Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

Vasilem

#12720
Din videoclipurile de la Ziarul Unirea din 25 si 26 Septembrie  se pare ca folosesc si lansatorul:

in 25 Septembrie pilonul din plan apropiat nu este pregatit


in 26 Septembrie pilonul din plan apropiat ESTE pregatit pentru lansator


si lansatorul are o grinda


Powered by API/PUM imgur uploader

ladposta

exact analiza pe care o faceam si eu. @AlinC ai ceva mai multe informatii?

adiarc

si in continuare nimeni nu lucreaza la armare sau turnare beton unde e armatura deja realizata
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mihaihedes

O întrebare așa de necunoscător. Pot pune grinzile cu lansatorul pe partea unde au început suprabetonarea și unde este armătură? Și dacă nu pot pune cu lansatorul grinzi acolo cum o să ajungă macaralele lui DEME sa pună grinzi acolo?

gdaniel

Asa ma gandesc si eu, ca o sa puna DEME grinzile pe partea fara lansator si compenseaza cu lansatorul pe partea cealalta ca sa ramana la un total de 6 deschideri (duble) contractul..
Cred ca poate sa ridice peste ultimele grinzi puse cu lansatarul cu macaraua mare (pe celalalt mal) cu bratul lungit si cea mica unde baga Dorosol acuma.

Daniel_I

#12725
Quote from: voicul on September 26, 2018, 03:58:52 PM
Vad bine ca se baga Durasol in pamant? Deci Muresul va trece doar prin deschiderea dintre 2 piloni?
AlinC: Din ce am vazut mi se pare ca tasau terenul pana in apropiere de Mures. Probabil vor folosi macaralele pentru a ridica grinzile pe aproape toate deschiderile.
A raspuns Alin. Asa cred si eu, Deme vor monta toate grinzile, minus o deschidere unde este lansatorul. Deme Macarale ar putea cobora toate grinzile montate de Pizzaroti si ridica la loc si tot ar termna mai repede decat Pizzaroti.
Ne putem da seama de pilonii care vor fi in apa si cei de pe uscat dupa hidroizolatie. Eu am numarat 6 piloni care vor ramane in albia Muresului
On The Road

Stefan01

#12726
De la Ziarul Unirea


Stefan01

#12727
Sunt tare curios cum vor fi ridicate grinzile de la deschiderea incercuita in chenarul rosu. Acolo nu vad sa fie loc de manevra pentru doua macarale care sa puna grinzi. Doar nu vor incepe sa construiasca o noua "platforma", in plus fata de cea la care lucrau acum, pentru calarea macaralei ? Pot sa utilizeze lansatorul pentru acea deschidere ?


adi

Deme pe 3 deschideri, si lansatorul pe ce a ramas ?

pbh

Pe cele doua deschideri, unde au fost montati acei suporti pentru lansator, primul rand de grinzi nu poate fi montat. Acele cadre acopera soportii pt grinzi. Probabil ca asteapta Deme sa termine cu lansatorul, dar asta inseamna spatiu mai mic de manevra pentru macarale.

AlinC



Asta e de pe ST2, o portiune mica de ~2,8-3 km, de unde incepe ST1 (Santimbru), pana la intrarea in Oiejdea.

horatiu.cosma

Dezastruos la aktor. Poate reusiti sa filmati si restul lotului, sa vedem ce au mai facut in ultima luna. In comisia de transporturi s-a vorbit de un avans de 0.8% (parca) in primele 2 saptamani din septembrie, ceea ce ar fi cam cat au lucrat tot restul anului. Mira-m-as.

laszlo.robert

Mah...,cînd o să fie asta gata în ritmul actual ?🐌

yetiman

 >:( In ritmul asta - NICIODATA!
Ca se va strica mai repede decat se construieste. (la 1:05 deja se vede o alunecare a taluzului de pe partea stanga - unde e pamand vegetal dar fara vegetatia aferenta)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

StefanCelMare

#12734
Aktor are două treceri peste Mureș, una peste CF, și un progres lunar de sub 1%.
Lor le trebuie spre 3% pe lună, altfel termină în 2021 (cel puțin).
E groaznic, să vedem cum vor începe 2019.