News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

voicul

Este (si nu singurul) altfel ar fi remarcat ca din "noiembrie 2016" ... se ajunge la 2 ani.

Ionut

Am gresit. Din viteza si din nervi am copiat gresit. Este 15.07 pentru evaluare. Am modificat.
Data limita de evaluare a ofertei: 15.07.2018 18:00

rizzuh

Si sunt oferte pentru SF + PT...

Eu unul cred ca CNAIR nu vrea sa faca A7, asa ca trag de timp.

Ionut

@voicul

Am remarcat ca se fac doi ani in noiembrie 2016. Ma refeream la un an STRICT pentru EVALUAREA ofertelor. Cum sa stai un an sa evaluezi ofertele?! Cu toate contestatiile. Nu mai zic ca CNAIR a contestat la CAB deciziile CNSC care ziceau ca ofertele Consitrans si Search sunt OK. Deci 1. CNAIR descalifica prost oferte si 2. CNAIR ataca la CAB deciziile CNSC care zic ca a descalificat prost ofertele!!! OMG!!! OMG!!! OMG!!!

Si, evident, in public CNAIR zice "pai proiectantii si constructorii fac contestatii".

Dumnezeii ma-sii de treaba. Cum sa nu te enervezi?!?!?!?!

dr4qul4

Si ca un remember, nu doar ca sunt lansate in Noiembrie 2016 (parca in ultima zi de guvernare a tehnocratilor), dar au mai si intarziat cu lansarea licitatiei cel putin 6 luni. De la inceputul lui 2016 tot se spunea ca "se lanseaza in curand".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Earthchild

Si domnul LD nu uita sa precizeze, de cate ori are ocazia, ca il "ingrijoreaza profund situatia marii infrastructuri din Romania"...

voicul

Si noi (multi de pe forum adica) suntem ingrijorati.
"Noi" nu prea putem face nimic sau facem cam cat se poate face.
Cei alesi de noi toti ar putea sa faca mai multe.

Deci ingrijorarea este un element necesar, dar nu neaparat mobilizant pentru a si face ceva.

voicul

ANUNȚ de ultimă oră despre prima autostradă din Moldova

Ministerul Transporturilor urmează să anunțe câştigătorul licitaţiei pentru lucrările de construcţie a centurii municipiului Bacău la nivel de autostradă.

"O atenţie deosebită o acordăm şi centurii Bacăului - vom privi foarte atent la acest lucru. În iunie, se desemnează câştigătorul licitaţiei şi sperăm să învăţăm din erorile din trecut şi să mergem înainte pe un drum tot mai neted şi în care să punem în practică tot ce ne-am propus. Acordăm tot sprijinul pentru centura Bacăului. Aici vorbim tot de fonduri europene şi nu ne permitem să pierdem fonduri europene atunci când avem nevoie de atâtea şi atâtea fonduri europene", a declarat premierul Vorica Dăncilă.

Prim-ministrul a adăugat că în şedinţa de joi a guvernului vor fi prezentate mai multe note de fundamentare pentru autostrăzi.  "Avem în plan şi autostrăzile, voi veni în şedinţa de joi cu câteva note de fundamentare pentru câteva autostrăzi. Vom merge pe construcţia de autostrăzi atât din fonduri europene, dar avem şi legea parteneriatului public-privat, apărută deja în Monitorul Oficial, şi ne vom axa şi pe această lege", a precizat premierul.

Şoseaua de centură a municipiului Bacău va avea o lungime de circa 30,8 kilometri din care 16,3 kilometri vor avea profil de autostradă. Valoarea estimată a contractului este de circa 770 milioane lei fără TVA, iar durata lucrărilor este de 96 luni. Aegrpres


http://www.capital.ro/anunt-de-ultima-ora-despre-prima-autostrada-din-moldova.html

tom_sawyer

#1823
QuoteVom merge pe construcţia de autostrăzi atât din fonduri europene, dar avem şi legea parteneriatului public-privat, apărută deja în Monitorul Oficial, şi ne vom axa şi pe această lege", a precizat premierul.

Ce sa vezi, turcii de la Alarko tocmai si-au anuntat disponibilitatea sa bage 10 mld. dolari in PPP-uri. Am postat pe thread-ul de PPP.

Ionut

^ Deci notati:

În iunie, se desemnează câştigătorul licitaţiei.
- VVVVVVV Dancila


Avem 30.05 termenul urmator. Vom vedea in cateva saptamani cand se va amana. :lol:

horatiu.cosma

Sunt doar 4 oferte, deci daca se vrea, se poate finaliza evaluarea in perioada imediat urmatoare.

infraAdi_ro

Am auzit soptindu-se prin diferite  birouri ca Tehnic Asist va castiga licitatia pentru Centura Bacau......dar luati totul ca un zvon.Bine ar fi sa fie doar zvon...
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Mersul trenurilor

Si daca dau si astia faliment ?  :lol: parca vezi ca se face toata autostrada si ramane centura tot nefacuta  :lol: bine dar e penibil

NGC

Quote from: infraAdi_ro on May 25, 2018, 12:45:34 AM
Am auzit soptindu-se prin diferite  birouri ca Tehnic Asist va castiga licitatia pentru Centura Bacau......dar luati totul ca un zvon.Bine ar fi sa fie doar zvon...

Poti zice mai exact cand a fost asta? Nu de alta, dar abia in 23.05.2018 s-a incheiat etapa de evaluare tehnica (plus DUAE) si ofertele financiare de-abia au devenit cunoscute.

Bogdan_Cluj

#1829
https://www.arenaconstruct.ro/drumul-expres-buzau-focsani-primeste-bani-europeni/

A fost semnat contractul de finanțare pentru proiectul "Elaborarea documentației tehnico-economice pentru Drum expres Buzău-Focșani". Astfel, proiectul va fi finațat prin POIM 2014-2020, în cadrul  Axei Prioritare 2. Valoarea totală a acestui contract este de 29.361.900 lei (cu TVA) si va fi finantat prin POIM 2014-2020 ...

Perioada de implementare a Proiectului este de 24 luni, respectiv între 31.10.2018 și 30.09.2020 ...