News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

expropriatul

Quote from: dr4qul4 on June 01, 2016, 01:51:10 PM
Nu sunt cam mici despagubirile?
la pozitia 960 avem 591 m2 intravilan   1 constructie si doar   387,91 lei?

pana si un cotet de caine e mai scump de atat.  iar terenul intravilan nu cred ca poate costa mai putin de 5 E/mp intr-o localitate aflata la nici 4 km de centrul unui oras mare

Normal ca sunt mici !!!

Pentru ca nu a venit nimeni in teren sa vada de fapt ce e acolo! Sunt niste date din anii 2000 pe cand terenurile erau in extravilan, etc.
Ei oferta minim conform grilei notarilor, care evident e o bataie de joc.
Exemplu la casa mea construita in 2012 pret per metru patrat este de 123 eur/mp2. Pai sa isi cumpere ei casa la pretul asta.

expropriatul

#646
Quote from: NGC20 on June 01, 2016, 01:36:16 PM
Poate ca are dreptate si sunt ceva probleme, dar decizia a fost emisa si se poate vedea aici.

Decizia a fost emisa pe baza acelui tabel cu date din anii 2000 ! Nu s-a facut actualizare in teren! Nu a venit nimeni sa vada situatia reala.
De exemplu in cazul meu apare proprietar neidentificat  in lista aia- cu toate ca platesc taxe si impozite la primaria din localitate. Cum adica proprietar neidenficat, daca eu platesc de 4 ani impozit pe casa la primaria din comuna ? Suntem toti retardati  oare ?
Pe langa acea decizie in lege spune ca se face comisie  in fiecare localitate cu reprezentantii CNADNR, si se discuta fiecare speta in parte.
Daca nu ne vor despagubi corespunzator, conform documentelor ( in cazul meu am act de vanzare-cumparare autentificat notarial, mai cumparam pe dracu daca stiam ca se face pe acolo autostrada) vom merge direct la minister, atunci sa vedem trafic de influenta sau tentativa de dare de mita!. Asta e bataie de joc, pe o casa de 50k eur sa iti de-a 2500 eur !

carutasul

Pai intrebarea e alta: cei de la primarie nu stiau in 2012 ca pe acolo trece autostrada? Ca normal trebuia sa stie si sa nu iti mai dea autorizatie de constructie.... sau sa iti zica sa o muti mai incolo macar....

expropriatul

#648
Ce treaba am eu cu primaria ? Eu am cumparat de la o firma care construia case acolo. Si nu iti  inchipui ca e in camp. Nuuu, e in mijlocul unui sat, inconjurata de alte case. Nu doar eu sunt in situatia asta. Mai este una identica, luata prin credin prima casa. Pai acolo banca e asa cretina oare, de ce nu a intrebat la primarie prima data, inainte sa de-a banii ??!
Parca suntem in kafka, cautam vinovati pe altii.

anacronox

#649
sau o alta intrebare valabila: autorizatia aia e primita pe bune sau pe ochi frumosi. Cand aud astfel de situatii imi aduc aminte de cazurile celor care si-au construit casele in zona inundabila si apoi fac scandal ca sa ii despagubeasca autoritatile ca au vrut ei sa aiba casa mai aproape de apa. Sau cazurile concrete din judetul Hunedoara unde unii si altii si-au construit casele pe culoarul de expropriere sa faca ei o afacere cu statul.

sa imi fie cu iertare @expropriatul, dar aici sunteti descoperit. Ati fost ignorant si nu v-ati interest care este situatia zonei. Pai pentru o investitie ca o casa/ apartament te documentezi despre toate.

expropriatul

#650
Adica eu nu sunt de buna credinta, ca nu m-am interesat. Hai ca sunteti tari. Da poate m-am interesat, si mi s-a zis ca nu se va construi nimic, sau ca nu trece pe acolo. Cei din primaria din localitate habar nu aveau traseul nici in 2013 cand s-au alocat primele fonduri. Dealtfel din 2013 de cand a inceput sa se auda ca se construieste tot intreb primarul si ala imi spune ca nu se va face nimic si ca sa stau calm.

carutasul

Pai poate chiar e o smecherie dar nu a ta ( sau cand si-a luat autorizatiile dezvoltatorul nu era autostrada in plan). Doar ca nu e vina ta; oricum cred ca daca ataci in justitie suma ai putea avea castig de cauza, din moment ce ai platit o anumita suma ( si au mai platit si altii asemanator) cred ca ar fi greu sa sustina ca pretul real e altul.

