Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

iuli

Viitorul spatiu de servicii:









Va ziceam la vizita trecuta cei de la Translectrica nu si-au mutat un stalp care era prea aproape de autostrada chiar daca fundatia statea de multe luni pregatita de catre constructorul autostrazii. Acum, cu cateva zile inainte de inaugurare s-au apucat si ei sa mute firele care sunt prea aproape de autostrada!!!!



-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Aproape de Arad:





De pe pasajul peste CF Arad-Timisoara spre Arad bypass:

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Si acum cateva poze la intoarcere:









Cine stie ce fac oamenii astia cu antene?















Multumiri reprezentantilor constructorilor care au avut mi-au oferit intregul sprijin in aceste doua vizite.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

iuli, multumim mult pentru poze, sunt extraordinare!
Felicitari constructorilor si multumiri si lor pentru ospitalitate! :)

Ionut

@iuli sau altcineva, cine stie: imi puteti spune de ce folosesc fonturi diferite?!





Mie prima varianta de font mi se pare mult mai buna. As vrea sa vad toate semnele din RO pe acest tip de font condensed. Aveti info?

Ionut

QuoteAutostrada Vestului, parcursă în 15 minute

Autostrada Timişoara-Arad, care are o lungime de 32,2 kilometri, se deschide sâmbătă, oficial, traficului. "Adevărul" a încercat să facă o analiză a avantajelor şi dezavantajelor unui traseu Timişoara - Arad pe autostradă sau pe drumul naţional.

,,Pentru început, pe autostrada Arad-Timişoara limita de viteză va fi de 100 de kilometri pe oră, iar pe şoseaua de ocolirea a Aradului - 60 de kilometri, pe care se va circula iniţial în regim de drum naţional", a spus Cosmin Ţântă, purtător de cuvânt al DRDP.

Până acum, tot traficul pe ruta Timişoara-Arad se realiza pe Drumul Naţional. Filip Frenţ este un medic arădean care a studiat în Timişoara şi lucrează aici. Medicul ,,a bătut" ani de zile drumul Timişoara-Arad. ,,Timpul de deplasare depinde de zi, de oră, de ce trafic este, dar media mea este cam 35-40 de minute", a spus medicul.

sursa: Adevarul

Personal cred ca se merita chiar si cu 100 km (fata de DN69).

davyl

Quote from: Ionut on December 14, 2011, 06:18:30 AM
iuli, multumim mult pentru poze, sunt extraordinare!
Felicitari constructorilor si multumiri si lor pentru ospitalitate! :)
Multumesc si eu iuli pentru pozele superbe!
Felicitari tuturora care au permis sa vedem o autostrada in aceasta parte a Romaniei. Parca e un vis frumos din care nu vreau sa ma trezesc! In sfarsit prima autostrada care are mari sanse sa lege Romania de Europa in curand!

Ionut


Ionut

QuoteExploatările de balast din zona Sebeş, un adevărat dezastru ecologic

Problema dezastrelor ecologice cauzate de exploatările intense de balast a făcut obiectul unei dezbateri ce a avut loc joi, la sediul Primăriei municipiului Sebeş. Potrivit primarului Mugurel Sârbu, în urma exploatărilor, până în prezent aproximativ 60-70 de hectare de teren arabil din zona Lancrăm au fost distruse, iar acest fenomen va prinde amploare, dacă nu se vor găsi soluţii pentru a-l stopa.

În condiţiile în care în Sebeş s-a început deja această şosea de tip autostradă, am vrut să vedem care sunt modalităţile legale şi cum ar trebui să procedăm, nu noi, ci operatorii, de aşa natură încât exploatarea de balast din solul municipiului Sebeş, din zona de extravilan, de teren arabil să se facă în condiţii legale şi fără să se creeze dezastre ecologice, cum s-a întâmplat până în prezent pe circa 60-70 de hectare pe raza localităţii Lancrăm. Sunt mâhnit că nu toate deconcentratele au răspuns la apel şi mă refer în principal la Agenţia Judeţeană de Mediu, care nu a catadicsit să fie prezentă, cu toate că această agenţie, în ceea ce priveşte autorizarea şi avizarea, joacă un rol important. Este regretabil şi cred că dovedeşte lipsă de transparenţă şi de dorinţă de soluţionare a problemelor cetăţenilor, pentru că în final aceasta este o problemă a cetăţenilor, a explicat Mugurel Sârbu.

sursa: Alba24

:o

Sper sa nu avem un nou episod Deva-Orastie...

savagedanyro

...amr : 2 zile...vinul e la rece !
TIMISOARA 2021 !

savagedanyro

A aparut A1 pe google maps  !!! de acum se vede si pe gros-plan nu numai pe zoom maxim. Rapizi baietii !
TIMISOARA 2021 !

MHN

Quote
Programul pe maine arata cam asa:

11.00 Autostrada Arad – Timisoara nod Giarmata
11.15 Deschidere circulatie si parcurgere traseu Autostrada Arad – Timisoara
11.45 Prezentare proiect ,,Varianta de ocolire a Municipiului Arad" km 11+200 – Calea 2
12.00 Parcurgere Varianta de Ocolire a Municipiului Arad;[/FONT]
13.00 Oprire pe șantier DN 79 Arad – Oradea, km 27
14.30 Vizită șantier autostradă Timișoara – Lugoj lot 1
by doinam

Ionut


bogdymol

Quote from: Ionut on December 16, 2011, 05:48:38 PM
Asteptam poze si filmulet!!! :)

:cheers:

Pana la pozele si filmuletul de maine ceva introductiv...

Am venit astazi de la Timisoara la Arad pe DN69 (sper ca pentru ultima data pe un trafic atat de infernal... jumatate de drum s-a mers bara-la-bara pe ambele sensuri). La intrarea in Arad am facut cateva poze la nodul DN69 cu A1:

Intrarea in sensul giratoriu dinspre Timisoara:



Pasajul peste A1:



Erau o gramada de muncitori care aranjau terenul pentru deschiderea de maine:



Autostrada Arad - Timisoara:




^^ In locul in care sunt parapetele New Jersey este limita de proiect intre Centura Arad si Autostrada Arad - Timisoara.



Centura Arad (poza nu a iesit prea bine):



Cand am trecut pe la acest nod am vazut ca la intrarea din sensul giratoriu pe autostrada era cate un om de la paza (banuiesc ca nu lasau pe nimeni sa intre), iar sub pasaj am vazut un Logan MCV de la Politia Rutiera (era pe centura).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Multumesc mult pentru poze, bodgy! Abia le astept pe cele de azi... :)
Sper sa aveti vreme buna, se anunta ploi.
:cheers: