Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.


oneLess

^ Mulțumiiim @dany ! Parcă ai pus singur la un moment dat niște poze ?



Xrailer

#9707
Chiar nu vad rostul acestui pasaj care se opreste direct in casele alea, Ce o sa fie unde se termina pasajul in case alt sens giratoriu?

gruia88

#9708
Daca te referi la descarcarea DeX12 din Craiova - planul e sa se descarce in Strada Teilor - Strada Toamnei -care teoretic trebuie modernizata , latita , adaptata traficului - si de acolo sa se duca in Bariera Valcii - Rocada - Restul Craiovei .

Recent am trecut pe acolo nu este nici o miscare ,  ar putea sa modernizezed Strada Carpenului pana la intersectia cu Bariera Valcii ca acum se termian brusc acel bulevard cu 2 benzi .

Trebuie sa se miste ceva primaria ca daca nu o sa sufoce Bariera Valcii si strada Toamnei care la intersectia cu Bariera la biserica se blocheaza.

Deci traficul o sa aiba 2 descarcari in Craiova - 1 pe centura de Nord si 2 pe Str Toameni .

AlexxC

Poate in viitorul nu prea indepartat vom construi un nou acces al DX12 pana in Bulevardul Dacia; Eu am identificat cel putin 3 solutii atat subterane cat si supraterane, poate fi si o combinatie subteran+la sol+suprateran; alegerea va fi legata strict de bugetul disponibil .

Tony7Y

Sansele sa se faca asa ceva in zona aia de case eu zic ca sunt nule.

Acum ma astept ca in Teilor sa intre doar locuitorii din zona, iar majoritatea vor iesi/intra pe DEx de pe centura.
Traficul de tranzit sigur in centura se va descarca. Pentru locuitorii din vestul orasului tot in centura.
Zona de centru/sud tot in centura si se vor indrepta spre C. Bucuresti.

Cand se va face Craiova - Filiasi, o parte din traficul de tranzit si locuitorii din nordul/vestul orasului nu v-or mai ajunge nici macar pana in centura.

Si la fel o sa fie valabil si pentru zona de sud, odata ce se va face drumul de legatura, care sa lege cumva DEx12 de centura de sud, dar aici solutiile de traseu sunt inca un mister.


pest1969

O sa fie o permanenta "distractie" la sensurile giratorii de pe centura aia...

gruia88

Da , si asa e jale ce e pe ea mai ales dimineata si seara plus ca la finalul ei la intersectia cu Calea Bucuresti se face o coada imensa .

Asteapta Autostrada Craiova-Filiasi care o sa dubleze centura si traficul de tranzit o sa fie scos de pe Centura de Nord si o sa ramana doar cel local.

Dar pana atunci este depasita si descarcarea de pe Dex12 o sa inrautateasca lucrurile .

Tony7Y

Tocmai deasta, in lipsa unui drum de legatura care sa lege DEx12 de C. Bucuresti/Centura de Sud, eu probabil o sa prefer in continuare nodul de la Bals la orele aglomerate.

Asteptam sa vedem planurile pentru drumul de legatura.

Pe centura de nord o sa avem in curand o noua intersectie (banuiesc ca nou giratoriu) pentru acces la noul aeroport.
La intersectia centurii de nord cu C. Bucuresti s-a tot vorbit de un giratoriu care sa inlouiasca semafoarele. Asta ar fi o solutie. Tot lucreaza acolo in zona la trotuare etc, dar nu am vazut miscari pentru un eventual giratoriu.

Cu semafoarele actuale si cu traficul care o sa vina dinspre DEx12, o sa fie teroare.

gruia88

Facem schema o luam prin aeroport si iesim in Calea Bucuresti , asta daca nu baga interzis la dreapta  :lol: .

Se discuta sa se faca un pasaj suprateran de la aeroport spre Hanul Doctorlui sa descongestioneze si usureze intersectia .

Dar da e bine sa cobori la Bals daca locuiesti in partea de EST a orasului , o data cu deschiderea T1 nici intrarea in Craiova nu o sa mai fie asa urata dinspre Pielesti .

Eu o sa merg pe T1 pana la capat si intru pe la Consul in oras ca stau in partea de Vest .

CapitanulPtk

Aseara se lucra la terasamente la nodul cu A1, doar pe partea cu sensul Pitesti-> Buc. In schimb, nu am vazut vreo foreza. In rest, era activitate si pe restul lotului si pe la 20:30 ; 21:00.


CapitanulPtk

Mr. Irinel Scriosteanu la Euronews - "Vocile care conteaza" :

Tr1: 400 de muncitori in santier.
Tr4: 800 (??) de muncitori pe tot traseul.

S-a aruncat binenteles cu promisiuni de finalul lui 2024. Mai interesant mi s-a parut numarul de oameni in santier.

voicul

Pai a zis si cand sunt 800? Poate dupa ce vin toti de la TM si nu se opresc pe A1 ... poate sunt 800 (atunci, nu acum).

^Par ca incearca sa dea drumul la bretele fara pasaj in 2024? (deci nu zic ca o sa o faca, ci care ar fi directia).

amedeog1

Am venit azi de la Slatina la Craiova,la traversarea peste calea ferata din zona Bals am vazut ca au reusit sa puna grinzile sus peste tot.La intersectia Dex cu centura de nord cei doi piloni lipsa erau betonati si cofrajele date jos.Sa auzim de bine! :)

oneLess

#9719
^



Din filmarea lui Viorel Stanculescu

Intrare drum expres DEx12 și Spital Regional Oltenia

QuoteDrum expres DEx12 și Spital Regional 07.05.2024