News:

.

Main Menu

Estonia

Started by nenea_hartia, August 15, 2023, 06:39:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nenea_hartia

Fosta închisoare:





În apropiere e o bază NATO, iar pe deasupra treceau Eurofighter Typhoon (probabil britanice) la fiecare 3-4 minute:




nenea_hartia

Însă o excursie pentru senzații tari a fost la NARVA, al treilea oraș ca mărime din Estonia. Am coborât în gara din Narva.







Controlul pașapoartelor pentru cei veniți din Rusia:



La capătul podului din imagine este Rusia (!):




nenea_hartia

Orașul este anost, majoritar rusofon (85%), împânzit de blocuri comuniste și hale sau ateliere abandonate. Am aflat că fostul oraș estonian, extrem de cochet (am văzut poze), a fost complet distrus în al Doilea Război Mondial, iar rușii l-au refăcut după chipul și asemănarea lor, pentru a șterge secole de istorie.





Pe alocuri seamănă mult cu orașe din România, cu biserici inutil de mari, care sufocă spațiul verde dintre blocurile de locuințe, cu garaje (probabil ilegale) în care oamenii își depozitează orice, mai puțin mașinile, și cu decorațiuni de prost gust de care proprietarul este cu siguranță extrem de mândru:






nenea_hartia

O catedrală luterană construită în 1884, care a scăpat parțial de ravagiile războiului și a fost reconstruită ulterior:



Însă promenada de pe malul râului Narva este foarte frumoasă:



În stânga râului este fortăreața Narva, iar în dreapta este fortăreața Ivangorod din orașul rusesc cu același nume:





nenea_hartia

Un pod rutier securizat cu garduri și camere de supraveghere conectează cele două maluri și țări:







Intrarea pe pod prin vama estonă:



Și o mașină venind din Rusia:


nenea_hartia

Un război al drapelelor :): estonian, UE și ucrainean pe malul eston, rusesc în fortăreața Ivangorod:







La baza fortăreței Narva era ceva sărbătoare câmpenească, cu cozi enorme la grătare și muzică rusească:




nenea_hartia

Am vizitat fortăreața, foarte interesantă:



Într-una din camere sunt expuse multe pendule și cred că asta e cunoscută multora de vârsta mea :lol: :



Din păcate, curtea fortăreței e în curs de amenajare, iar statuia lui Lenin a fost mutată într-un muzeu din Tallinn :lol: :



Imagini luate de la ultimul etaj:




nenea_hartia

Din păcate, panorama de la ultimul etaj nu e liberă, ci obturată de un geam nu foarte curat. Pozele sunt luate prin acest geam și, deși cele de deasupra au ieșit decente, cea de mai jos, unde am folosit mult zoom, e foarte neclară. Am încercat de mai multe ori, însă cu același rezultat. O postez totuși, pentru că pare un peisaj post-apocaliptic :lol: . Presupun că e această haldă a combinatului rusesc Fosforit:



Vama rusească:

:

Alte imagini din Ivangorod, Rusia:




nenea_hartia

#38
Însă cea mai bizară clădire e totuși în centrul orașului Narva. Dacă cineva are cea mai mică idee la ce folosește drăcovenia de pe bloc, aș rămâne dator.





O clădire care a fost reconstruită după război este primăria:





Din nefericire, este încadrată doar de blocuri și de Colegiul Narva al Universității din Tartu, un experiment arhitectonic foarte nereușit:


nenea_hartia

Cam asta a fost, de aici m-am întors la gară și am plecat înapoi la Tallinn:



Ar mai fi și altele, dar nu vreau să vă sufoc cu poze. Dacă aveți ocazia, vizitați Estonia. E o țară frumoasă, cu oameni plăcuți, cu multă lume care vorbește engleza și cu multe lucruri de văzut. Mai postez doar două mostre în estoniană, limbă care seamănă fonetic și scriptic cu finlandeza, însă cele două, mi s-a spus, nu sunt mutual inteligibile.




 

======= SFÂRȘIT =======

cavver

Quote from: nenea_hartia on August 17, 2023, 11:43:25 PMÎnsă cea mai bizară clădire e totuși în centrul orașului Narva. Dacă cineva are cea mai mică idee la ce folosește drăcovenia de pe bloc, aș rămâne dator.





http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=59.375747&lon=28.195081&z=16&m=w&show=/10291055/ru/Дом-башня&search=naarva
"There is a water tank on the roof. When it was built, it was called "A resistent house with a water tower."

Arch. Henno Sepmann, 1969."

nenea_hartia