Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

aditd

#1950
Quote from: caf on May 02, 2016, 09:24:38 PM
Cu tot cu santierul de pe CVS2, nu mi-a luat mai mult de 20min sa ajung de la A6 la A2( nu am depasit limita de viteza indicata). No comment!

Pai faci cam 35 de min pe partea veche (cu tot cu trafic). Autostrada scurteaza nr. de km si are si viteaza mai mare. Deci undeva pe la jumatate iesi cu timpul si fara stres de trafic.

@toti: in BG poti depasi viteza legala cu 10% fara opriri din partea radarului? Stie cineva ceva de Croatia?

Tavi

#1951
Multumesc tuturor pentru ca m-ati luminat :)
Bulgarii astia sunt de speriat ... ceneadenereu' :D

neaguionutu

Quote from: caf on May 02, 2016, 09:24:38 PM
Cu tot cu santierul de pe CVS2, nu mi-a luat mai mult de 20min sa ajung de la A6 la A2( nu am depasit limita de viteza indicata). No comment!

@caf , am o intrebare . In cat timp ai traversat Bulgaria ?

Este autostrada pe portiunile Kulata - Sandanski (A3) ,  Blagoevgrad - Dupnitsa -  Pernik (A3) - Pernik - A6 - Soseau de Centura Vest Sofia (CVS1)  - CVS2 -  Tangeta de Nord (A0) - Soseau de Centura  Est Sofia (CES) -  Yablanitsa  (A2) .
Nu este autostrada pe cei 4, 5 km de pe Soseau de Centura Vest Sofia ( CVS2) , care este acum in lucrari de supralargire .

Tavi

#1953
^ Chiar asa. Cine stie in cat timp se face acum Yablanita - Blagoevgrad? Bineinteles, folosind A0 nu centura sud.

AFC

^ Media orara la dus spre Grecia, fara A0, a fost cam 89km/h. La intoarcere cu A0, vreo 91km/h. Cred ca traversarea Bulgariei spre Grecia inseamna vreo 550 km, deci cam 6 ore de mers.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Tavi

Anul trecut, Ruse - Makaza, Fabia motor 1.2 cu AC tot timpul (adica mega puturoasa :)), cevacamioane in pass Na Republica dar fara coada la Makaza = 6 h si 20 min.
Traseu: https://www.google.ro/maps/dir/43.8792603,26.0149691/41.2648841,25.4292144/@42.8176915,25.4832439,11z (nu am folosit centurile, scuze, nu am stiut sa selectez traseul prin orase)

neaguionutu

@ caf, cat timp ai facut la intorcere din Grecia pentru traversarea Bulgariei  ?  De la Kulata , prin Sofia pana la Russe.

AFC

^ La Kulata eram pe la 11  si am ajuns la Ruse pe la 17. Pauza vreo 20 min la OMV Sandanski ( Max Motion Diesel- 1euro litrul). De precizat ca intre Cresna si Blagoevgrad media orara a fost sub 40km/h, trafic infernal- se adunau bulgarii de pe la Bansko. De la Blagoevgrad pana la Sofia se mergea fluent pe autostrada, puteai merge constant cu 140. La fel si pe A2.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

liviu

Quote from: Tavi on May 03, 2016, 03:53:40 PM
Anul trecut, Ruse - Makaza, Fabia motor 1.2 cu AC tot timpul (adica mega puturoasa :)), cevacamioane in pass Na Republica dar fara coada la Makaza = 6 h si 20 min.
Traseu: https://www.google.ro/maps/dir/43.8792603,26.0149691/41.2648841,25.4292144/@42.8176915,25.4832439,11z (nu am folosit centurile, scuze, nu am stiut sa selectez traseul prin orase)

Depinde de destinație, că nu te oprești la granița cu Grecia. Prin Makaza este ok pentru cei din București și din partea de est a României, mai ales dacă merg în Thasos sau Fanari.

dcr965

Quote from: aditd on May 03, 2016, 10:14:41 AM
@toti: in BG poti depasi viteza legala cu 10% fara opriri din partea radarului?
Nu exista asa ceva in Bulgaria.

Tavi

@liviu: da, destinatia a fost skala potamia cu plecare din capitala. am mentionat partea de traversare a bulgariei doar pt comparatie.

iuli

Traseu de la granita cu Romania (PTF Foeni) pana la aeroportul Belgrad.

Ruta: https://goo.gl/maps/AQhVuwk91vK2

De aici: https://youtu.be/C0MBdraA1r4?t=1h24m1s se poate vedea noua centura a Belgradului cu noul pod peste Dunare. Ce parere aveti? Ar merge asa ceva la Bucuresti?

https://www.youtube.com/v/C0MBdraA1r4
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

AdrianB1

90 km/h, 3 benzi si bordura pe mijloc? Avem la Otopeni cu doar 70 km/h si au fost deja prea multe accidente cu masini care au sarit bordura aia si au intrat pe contrasens. In plus, de ce nu 130 km/h daca tot se poate?

iuli

Daca erai mai atent vedeai ceva si mai tare: semnele de circulatie aratau limita de 50 km/ora.  :o

Recunosc ca nici eu nu am fost prea impresionat, dar poate fi transformata foarte usor in autostrada pe portiunile fara intersectiile la nivel semaforizate.

Cel mai mult m-a impresionat traficul, in toata Serbia. Se pare ca noi avem cele mai mari taxe de drum, cele mai mari taxe pe autoturism, cea mai scumpa benzina/motorina, dar soselele sunt arhipline. Pe cand la altii mergi zeci de kilometrii si nu dai de alta masina.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

AdrianB1

Am fost foarte atent si am vazut asta, dar in Bucuresti centura e in afara orasului si nu o sa mearga nimeni, vreodata, cu 50 km/h pe centura cu 3 benzi. Asa ca in mod realist ma astept la 90 km/h, caz in care se aplica fix ce scriam mai sus.

Azi pe la 3 pe intrarea in Bucuresti dinspre DN1 (pod Otopeni-Pasaj Baneasa) se mergea in trafic aglomerat pe 3 benzi cu 75 km/h si sunt semne de 50km/h. Asta e Bucurestiul. Intrebarea ta era daca ar merge si la Bucuresti - tu crezi ca ar merge?