Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alecu26

da, deschiderea peste Mures va fi metalica (de fapt compozita...beton in conlucrare cu metal) si va avea deschidere mai mare decat celelalate din grinzi din beton de 40 de metir lungime postensionate.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

rocklee


horatiu.cosma

Multumesc Alecu. Asteptam cu interes AC-ul pentru lotul 3, ca sa poata emite niste facturi. Fara bani primiti de la CNADNR nu prea cred ca vor aparea grinzile. Pe prima parte din lotul 2 arata foarte bine culturile de plante. Mai departe se vede diferenta dintre zona de demarcatie(fara culturi) si culturile adiacente. Oare nu sunt finalizate exproprierile?

AFC

Multumiri x n Eurocopter! :gj:
Concluziile mele:
TS a luat viteza si pun pariu ca-l va devansa pe PORR la final. TS lucreaza organizat abordand aproape toate structurile si executiile de terasamente. Putem spera la finalizarea lot 3 si 4 spre sfarsitul lui 2016.
Pe lot 1 si 2, Dumnezeu cu mila. Optimist 2017 primul semestru.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

alecu26

eu tot cu Porr tin in competitia asta.

Lucrarile de poduri sunt lucrari critice ca durata....si Porr pe podul cel mai mare are deja grinzile sus, si lucreaza la placa de suprabetonare. La alte poduri de autostrada e deja gata placa.

Lucrari de asfalt s-ar fi putut incepe, se pot incepe oricând si merg repede daca ai frontul de lucru pregatit. Daca se rezolva cu facturile, Porr ar incepe masiv sa zic la asfalt in 1 martie si in 2-3 luni sa fie gata.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

AkaManah

Ieri am vorbit cu unul dintre subcontractorii de pe lotul 3. Mi-a spus ca de luni 30 de camioane vor fi disponibilizate si vor ramane mai putin de 30. Respectivul a laudat onestitatea celor de la TS care a platit la timp dar, crede ca acum sunt la limita cu banii si nu mai pot plati subcontractorii in lipsa banilor de la CNADR. Sper ca e doar o situatie temporara. Cei care au fost disponibilizati s-au indreptat spre contracte cu constructorii loturilor 1 si 2 dar, nu stiu inca daca e ceva sigur.

horatiu.cosma

Nu e neaparat o competitie. Eu m-as bucura sa termine in acelasi timp, si daca se poate in 2016. Si la Porr sunt probleme, cum ar fi Stejaris si nodul cu A3. Mai iti menti parerea in aceasta "cursa" daca Porr sunt pusi sa scoata tot terasamentul de la Stejaris si sa faca viaduct?

AFC

"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

user201

Mersi de filmări. Erau necesare pentru a putea evalua stadiul lucrărilor pe bune.
Cred că loturile 3 și 4 pot fi terminate în 2016 cu toate autorizațiile, aprobările și plățile făcute din și la timp, dar nu cred că se va deschide ceva în primăvară, cum era prevăzut inițial în contract.

Pe lotul 2 , glumind, singura veste bună este că s-au făcut recoltele în pofida secetei de vara asta, iar pe lotul 1 lucrările sunt chiar incipiente, dar măcar sunt începute. Pentru aceste două loturi nu cred să le vedem date spre utilizare mai devreme de 2017.

luc

Super filmarea, multumim! Filmarea pentru lotul 1 se termina in zona Oarda, corect? Lipseste tronsonul pana la A1.

Daniel_I

Quote from: luc on September 12, 2015, 09:19:09 AM
Super filmarea, multumim! Filmarea pentru lotul 1 se termina in zona Oarda, corect? Lipseste tronsonul pana la A1.
Se opreste brusc la Oarda. Mai lipsesc cam 5 Km din filmare, pana la nodul cu A1.
On The Road

gdo

Da si eu am remarcat faptul ca lipseste finalul..si si acolo era o zona unde se lucreaza de la Lancram spre Sebes au decopertat destul de mult....

miraflor2007

O informatie pentru cei de la CNADR (chiar daca nu cred ca-i intereseaza prea mult) si nu numai: ieri la ora 18 venind de la Unirea spre Turda si neavand altceva de facut in masina, am numarat autovehiculele din directia Turda-Unirea. 277 autovehicule intalnite pe distanta de 15 km pana la intrarea pe autostrada la Turda. Poate se gandeste cineva sa urgenteze terminarea acestei autostrazi si sa nu se mai puna bete-n roate


rocklee

stire ...senzationala de doi lei ....