Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Astaldi merge cel mai bine pe C.Turzii-Tg.Mures, raportandu-ne la dificultatea lucrarilor. Cu putin noroc, prinde Strabag din urma, desi a inceput pe zonele grele la 17 luni dupa Strabag.

Granata06

Strabag nu o sa termine in octombrie. Mai este mult de lucru daca ne raportam la actuala legislatie de receptie a autostrazilor.

dan_c

Quote from: Granata06 on May 24, 2018, 08:21:36 AM
Strabag nu o sa termine in octombrie. Mai este mult de lucru daca ne raportam la actuala legislatie de receptie a autostrazilor.

Puteti fi mai explicit legat de faptul ca ,, mai este mult de lucru daca ne raportam la actuala legislatie de receptie a autostrazilor '' ?


pentium10

#16293
legile actuale zic ca proiectul trebuie sa fie 100% complet pana la ultimul detaliu in ziua receptiei
in anii trecuti se putea receptiona partial, si eventual dat in circulatie, si terminate anumite lucrari sub trafic (dar acum nu se poate)

in alte ordine de idei, Strabag trebuie sa solicite prima tura de receptie undeva in luna august, ca neconcordantele ce se gasesc sa fie stabilite, si probabil va primi 90 de zile timp de remediere, ca sa le termine in lunile sep-oct-noi, si sa fie receptia finala in decembrie, daca apuca sa ceara in octombrie, probabil va finaliza in mai-iunie anul viitor

da am mentionat prima tura de receptie, pentru ca o sa fie sigur mai multe ture, pana totul va fi 100% conform
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

delacroix

Nu va agitati cu lotul Strabag, oricum va fi muzeu pana in 20 20.

Granata06


pentium10

fara straco se poate da drumul cu 3 loturi receptionate din directia Tg Mures -> Strabag, Geiger, Astaldi (nodul Iernut).
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ciprebbe

Quote from: Granata06 on May 24, 2018, 12:11:00 PM
Daca rezista Straco...
La cate contracte au semnate nu cred ca e cazul sa ne facem griji, iar din teren subcontractorii sunt impresionati de plati.
Momentan se lucreaza la structuri. La terenul de fundare s-a descoperit ca "nu tine" si trebuie adancita fundatia ( sa vedem pe banii cui pt ca in SF era altceva decat e in teren ).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Granata06

Ai dreptate, eu ma gandeam la ce a spus Delacroix cu 2020 si m-am gandit la Straco. Da Astaldi daca o continua asa gata in 2019, conditia ii sa o si receptioneze ai nostri (depinde cat de mare este deficitul bugetar).

FRS

Quote from: pentium10 on May 24, 2018, 12:12:07 PM
fara straco se poate da drumul cu 3 loturi receptionate din directia Tg Mures -> Strabag, Geiger, Astaldi (nodul Iernut).
Cum circuli pe lotul Astaldi, ca nodul de la Chetani e pe lotul Straco.

pentium10

se va circula intre Nod Iernut si Nod Aeroport Transilvania
va fi inchis intre Nod Iernut si Nod Chetani - daca Straco nu termina

vezi Harta Proiectelor de Infrastructura http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=11/46.457/24.276/0
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

FRS

Nod Iernut e cam la 1 km de granita intre loturile Astaldi/Geiger. Ai dreptate, dar se va folosi foarte putin.

Ionut

Daca se face receptie partiala. :) Daca, daca, daca. Ce usor e sa zici. Hartia (fizica si digitala) suporta orice.

ciprebbe

Avem grinzi ridicate si astazi la Gilau, Deme s-a miscat foarte repede cu monstrul dincolo de Somes.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe