții ca-n gară

Started by Ionut, June 08, 2016, 06:02:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dan tm

https://aloiasi.ro/2021/08/s-au-batut-in-tren-din-cauza-mastii-de-protectie-si-a-caldurii-ba-tu-esti-bou-nu-vezi-ca-mi-e-rau-ia-masuri/

Oare sindicatele astea vocale l- au asistat în instanta pe feroviar?

Ca ăsta e rolul lor, să apere membrii sindicatului, nu?

Sau doar să dea din gură și sa îngrașe conturile?

gruiarew

În următoarea stație dat jos și gata. Ce atâta circ?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

tom_sawyer

60 de tineri au fost electrocutați în ultimii 7 ani după ce au încercat să se fotografieze pe tren sau pe podurile de cale ferată. Mulți dintre ei au murit iar cei care au supraviețuit au rămas cu sechele. Grav este și că vârsta celor care recurg la astfel de gesturi a scăzut până la 11 ani.


Cosmin M

A aparut traseul Bucuresti - Brasov pe timp de noapte


hvm

^
Am citit ultimele 20 de pagini de pe topicul acesta acum și am rămas perplex legat de lipsa de Interes prezentata fata de CFR la nivel de minister.

Am cautat putin sa vad dacă e aprobat bugetul dar n-am găsit nimic. Și mi se pare de neconceput sa avem în luna septembrie un buget neaprobat și sa nu spună nimeni nimic....

Sau vor sa facă bugetul pe baza valorilor actuale?

Si intreb asa și eu: bugetul pe 2022 care ar trebui sa fie gata aprobat pana în 31 dec 2021 pe când se apuca de el?

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

dr4qul4

#3035
Incerc sa cumpar online 1 bilet de tren.. Nu am mai facut asa ceva in Romania. In afara nu am avut probleme in a cumpara bilete online (in orice domeniu, de la eurostar la vignete si obiective turistice).

Insa site-ul cfr ma da pe spate: chiar trebuie sa-mi fac cont pentru a cumpara un bilet?  :o
Si daca imi fac cont, trebuie obligatoriu nr de telefon? si ADRESA:o :o

Si inca ceva, cum aplic reducerea pt pensionari? (biletul e pt cineva care a fost la gara acum 2 seri si a aflat ca nu mai sunt locuri..)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

frunzaverde

@dr4qul4 : da, chiar trebuie sa-ti faci cont. Adresa nu cred ca e chiar necesara dar numarul de telefon parca da. E foarte enervanta faza asta...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dr4qul4

adresa nu e obligatorie, doar nr de telefon...
insa tot nu gasesc cum pot lua bilet cu reducerea pt pensionari... Sa inteleg ca nu se poate online?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

BogdanPetrini

În general orice bilet cu reducere în baza unei legi, cu excepția celor de copil se poate lua doar de la casă, pe principiul "dar dacă nu e adevărat". Ceea ce în mod normal ar trebui să fie în sarcina exclusivă a călătorului, și anume să își asume că beneficiază legal de reducerea cu care cere un bilet și să fie verificat de personalul de tren, iar în caz contrar să i se elibereze bilet de suprataxă, la noi nu se poate până nu mai trece printr-un filtru, respectiv al casierelor.

Specific în cazul biletului de pensionar, știu că trebuie completat un cupon care se rupe pe din două și o jumătate se păstrează la gară, jumătate rămâne la cumpărător. Deci singura variantă e statul la cozi și îngenunchiatul la geam, nici măcar la automatele de bilete nu se poate.

Pentru studenți, le-a luat doar 4 ani să găsească o modalitate prin care să nu își mai bată joc de sute de mii de călători pe care să-i țină la cozi ca să verifice de fiecare dată existența unei ștampile. La prima verificare de către ochii vigilenți ai casierelor, dacă le ceri, îți introduc CNP-ul și seria legitimației de student în xSell și îți generează un ID valabil 1 an (din octombrie până în octombrie) în baza căruia se pot lua bilete și de la automate sau online.

Cam ăsta e nivelul la care suntem.

tom_sawyer

#3039
Biletele pentru pensionari au ramas singura categorie care nu se poate cumpara online, din pacate:

https://bilete.cfrcalatori.ro/ro-RO/Home/TermsConditions

dr4qul4

Va multumesc pentru raspunsuri.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

etravel

Quote from: frunzaverde on September 03, 2021, 09:54:42 PM
Adresa nu cred ca e chiar necesara dar numarul de telefon parca da.
M-ati facut de m-am uitat acum in aplicatia sufletului.  :)
Adresa postala nu e necesara, adresa de e-mail categoric da. Numarul de telefon e manifestat ca fiind obligatoriu.

dr4qul4

Am mai observat ceva... iti arata numarul de locuri disponibile, DAR doar cu mai mult de 6 ore inainte de plecarea trenului.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tom_sawyer

#3043
^

Pentru că nu poți lua bilet online cu mai puțin de 6 ore înainte, cu excepția trenurilor de aeroport.

cristi5

Si nu poti pt ca nasul trebuie sa primeasca diagrama. Sa stie cati urca cu bilet online si in ce statie, sa nu ai bilet onlain falsificat.