News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

naivu

Din ce am inteles, e un pariu cu tine insuti: daca pierzi donezi suma pariata la API, daca castigi primesti ... toata admiratia noastra  :) .
Daca esti pasionat de infrastructura este un win/win, daca esti pasionat de pariuri ... exista situri specializate  :).

JUVENTUS_1

#4966
Quote from: JUVENTUS_1 on September 21, 2020, 02:25:03 PM
Am facut 2 predictii si am prezentat argumentele din punctul meu de vedere:
1. Nu vom circula inainte de 31.12.2020 pe toata centura, de la un capat la celalalt (pe toate cele 3 "Obiecte").
2. Obiectul 1 se va da in trafic integral, nu pe portiuni.


Sa vedem daca nimeresc macar una din cele doua predictii! :lol:
Eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic  :tomatoes:...doar am facut niste estimari...posibil sa ma insel, dar sunt curios daca va fi cum am zis eu sau daca forta UMB-ului ma va contrazice!  :D

Cred ca e clar pentru toata lumea (asa am observat din postari) ca cel putin prima predictie o putem bifa ca si indeplinita (apropo, mai e cineva care inca mai crede ca anul asta va fi gata toata centura?)  :D ... presimt ca prima zapada din iarna asta va veni destul de devreme in Moldova ... ce facem cu santierul daca la 1 decembrie avem zapada de 20 de cm la Bacau?!  :( ...(amintiti-va ca iarna trecuta, santierul nu a avut un ritm grozav...si totusi am avut o iarna blanda in zona asta).

De asemenea, consider ca in proportie de 99% se va indeplini si cea de-a doua predictie.

Mai fortez o estimare (nr. 3) si spun ca centura nu va fi data in trafic in totalitate mai devreme de 01.05.2021. (sansele predictiei = 50%) - aici ma bazez pe birocratia excesiva ce tine de finalizarea documentatiei de receptie a lucrarii, vreme potrivnica, interes politic, situatie pandemie, etc.

Quote from: rota on October 12, 2020, 10:55:36 PM
la cum arata santierul astazi, intru si eu in joc cu 400 leuti ca termina pana in februarie 2021.(dat in trafic)
Donatie!
Stau si ma intreb! Ce s-ar putea lucra in lunile decembrie-ianuarie ca sa putem spera ca centura ar avea sanse sa fie deschisa in februarie? Asfalt nu, marcaje nu, etc...daca nu e gata pana in decembrie, atunci sigur nu va fi nici in februarie...parerea mea.  :tomatoes:

Quote from: hvm on October 12, 2020, 11:11:03 PM
^
Mie mi se pare ca evolueaza chiar foarte bine. Pe baza prognozei meteo de la Bacau in urmatoarea luna (cate zile de ploaie sunt) colaborat cu prognoza pentru iarna as miza pe 15 martie 2021 (asa ca sa am o marja de 1 luna).
15 martie :notworthy: doar daca nu ninge deloc iarna asta pe aici!

P.S.
1. A treia predictie este bazata pe miscarea din santier coroborata cu evolutia probabila a vremii (iarna va frana activitatea santierului...consider ca daca acum era luna martie, in 3, maxim 4 luni, circulam pe toata centura), dar si pe eventualele masuri impuse de evolutia pandemiei...
ATENTIE, este doar o intuitie, nu un pariu.... daca tot a venit vorba de pariuri, apreciez ca in momentul de fata, data de 01.05.2020 reprezinta echilibrul sanselor pt darea in circulatie a centurii...50% sanse sub aceasta data si 50% sanse peste aceasta data.

2. Cand urmeaza saptamana libera? :help:
The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

vasile.silion

Iartă-mă, @JUVENTUS_1, dar nu cred că respecți regulile nescrise ale predicțiilor... Nu se fac pariuri și predicții cu 50%, că așa e simplu; pentru mine a paria pe 50% înseamnă că ori se face, ori nu se face. Ca și cum ai zice că la 1 mai 2021, drumul ori e gata ori nu e gata. Nu-i corect.
Trebuie să înclini balanța când faci o predicție, cel puțin 49 la 51. Da, atunci e corect, mai înțelegem și noi ceva...
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

