Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

10 Members and 21 Guests are viewing this topic.

pelan87

Merci, @TibiV ! De obicei imi postez eu propriile filmari, dar de data asta @Stef a fost mai rapid ca mine :D

As vrea sa mai adaug faptul ca a fost marcat perimetrul pentru pasajul DJ 100C peste autostrada, dar, din ce mi-am dat seama, e posibil ca devierea traficului sa se faca prin bretelele nodului.

Stef

#9121
@TibiV

Am înțeles. Da, știu că sunt mai mulți, dar eu de obicei urmăresc toate feedurile de A7 și A8 și le postez când apar. Nu știu exact care cum e dintre cei care au usernameuri diferite față de canalul de Youtube. Dar ca fost content creator, cred că sunt bucuroși pentru fiecare redirect și embed posibile  O:-)

Și încă un video pe azi de la @Raducu Popa (cred că el e userul)

Zona Nod rutier Râmnicu Sărat, constructor UMB


mdragos

Vad ca UMB si-a luat camioane Komatsu HM300. Parca nu aveau pana acuma, erau orientati pe truckere Mercedes. Poate aveau nevoie de ceva cu capacitate de incarcare mai mare.

shogom

Nu stiu daca au incarcare mai mare, par sa fie construite si pentru teren mai accidentat. Seamana cu cele folosite de Bechtel.
E posibil sa fie un subcontractor?

dorum

SM300 are capacitate 30.9mc.
Oare cat are un 8x4 Mercedes?

RebelOtter

Se pregătesc pentru loturile montane.  :D 

silaghi.paul

#9126
^^

par e fi HM300-5 daca nu ma insel
https://www.komatsu.eu/en/dump-trucks/articulated-dump-trucks/hm300-5

Deci 28t capacitate si 17.1mc conform brosuri.

Fred

Pentru cine a fost atent la filmarile in care camioanele Mercedes ale UMB patinau prin noroaie e evident de ce au luat din astea. Probabil pe astea le vor folosi doar offroad, iar Mercedes si pentru sosea, cauciucurile astea se uzeaza rapid pe asfalt.

Stef

^^ Cele de la Mercedes sunt Mercedes Arocs și pot avea între 18-41 t.

dorum

Asa e, scuze...HM300-5 si din brosura vad 17.1mc
Pt comparatie stie cineva cat e capacitatea de incarcare la Mercedes (in mc)?

rocklee

din discutile voastre ....se vede ca aceasta FIRMA ....a trecut la alt nivel...
si aceasta ma bucura  :D

shogom

Pai bena pentru Arocs e facuta de Schmitz, cred.
Prin brosuri arata 27m3.
Deci dpadv, avantaj net Merc.


dr4qul4

#9132
pe site la mercedes Arocs-ul este dat la maxim 17 m3.
Dar ca si masa totala are doar 44 tone si parca UMB are varianta 6x6 care are maxim 41 de tone!
Deci avantaj pe Komatsu, care este si mai jos si poate fi incarcat mai usor.
Dar extrem de greu de transportat pe sosea. Practic trebuie incarcat pe trailer!
Am impresia ca este si mai mai ieftin Komatsu, tocmai din cauza ca nu ofera flexibilitatea Mercedesului
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dorum

in video de mai sus sunt 8x4 cu bena Schmitz