News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

interesantul

Am observat ca la nodul DN1/A0 bretelele de acces au trei benzi, 2 pe un sens, una pe celalalt. Dar bretelele cu 2 sensuri sunt pentru descărcarea respectiv încărcarea spre A3, spre A 1 rămânând o sigura bretea atât la încărcare cât și la descărcare.
Oare cum au calculat faptul ca va fi trafic mai mare spre A3 și nu (cel puțin egal) spre A1. E drept mai sunt ceva luni bune, până să fie gata segmentul DN1-A1
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

rota

#10606
furnicutele UMB la Bacau Nord autostrada A7:
https://youtube.com/shorts/zPwHrL9dXLo?feature=share
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

TibiV

Monitorizare Autostrada A7 Buzau - Focsani, Tronson 4 (25/11/2023)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

FakeML

Oare sa fie camionele care au lucrat la A0?
Ma gandesc ca e posibil mai ales ca presiunea cu A0N2 s-a terminat. Ce a mai ramas acolo nu este urgent.

Radudbr

Indiferent ce utilaje sunt, e bine ca sunt. Jumatate de an daca tine aglomerarea asta de utilaje pe A7 la acelasi nivel si tot mai recupereaza ceva din intarzieri.

dumbravaandrei

@FakeML ce presiune s-a terminat pe A0N2? Mai au un ciot de terminat acolo, parcarile nci nu s-au apucat de ele... mai au doldora de lucru cel putin pana la vara

shogom

^exageram cu pana la vara.
Cu ritmul actual max 1 luna pentru pasaj DN1.
Parcarea aia nu stiu ce regim are. Se va face de ei sau de altii?

RazesIesean

^^ Acea parcare va fi concesionata asa cum e. Se va amenaja de catre acea parte in functie de necesitati.
Podul peste DN1 mai are pana in primavara, vine iarna si nu mai pot asterne asfalt.

QuoteAşternerea mixturilor asfaltice se efectuează, în perioada martie–octombrie, la temperaturi atmosferice de peste 10oC, în condiţiile unui timp uscat (atunci când nu cad precipitaţii).
Info
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

FakeML

@dumbravaandrei  ma refeream la faptul ca s-a terminat presiunea deschiderii. Nu mai este graba acum pt ca nu prea mai conteaza daca termina peste o luna sau peste 9 luni.
Oricum nu se va circula prea curand.

Si ma gandeam ca au transferat o multime de utilaje pe A7 unde sunt mai mult pe loc decat in miscare.

panzer

@dumbravaandrei cred ca tzi-a scapat ca spatiile de servicii pe A0 vor ramane exact asa si cel care concesioneaza spatiul il va amenaja.

Eu cred ca vor asfalta in Decembrie ce a ramas de asfaltat si apoi muta statia de asfalt. Nu ca ar putea sa o foloseasca in alta parte in aceasta perioada a anului.
Se observa pe ultimele filmari de la deschiderea A0 L3 Nord, ca isi muta containerele in care erau cazati muncitorii. Sunt vopsite mai ciudatel. O sa vedem pe filmari unde le muta. Eu cred ca le muta pe A7 pentru ca atat pe Dx6 cat si pe Dx12 sunt deja prezenti cu personal.

Cred ca discutia cu adevarat pe A7 este de ce nu sub-contracteaza UMB?

Clar n-au reusit sa angajeze suficient. Utilaje pot veni. Nu de pe azi pe maine, dar vedem utilaje noi la mai toti (vezi forezele nou noute ale lui Zublin, camioane la UMB si cele albe de pe PiSi5, etc).

Sunt mai multe posibile explicatii:
1. nu au capacitatea manageriala sa organizeze subcontractorii. Pizza si WeBuild au facut un mod de lucru din a subcontracta si le merge bine, cand vor.
2. au licitat la 80% si nu au margine pt subcontractori.
3. s-au pus singuri la colt si acum toti ceilalti stiu asta si joaca tare.

Mai exista si 4: au fost asigurati politic ca nu vor fi penalizati daca intarzie.

La urma urmei Aktor a intraziat 1 an la proiectare si a luat amenda 1 mil lei, o nimica toata la valoarea proiectului. Si vedem acum cand turcii sunt cat de cat aproape de finalizare, cat costa de fapt anul acela de intarziere: Inelul este "kinda" inutil fara lotul Aktor unde suntem in pom: zero grizi, zero utilitati deviate, zero asfalt. (zero asta e pus la impresie, stiu ca sunt cateva conducte la care lucreaza, 2-3 grinzi la A1 etc... dar tot spre Zero este)

hefaistos

Quotenu au capacitatea manageriala sa organizeze subcontractorii.
Sa nu exageram. Gestionează lucrări pe 17 loturi cu mai mult de 3500 de angajat și nu pot  manageria un subcontractor? În condițiile în care integrează subcontractori specializați (foraje, macarale, structuri metalice) in lucrările proprii.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

raulbogdan23

Quote from: panzer on November 30, 2023, 12:29:12 PMspatiile de servicii pe A0 vor ramane exact asa si cel care concesioneaza spatiul il va amenaja

Eu zic ca vor ramane asa mult si bine.

Stim cu totii cum stam cu parcarile pe A3 si au trecut cati ani de la inaugurare?

BTW lucrarile pentru aceasta parcare au fost scoase din contractul cu UMB sau le platim si primim ciu-ciu?

cosminn

Pl-BZ: Lot Dumbrava - Mizil
"Astfel, procentul de realizare a podurilor care în prezent este la 50% va ajunge până de Crăciun la 55 %."
"O situație ceva mai dificilă s-a înregistrat la podul numărul 3 al lotului, care este și cea mai mare structură de pe lot. Aici, lucrările erau puțin întârziate pentru că a fost necesar un aviz CFR de intervenție în zonă, precum și lucrări de relocare a două linii de electricitate."

Sursa articol + poze + video

FakeML

Bravo lor. Asa mi se pare si mie ca de cand au inceput sa lucreze la structuri. Progress exista.
Mai e mult pana departe dar macar pt prima oara cand incep sa cred ca vom avea si noi autostrazi.
Unele santiere mai stangece unele mai bune, lucrurile incep sa se miste.
Din pacate mult prea tarziu ne-am trezit sa urnim roata.
Spor sa aibe si sa lucreze calitativ.

mike_us

Următorul decembrie deja începem sa vedem inaugurări pe A7. Probabil nu mult dar după 20 de ani se construiește.