JUVENTUS_1

#4969
^
Ai dreptate, insa odata ce mi-am exprimat parerea ca nu va fi gata inainte de 01.05.2021, se poate intelege totusi ca sansele de 50,1% sunt dupa aceasta data si 49,9% inainte (din punctul meu de vedere).
E ca un fel de poll in care voteaza lumea si la final sa zicem ca 20 de oameni au votat ca deschiderea va fi inainte de acea data si alti 20 ca deschiderea va fi dupa acea data (egal, adica 50-50).
Imi imaginez o balanta care se afla in echilibru vorbind de acea data. Insa situatia se afla in continua dinamica si de la o zi la alta, unul din talerele balantei se poate inclina intr-o parte sau alta, iar data echilibrului se poate muta mai devreme sau mai tarziu de 01.05.2021.
Probabil, la urmatoarea saptamana libera, voi reevalua "data sanselor egale", in functie de anumiti factori, pe care i-am mentionat in postul anterior!

P.S. @vasile.silion apropo, daca e asa simplu sa estimezi o data pentru deschiderea intregii centuri, spune-mi te rog parerea ta: inaugurarea se va face inainte sau dupa 01.05.2021? (de care parte a balantei te situezi) ...si daca esti 100% sigur pe estimarea ta
The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

Eurocopter

Poftiți!  :popcorn:

"Lucrările la Variante de Ocolire Bacău, primul segment din Autostrada Moldovei (A7) se apropie de finalizare, deși termenul contractual este ianuarie 2022!

În prezent stadiul lucrărilor executate de asocierea Spedition UMB-Tehnostrade este de aproximativ 85%, existând deja strat de asfalt de uzură pe circa 7km din cei 16km ai secțiunii de autostradă. Finalizarea zonelor rămase în urmă precum podul metalic de la Ruși-Ciutea depinde de condițiile meteo din această toamnă.

Ne exprimăm speranța ca cel târziu în primăvara anului viitor românii să se poată folosi de acest segment deosebit de important de autostradă, iar Municipiul Bacău să fie eliberat definitiv de aglomerația și poluarea produsă de traficul rutier de tranzit."


Cristi

A huge LIKE from me!
Cand voi reveni in tara, imi voi cumpara o drona performanta si de la Ramnicul Sarat pana la Adjud, eu voi supraveghea lucrarile saptamanal, numai sa inceapa peste doi ani!
Tineti-o tot asa!  :D

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Poate e unghiul de filmare din dronă de vină, dar am impresia că pe bucata dinspre DN15 (Piatra Neamț) spre DN2 (intrarea dinspre Roman) ar fi trebuit 2 benzi pe partea de urcare. Acea porțiune pare și lungă, și destul de înclinată. De la nivelul solului cum se vede?

horatiu.cosma

Conform planșelor de la licitație (la care ajungi cu link din Sinteză), panta e de 3,4%.

ArKE

Aprope de unghiul de filmare... la 1:15, (cand incepe podul), poate si din cauza diferentelor de culoare, pare ca drumul se transforma brusc din 1+1 in 2 + 2 (sau 2 x2+bu)...Ca sa nu mai astept pana se vopsesc marcajele...stie cineva cum va fi de fapt? Ca ar fi aiurea sa avem 1+1 pana la pod.

horatiu.cosma

Ce diferențe de culoare  :lol:? E 1+1 exact până la podul peste Bistrița.

tonică

Ah, lipsește finalul, dar fără el pare ca sunt foarte aproape de final. Poate n-o fi anul acesta dar e maimult ca sigur ca primăvara n-au cum s-o rateze.

tavi_gg

#4978
Apropo de trecerea de la 1+1 la profil de autostrada incepand cu podul. Cand se va continua autostrada spre sud va trebui construit un nou nod demoland parte din ce se face acum? Valabil si pt capatul din nord unde la fel se face trecerea de la autostrada la 1+1.Multumesc.

horatiu.cosma

Mda, va trebui demolat actualul pod și construit un hobanat care să asigure gabaritul peste cele 2 tunele prin care vor fi realizate bretelele spre DN 2 :lol:.

Revenind la subiect, s-a mai discutat de vreo 3-4 ori acest aspect, poți să cauți pe paginile anterioare.