Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hvm

Presupun ca intrebarea este pentru imaginea cu un obiect ingropat langa banda alba intre sensul de intrare si banda 1. Am aceeasi intrebare si eu.... Vad ca sunt mai multe la distante egale...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Stefan01

#27946
Dacă la imaginea de mai jos face referire, atunci e un fel de sistem catadioptru. Reflectă lumina de la faruri noaptea pentru a oferi o siguranță sporită în trafic. Uite un link ce poate ajuta: aici și aici.


mirceaeliade

daca e ceea ce cred eu ar trebui sa fieevectul asta noaptea cu faruri:


cand am sugerat solutii genul asta de siguranta sporita la condusul noaptea au fost multi care au mentionat ca e greu sa dai cu lama iarna.  dar daca sunt puse in afara benzilor, pe zonele unde nu e nevoie sa dai cu lama, si deci nu risti sa le scobesti, cred ca se poate impaca si capra si varza

oneLess

#27948
^ S-au mai montat pe undeva ?

adiarc

sunt f frecvente in Anglia...excelente noaptea si mai ales cand ploua noaptea....e adevărat ca ei nu au iernile noastre dar dau si ei cu lama...trebuie sa fie o solutie
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

yetiman

Din cate stiu, lamele au la partea de jos o "garnitura" de cauciuc. Deci nu ar trebui sa fie o problema majora daca sunt montate corect.



,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

KingDei14

Se știe o data precisa despre inaugurarea completa a lotului 2 Alba Iulia Aiud? Adică când o sa se termine de asfaltat partea aia de ~~1 km, ca am citit inițial ca trebuia in aprilie sa fie gata :)

ddfab

^mai ai de astepta... se misca precum melcul!!! mai sunt si spatiile de servicii si centrul de intretinere de la Teius. in timp "aktoricesc", mai avem mult de asteptat...

TeoH9

Aici singurul vinovat pentru lalaiala nu e nimeni altcineva decat CNAIR.

GIV

lucrarile vor fi gata in aprilie 2022. asa a spus grindeanu. eu spun sa avem putina rabdare. unde ne grabim?

crystale

Hai că e greu cu spațiile de servicii și cu zona Oiejdea, dar pe restul loturilor 1 și 2 mai e restricția aia idioată la 100km/h?

ddfab

^da! inca mai este... >:(

TibiV

Quote from: ddfab on July 13, 2022, 03:30:38 PM... in timp "aktoricesc", mai avem mult de asteptat...

Viceversa, viceversa!...

In timp aktoricesc va fi gata cat ai clipi.
In timp omenesc normal, vom capata cateva riduri in plus...

PS
Asta este exemplul perfect pentru "paradoxul gemenilor" al lui Einstein...
Tanarul "geaman" Aktor "pleaca in spatiu" si termina lotul in doi timpi si trei miscari. La aterizare "geamanul" sofer roman se bucura sa circule pe acolo imediat dupa ce s-a pensionat...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ddfab

pe lotul 4 din A10, continua corectarea caii de rulare, cu noi asfaltari. acum au ajuns in nodul de la Turda. au inchis iesirea spre Turda cum vii din directia Sebes, fara nici un semn de avertizare... vrei sa iesi la Turda.... si teapa! trebuie sa mergi pe A3 si sa iesi la punctul de intoarcere de pe A3, inainte de viaductul peste Aries. foarte periculos, multi observa in ultima clipa si fac manevre bruste, de reincadrare pe breteaua spre A3...ca la noi, la nimeni... >:(

mirceaeliade

o rugaminte pentru cei care merg pe A10 noaptea, sa confirme daca ochiurile alea de pisica de pe marginea drumului sunt intr-adevar ochiuri de pisica.  multzam