expropriatul

#652
Tu daca cumperi cu contract prin notar un aprt intr-un bloc prin care urmeaza sa treaca o autostrada esti de acord sa primesti despagubiri 10.000 ron si un sut in fund afara in strada ?

anacronox

#653
^
da. ma interesez. am vrut sa cumpar un teren dar cand m-am interesat la primarie am aflat ca e in culoarul de expropriere pt largirea DN76. Asa ca am ales sa cumpar in alta zona, unde nu era problema. dar da, ma interesez despre vecini. ma interesez despre situatia terenurilor din jur, daca exista succesiunile facute sa nu ma trezesc cu vre-o persoana care revendica terenul. O cerere la OCPI-ul din judetul respectiv ofera toate informatiile necesare despre un teren. Daca ei elibereaza un act care se dovedeste a fi incorect, ei trebuie sa plateasca. Dar noua ne place sa mergem pe sistemul "merge si asa, las ca facem sa fie bine" si dupa tot noi ne vaicarim ca una si alta.

ticker

Primaria nu are voie sa dea Autorizatie de Costruire in zona in care in PUZ e prevazuta o alta lucrare care are deja Autorizatie de Construire.

Ceva nu se pupa acolo. Esti sigur ca va trece noua centura prin casa? Poate e la 300 de metri mai incolo?

Mergi la primarie la biroul de urbanism, cere-le sa vezi PUZ-ul si sa iti arate pe unde trece centura si intreaba-i pe ei cum pot fi 2 autorizatii de contructie legale pe aceeasi proprietate, cu 2 proprietari diferiti?

anacronox

#655
aia se refera la preturi cf cu grila notarilor. cum au zis si altii mai inainte. proiectul merge mai departe dar in paralel puteti incepe o actiune in instanta si poate aveti castig de cauza.

ciprebbe

#656
Eu zic sa te apuci sa lamuresti aceasta problema, sa iti faci timp. Si sa te obisnuiesti cu ideea ca nu iti va bate nimeni la poarta decat utilajele pe care nu le vei putea opri odata ce sumele de bani vor fi consemnate.
As incepe cu primaria locala eu presimt ca acolo e marea problema. Cere sa vezi PUZ-ul( e public si are vechime max10 ani) si vezi ce e trecut acolo pe zona respectiva. La OCPI trebuie sa existe traseul autostrazii.

Despagubirea e la grila notarilor. Pt orice suma platita in plus vine curtea de conturi. Doar prin instanta se obtine o suma mai aproape de cea reala. Nici impozitul pe care il platesti azi nu e calculat la valoarea reala.

Sorry, welcome to Romania.

LE:
avem harta incarcata pe geoportalul ANCPI
http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/imobile/Harta.html
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

expropriatul

#657
Si daca vor fi consemnate, ce ? Trebuie sa fiu si eu de acord cu ele, nu? Sau ar trebui macar sa fiu nominalizat individual, nu?
Sau ei consemneaza niste bani in bataie de joc catre proprietari neidentificati?!
Eu asta intreb, ce atac, contest in instanta in momentul de fata? Un HG cu un posibil proprietar neidentificat care as putea fi eu ?

ticker

@cipribebe

De acord cu tine cu o exceptie... la vanzare cumparare platesti impozit la stat de 2/3% din valoarea vanzarii, nu din cea notariala. Asta e corect?

dr4qul4

Daca vrei sa contactezi un consilier/secretar de stat/ministru/primar etc te anunt ca s-au inventat audientele.
Orice consultatie "particulara" poate atrage dupa un dosar de cercetare penala pentru el. pare absurd, dar are de deja 2 plangeri pentru o postare pe fb (anuntarea semnarii unui contract...) si pentru ca a urgentat alt proiect ( amutat niste acte care zacea pe un birou). Daca toti care au asemenea probleme l-ar contacta prin canale neoficiale ar fi pus intr-o situatie extrem de neplacuta.

API este asociatia Pro-infrastructura, al carui membru fondator este si el (acum suspendat). Sunt sigur ca ei vor sa desluseasca aceste probleme si sa faca un rezumat pe care sa i-l prezinte consilierului sau dir cnadnr sau chiar ministrului transporturilor intr-o audienta oficiala.

Si inca ceva: necunoasterea legii nu te scuteste de efectele ei.
Daca tu ai fost inselat de un dezvoltator care a obtinut autorizatiile prin fals, nu statul este cel care te neindreptateste ci inseamna ca tu ai fost cel inselat si trebuie sa depui o plangere penala.

Iar bancile acorda creditele pentru prima casa cu ochii inchisi. Stiu si eu cum au procedat cu mine. Undeva cu asterix au o clauza prin care vina e doar a mea
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024