Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Stefan01

Poze realizate astăzi, la intersecția A10 cu DN1, în apropiere de Lancrăm. Au pus ginzi și lucrau la armătura cuzineților.























Lucrau și la breteau ce leagă A10 de A1, pe sensul Deva - Turda.




Spre Turda



Stefan01

#23401
Poze realizate astăzi la Alba Iulia Nord. Se lucra.








Noul sens giratoriu de la Alba Iulia Nord unde se face descărcarea traficului de pe A10, sensul Sebeș - Turda, respectiv încărcarea pe A10 din DN1, pe același sens.
Aici observ că se construiește o lărgire a DN1 pe sensul Sebeș -Turda

Vederi de pe DN1, spre Turda











Stefan01

Poze de pe DN1, sensul Turda- Sebeș



























frunzeti

Cred ca totusi va fi o usoara deviere a DN-ului acolo, daca imi aduc aminte bine din schita.

Stefan01

Continuăm pe DN1 deviat, înspre Sebeș. Lucrau la devierea DN1 peste A10.




















Stefan01

Poze de pe DN1 deviat temporar, pe sensul Sebeș - Turda, între actualul giratoriu de la Alba Iulia Nord și intrarea pe A10, pe sensul Turda - Sebeș














Suntem pe A10, sensul Turda - Sebeș







cicotan

Cum o să aducă drumul la nivel cu sensul giratoriu? cum deviază traficul?

prd.marius

Quote from: Stefan01 on December 09, 2020, 01:46:53 PM
Continuăm pe DN1 deviat, înspre Sebeș. Lucrau la devierea DN1 peste A10.
@Stefan01, se asfalta pe acea deviere? Mi s-a parut ca in poze apar finisoare pe pod, dar nu sunt sigur ca am vazut bine.

P.S. Multumesc pentru poze

Kimi

Probabil ca vor devia pe zona deja inaltata a giratoriului, iar apoi vor ridica zona joasa pe care se circula acum.

Stefan01

@ prd.marius

Cu plăcere.
Deși din mașină nu am observat, bănuiesc că se asfalta chiar pe pod deoarece am simțit miros de asflat (atât la dus, cât și la întors), aceeași basculă de pe terasament aștepta, apare un cilindru compactor pentru asfalt (în a doua poză) și poziția modificată a finisorului din poze. Utilajele le-am încadrat în chenare roșii. Aceste poze le-am realizat la un interval foarte scurt, de doar câteva minute.

La dus (sensul Sebeș - Turda) - poziția finisorului este în capătul dinspre Turda al podului


După câteva minute, la întors, (sensul Turda - Sebeș) - poziția finisorului este în capătul dinspre Sebeș al podului

prd.marius

Multumesc de lamurire, poate trag tare sa termine pana de Craciun supratraversarea asta.

cfdp

raspuns pentru gruiarew

nodurile se stabilesc in baza unor studii de trafic ample care sa puna in evidenta traficul atras de autostrazi. In teorie dar in practica as risca sa zic politic, As argumenta prin faptul ca:
1. orase ca Ocna Mures si Cugir nu au noduri in proximitate din care sa se poata realiza drumuri de legatura directe cu cat mai putine zone rezidentiale (localitati) pe traseu
2. Fara sa am ceva cu Leier si manastirile,  CNAIR propune realizarea unui nod in zona Dumbrava. De ce oare? pe ce criterii economice?
3.In zona Alba Iulia -Oarda s-a mutat spre est, sud-est traseul autostrazii in zone locuite,fata de traseul drumului expres prevazut initial in PUG pe care era regulament de urbanism cu interdictii de construire. Alba Iulia cu o populatie de aprox 70000loc, desi sunt localnic, are doua conexiuni aflate la 2km intre ele practic in acelasi drum "Varianta de ocolire" fara a avea o zona industriala dezvoltata ( nici macar in PUG). Ca urmare nodul Alba sud l-as fi plasat in zona industriala Sebes Alba intre podul de la lukoil si raul Sebes, iar nodul Alba nord L-as fi mentinut ca si in SF cu descarcare in giratoriul existent pentru a desrvi si zona "INDUSTRIALA" alba respectiv zona Vaianta ocolitoare Alba.
  Dar acestea sunt supozitii si povesti , dar se pare ca interesul primeaza.

ciprebbe

Dupa o saptamana de circulat pe lot 1 s-a apucat Pizza boy sa inchida complet parapetele median sau inca sunt gauri? La Oarda antifonicul?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Stefan01

#23414
@ Cip
Nu. Imediat după podul peste DJ 107C, situația este destul de urâtă. Astăzi am trecut pe acolo. Sunt aceleași ,,bidoane" de plastic în culorile roșu și alb. Doamne ferește să derapeze vreo mașină că intră ușor pe contrasens. Foarte periculos !