Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 21 Guests are viewing this topic.

zuma80

Am incercat sa numar muncitorii de pe LD4.
Mi-au iesit aproximativ 170 fara operatorii de utilaje si camioane.
Nu este rau pentru 1km de autostrada, ma gandesc eu.
Pentru A6!

voicul

Ei (nu mai stiu daca UMB sau CNAIR) ziceau ca sunt 300 in martie. Ritmul e sustinut. Cati sunt, cati nu sunt, nu cred ca s-ar putea (cu mult mai bine) mai bine de atat.

Goldmund

Quote from: danutzu_1069 on May 11, 2019, 04:41:00 PM
Pe bune, voua va place sa rămână asa???
Da, se pot pune pe gabioane..
Sper ca stiti despre ce vorbesc...
Se planteaza plante agatatoare in mod normal, iarba nu prea e posibil.

ciprebbe

Sunt tot spre 300 de oameni alocati de UMB la Deva.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

AlinC ar fi trebuit sa ii roage sa se adune toti intr-un singur loc, pentru poza de grup!...
Poate la absolvire, aka darea in folosinta...
;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dorum

nici mie nu-mi place tabla aia, dar acu hai sa asteptam sa vedem ce iese... plus ca printre tablele alea mai e si cate un burlan de plastic, care probabil preia apa de mai sus...

paullie

#46281
Quote from: adiarc on May 13, 2019, 08:29:42 PM
Vesti bunicele pt PiSI.....Porr a postat un anunt de angajare economisit  in Sibiu.Hai ca incep sa se mobilizeze....
O intrebare. Bucata Rudeni - Poiana din PiSi nu era mai lesne de facut pe la Paltenu si Radacinesti? Poate si mai util ca era mai aproape de Calimanesti.

dr4qul4

Cine ne poate ajuta cu informatii despre aceasta licitatie. Raman 6 km neasfaltati.
QuoteAchiziția publică de lucrări din cadrul proiectului ,,Modernizare DJ 703G, Jiblea - Sălătrucel - Berislăvești – Robaia - Limită Județul Argeș"
Tara/Judet   Romania/Valcea
Data licitatiei   07.02.2019 (Expirat)
Data limita   07.02.2019 (Expirat)
ID:   3498406
Data publicarii:   11.12.2018
Tip anunt:   Achizitii
Cod CPV:   45233140-2 - Lucrări de drumuri
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

^ Cred ca e cam devreme sa vorbim despre sectorul Tigveni-Rudeni... refuz sa cred ca suntem chiar atat de cretini incat sa nu se poata asfalta cativa km de DJ in timp util pentru a folosi acea bucata din PiSi... cand va fi gata. E asa rau acel DJ intre Calimanesti si Rudeni? Este dificil? Nu am fost niciodata pe el, dar zona Centurii Calimanesti (pe care am fost de jdemii de ori) nu mi se pare ceva de speriat.

NGC

@dr4qul4: Nu stiu ce anume te intereseaza, dar poti gasi majoritatea informatillor aici.

gdaniel

#46285
@paullie: Daca se facea trecerea pe acolo erau 2 muchii de trecut , intre Topolog si raul care da la Calimanesti si dupa aia inca o trecere intre raul asta si valea Baiasului.

Am incercat eu o expeditie de la Paltenu prin Dangesti spre Baiasu acum un an-doi si dupa urcarea abrupta pe drum betonat la Paltenu am dat de macadam pe coborarea pana in Robaia si acolo in sat tocmai au bagat piatra mare de rau (rotunda) de abia am trecut cu masina.
Si am inteles ca intre Dangesti si Baiasu s-a rupt drumul asfaltat care mergea pana in pas; per total e mult mai dificil terenul decat prin Poiana.

dr4qul4

Multumesc NGC. Asadar avem 2 ofertanti de care nu am auzit.
Daca am inteles bine proiectul, drumul va avea platforma de 10m pentru ca include si piste de biciclete si trotuare. Poate iese ceva bun din asta.
Trebuie asfaltat complet la momentul la care PiSI5 va fi gata. Varianta prin DJ703G va fi folosita si fara PiSi4.

DN73 Curtea de Arges - Tigveni se poate carpi cu un strat de asfalt, iar DJ Tigveni-Suici este bun. Varianta asta va fi cu 10km mai scurta decat cea prin DN73C si DN7. Plus ca nu vad sa se miste nimic legat de modernizarea DN73C, iar de la Burlusi la Aldesti drumul e praf. Nu merge doar cu o carpeala. Tare imi este frica sa nu ne trezim ca vom avea PiSI5 gata si santier pe DN73C.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

#46287
Varianta asta va merge doar pentru masini mici. Oricum va fi o fluidizare imensa sa ai masinile mici printr-o parte si alea mari pe DN7.

Din pacate mai trebuie niste lucruri pentru DJ703G (si la 16 sept 2018 era la fel). Totusi, cred ca asta se rezolva mai repede decat PISI4 si/sau 5.



Quest

Quote from: dorum on May 15, 2019, 08:05:51 PM
mai e si cate un burlan de plastic, care probabil preia apa de mai sus...

Chiar asa. In filmarea lui AlinC din 13.05 am observat aceste 3 corelatii.
La 2 locatii e doar seria de suporti ai viitorului burlan.








Common sense will get you far !

zuma80

In proiectare se ia in calcul o scurgere (burlan) cu diametrul de 110mm pentru terase - sarpante de aproximativ 150mp.
Daca facem un calcul la ce suprafete sunt acolo e greu de crezut ca vor lasa un burlan de plastic in acele locuri.
Pentru A6!