Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

paulmare

Multumim, regal de poze si filmari :)
cam subtirel mi se pare la alunecarea lui Pizza, au facut salteaua aia drenanta care e acum invelita, mai fac inca o rigola, si gata pamant vegetal pe taluzuri, un pic de iarba si aia e ? zic ei ca nu o sa mai alunece ???

alexV

In urma discutiei cu inginerul rezident DRDP Cluj, mai jos o schita a consolidarii la Oiejdea:
Autostrada e in dreapta extrema a imaginii. Mai spre centru se vad cele doua ziduri existente. In centru se vede al treilea zid ce va fi construit, cu gri inchis. Iar in stanga de tot, sus, cu o linie verde, limita exproprierii.



Si terenul. Aici se vad 4 randuri de piloti forati, cred ca e mai veche schita, e doar ilustrativa pt cum arata terenul.

kumar

Cati piloti vor trebui forati pentru al treilea rand?

lorigergely

Ceva noutati are cineva de pe ST2? Au asfaltat azi asfaltatorii greci?  :D

flanker1


Skynick

Urata treaba cu dealul asta.

NewBest

^^^^^
Multumim pentru informatii! Ma bucur ca in sfarsit s-a gasit o solutie pentru dealul de la Oiejdea.
Pe baza planului din prima imagine inteleg ca zidul de sprijin 3 (cel nou) va fi undeva la peste 20m in spatele zidului 2 (existent). Intre ele se va excava si se va face o contrapanta (cota zidului 3 e la aprox. 3m sub cea a zidului 2). Zidul nou va avea coloane de 20m adancime, mai adanci decat la zidurile existente, si panta rezultata de la el pana la limita coridorului expropiat se va proteja cu beton + ancore de 10m. Pe langa asta, mai sunt si 2 drenuri adanci (par sa aiba cam 4m adancime) si niste santuri colectoare.

Am preluat o imagine dintr-o filmare a lui AlinC, si am trasat "ochiometric" pozitia noului zid, si cu o sageata verde limita exproprierilor (pe acolo au facut un drum temporar de acces).



Powered by API/PUM imgur uploader

Se observa si ca vor trebui demolate cele 2 santuri colectoare construite deja in spatele zidului, pentru a permite excavarile.

Acum ca si parere personala, e bine ca au gasit o solutie care sa nu necesite exproprieri suplimentare. Sunt convins ca odata cu excavarile propuse nu o sa mai fie pericol pentru corpul autostrazii, dar, luand in considerare cat de pacatos s-a dovedit acest deal, nu m-au prea convins ancorele dintre zidul 3 si limita exproprierilor... In imagine se vede ce panta "agresiva" va rezulta acolo dupa ce se excaveaza, sper ca acel drenaj din varful dealului va fi suficient...
Pe langa ingrijorarile pe termen lung, daca am inteles bine proiectul, planul acesta le-a "legat de gat" actorilor inca o lucrare complexa. Sper ca excavarile se lasa pe mana lui Marcu... si sper ca forezele uitate la nodul Teius mai au motorina... Oricum vorbim de cateva luni de munca in punctul acesta. Cred ca totusi dupa ce excaveaza in spatele zidului 2 vor putea elibera traseul autostrazii si vor putea continua lucrarile acolo in paralel.
Oare stie cineva si pe ce lungime trebuie construit zidul nou de sprijin, sa ne facem o idee legata de amploarea lucrarii?

ddfab

^^^ nu stiu daca sunt greci aici, dar in curba Oiejdea, astern BSC pe sensul Turda-Sebes, cu 2 finisoare.
de asemenea, se lucreaza pe portiunea dintre Santimbru fabrici si dealul cu probleme. am vazut camioane care transportau material in zona viaductului din spate la Santimbru fabrici si se lucra si in debleul de la dealul buclucas. nimic deocamdata deasupra zidurilor de sprijin, unde ar trebui sa vina cel de al 3-lea zid.
s-a deschis si circulatia pe sub autostrada, pe vechiul amplasament al DN1. deocamdata atat din zona Santimbru-Oiejdea.





zi buna sa aveti.

dragos76

#24878
Să înțeleg din poze că s-a mutat traficul pe vechiul amplasament pe DN, pe sub pasaj?

LE: am fost furat de poze, și nu am văzut că s-a și menționat explicit asta, mai sus. Scuze.

prd.marius

Quote from: ddfab on April 20, 2021, 08:52:00 AM
s-a deschis si circulatia pe sub autostrada, pe vechiul amplasament al DN1. deocamdata atat din zona Santimbru-Oiejdea.

Da, s-a deschis circulatia pe vechiul amplasament.

paulmare

alexV multumim de info la prima mana
de alunecarea de la pizza - nu stia nimic inginerul de la drdp ? aici macar au platit un studiu, au o solutie in interiorul culoarului de expropiere
La pizza doar au facut salteaua drenanta, au acoperit alunecarea, au mai facut o rigola si probabil o slujba la biserica sa nu alunece cat e garantia - ajunge atata ?

danutzu_1069

La pizzari problema a fost la rigola superioara, cea mai de sus, a avut fisuri intre segmente si asta permis apei sa se infiltreze, multa si localizat ... reteta sigura pentru dezastru...

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:




paulmare

multumim Alin :) horor ce greu misca

carutasul

Dar ce e cu aglomerația asta? Parcă nu mai văzusem așa cozi de la ultima reconfigurare, sau a fost vreun obstacol mai spre Teiuș?