News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 12 Guests are viewing this topic.

GIV

 :lol:  :lol:  topicul e denumit dupa proiect.. nu dupa ce s-a construit / se construieste in timp real :)

Probiu

#8131
Am trecut si eu prin santier si semnele sunt bune. Foreza este a celor de la DESA, adica cei care s-au miscat foarte bine la Sibiu-Pitesti lot5. Daca vor continua si cu infrastructura podurilor chiar e o lovitura pentru TRACE, DESA au fost spirt la podul de la Braila.

Quote from: pelan87 on October 04, 2022, 02:01:19 PMAm incercat duminica trecuta (2 octombrie) sa filmez cate ceva pe Tronsonul 2 din Ploiesti-Buzau, dar vantul batea prea tare si am reusit doar sa scot cateva poze.

Mai intai am fost in zona DJ 203G (adica aici), unde, fata de saptamana trecuta, au mai avansat cat de cat cu decopertarile, iar noutatea ar fi ca a aparut o foreza pentru un pod cu o deschidere peste un canal/parau (foto mai jos):





NoWords


Au aparut furnicutele pe santier  :lol:

Multumim @raducu p drum!


mike_us

UMB sunt din alt film. Sa speram ca mai cistiga si alte tronsoane pe A7.

horatiu.cosma

La 1:20 se observă cum virează stânga cocoașa, in loc sa meargă în față/ușor dreapta pe traseul natural. Aproape 5km de autostradă în plus au ieșit din această poveste, manumentul incompetenței din Focșani.

NoWords

@horatiu.cosma Din ce ziceau "stimabilii" din conducerea judetului. Au luat decizia asta pentru a nu apropia prea mult autostrada de oras, fiind in dezvoltare. Oricum imi imaginez ca au urmarit sa prinda niste banuti pe "teren".

FMFM

Foarte eficient flux de decopertare/umplere, a se vedea buldozerul care decoperteaza si aranjeaza pamantul (pe mai multe linii) pentru a fi incarcat si transportat de catre basculantele care sunt imediat spatele sau. 
Depozitul de pamant decoperat este in jurul gropii de imprumut (cu siguranta o sa umple groapa cu pamantul respectiv), iar asa basculantele care au golit pamant decopertat se vor intoarce pe traseul autostrazii cu material din groapa de imprumut si este imediat pus in opera de echipele cu buldozere si cilindiri compactori.

Lucreaza intr-un proces de 3 pasi mari care avanseaza constant si eficace pe traseu, ceea ce ma face sa cred ca au abordat metodologia LEAN management.

Bravo!!! :gj:

ddfab

nu a aflat nimeni ce au contestat turcii pe loturile 2-3? ceva din oferta UMB sau ca nu au primit ei ceva puncte pe la vreun capitol la evaluare?

alexV

Quote from: NoWords on October 05, 2022, 12:32:54 AMpentru a nu apropia prea mult autostrada de oras, fiind in dezvoltare.

Cum le-a iesit recensamantul la Focsani acolo, spor natural 800%? Industria este in continuare in plin boom in ciuda recesiunii? Biroul de turism a raportat ca 1 milion de turisti straini s-au cazat in Focsani si apropiere?

E un monument al prostiei vizibil din satelit. O solutie in stilul Elenei Ceausescu.
De referinta pentru viitor, atat pentru Ro cat si pentru alte tari sa invete din greselile trecutului.


mirceaeliade

Eu pot sa traiesc cu evitarea Focsaniului, dar ce nu inteleg in nici un fel e de ce NU s-a departat autostrada de Focsani si la N si la S? adica de ce nu a trecut A7 mai prin Milcovul si pe la dreapta de Petresti?  Ca sa aiba loc Focsaniul sa se dezvolte si la N si la S, nu doar la E. Ma rog e mult prea tarziu acum, doar ca e ironic ca exact cea mai dubioasa sectiune a A7 va fi gata prima.

Cetatean

Misto planificat procesul. In schimb RAMBLEUL urias pentru trecerea peste 204E? si terasamentele aferente...
Interesant ca folosesc freza de asflat pentru lianti. Practic isi folosesc resursele la maxim.

Cristi

Nu se vede pe google maps cate case sunt construite ( cartiere intregi) pe unde ar fi trecut cu 10 ani in urma sau cum ati dori majoritatea.
Locuiesc langa Focsani si orasul chiar se dezvolta in imprejurimi.
Traseul ales e cel mai bun, ca a iesit o cocoasa, asta e altceva, puteau sa faca sa nu iasa asa, insa e bine ca nu trece printre depozitele noi, cladirile noi, ori prin  curtea penitenciarului.
 Poate observati ca sunt blocuri noi langa zona unde lucreaza UMB.
Totul e bagat intravilan.

Earthchild

Quote from: horatiu.cosma on October 05, 2022, 12:18:33 AMAproape 5km de autostradă în plus au ieșit din această poveste.
Să vedem și partea plină a paharului, România va figura în statistici cu o rețeaua de autostrăzi cu 5 km mai lungă.  :lol:

tom_sawyer

#8143
Prostia și mai mare decât cocoașa este că drumul expres Focșani-Brăila are un traseu care nici măcar nu o folosește, se "înțeapă" în A7 la sud de cocoașă.

NoWords

#8144
@Cristi Si eu stau in zona, au evitat sa treaca prin curtea CUP Focsani, daca era putin mai la stanga(1km) le demolau statiile de epurare si apa reziduala.