Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

"ceea ce impune luarea unor măsuri pentru a mări capacitatea de tranzit prin intersecție și a evita blocajele care apar în trafic"

Si mai exact ce au facut? Au facut o turbogiratie sau doar cu pensula pe asfalt?

Dominik

Au trasat marcajele la podul de pe DN 5, din zona localității Adunații Copăceni, mai ese foarte putin de lucru.

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/726733828049912/
You're in Steelers Country

tom_sawyer

Prim-ministru
Agenda 19 Nov, Ora 11.00
Participare la recepția lucrărilor de modernizare DN5 București - Adunații Copăceni, județul Giurgiu
gov.ro


minisoferul

Deschiderea traficului era anuntata pentru ora 14:00.

RobertH


Xed

#6801
Desi pentru majoritatea acel pod provizoriu nu mai are importanta, pentru cei care lucreaza la balastierele din zona este in continuare folositor.
Dar momentan nu am auzit sau citit pe nicaieri ca se va dezmembra in perioada urmatoare.

Dominik

You're in Steelers Country


pasa_andrei

Un videoclip de la mine de acum cateva minute. Am testat si camera cu ocazia asta pe modul de noapte.



Enjoy!

horatiu.cosma

La 3:11 arată ciudat dispozitivele de acoperire a rosturilor din plan apropiat. Poate le vede cineva mai de aproape zilele următoare.

pasa_andrei

Erau niste mini trambuline destul de ciudat pentru un pod nou. Daca s-au vazut din drona noaptea e clar.  >:(

Xed

Am trecut astazi peste pod si intr-adevar sunt mici trambuline. Am numarat cam vreo 6-7. Nu sunt ceva de speriat momentan dar tot se simt.
Cat despre podul provizoriu inca este folosit si destul de intens in acelasi timp de catre cei care locuiesc in satele de pe langa raul Arges si vor sa vina spre Bucuresti.

stangabriel

Vineri am vazut ceva miscare pe Dn1 Bucuresti Ploiesti la intersectia din zona Deco Flora, langa Tancabesti. Acolo se produc multe accidente, posibil sa apara un giratoriu.

https://www.google.ro/maps/@44.6674582,26.0753194,497m/data=!3m1!1e3?hl=ro

minisoferul

Este o postare pe pagina de Facebook a domnului Director Barbier in acest sens:

"În perioada 2017-2019 conform statisticilor Politiei Rutiere, in intersecția DN1 km27+500 cu DJ101B spre Snagov, au avut loc 21 accidente rutiere grave soldate cu 4 decedați si 44 de răniți grav.
Astfel, la solicitarea Primarului Snagovului si cu avizul Politiei Rutiere, astazi si maine se desfășoară lucrari de amenajare pentru un sens giratoriu provizoriu. Lucrarile sunt executate de Secția de Producție a DRDP București cu sprijinul DRDP Brașov, in regie proprie! Precizez ca, în cursul anului viitor, aceasta intersecție va fi amenajata în soluție de pasaj subteran, sens in care am obținut finanțarea europeana prin programul BEI de amenajare a punctelor negre pe toată lungimea DN1.
Solicitam conducătorilor auto sa circule cu prudență si sa acorde prioritate utilajelor de intervenție în aceasta noapte si pe parcursul zilei de mâine.
Semnalizarea verticala este deja montata iar marcajele se vor executa in prima parte a zilei de mâine.
Mulțumim colegilor noștri pentru implicare si Politiei Rutiere și Locale pentru sprijin! "