[CT] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Constanta

Started by Harry, December 18, 2013, 04:27:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Telvanni

Mai oameni buni, am pretentii de la voi. Vad ca nu va mai opriti din laudat aceste paserele insa va scapa un amanunt important: OAMENII DETESTA TREPTELE. Cu exceptia pasarelei NAVOD toate celelalte nu vor fi foarte iubite de trecatori si de multe ori veti vedea ca acestia vor prefera sa se riste traversand bulevardul in loc sa urce atatea trepte.
Recunosc, toate pasarelele arata foarte bine insa oricat de bine ar arata omul vede un singur lucru: treptele care trebuie urcate.
Ganditi-va la batrani, ganditi-va la grasi (efortul care trebuie depus e si mai mare), ganditi-va la mame cu bebei in carucior sau la gravide, toti acestia se vor bucura enorm cand vor vedea ca trebuie sa urce 2 etaje ca sa traverseze o strada.
Stiu, veti zice ca macar sunt in siguranta. Da, asa e insa numarul celor care vor fi accidentati pentru ca prefera sa traverseze "ilegal" va fi mai mare decat cei calcati pe trecerea de pietoni. Am pus ilegal intre ghilimele pentru ca e absurd sa ingradesti dreptul unui om sa treaca strada la nivel si sa-l obligi sa urce trepte (la fel cum unii ii baga prin pamant)


Pasarela NAVOD iese din discutie pentru ca are rampa.

Fiind vorba de o parere personala sunt sigur ca anumite persoane vor considera acest replay off-topic insa eu cred ca toate postarile de genul "vai ce mari si frumoase sunt" pot fi considera la fel de off-topic.

Multumesc Harry pentru efortul depus sa ne tii la curent.

Harry

off topic nu e. referitor la carucioarele pentru copii sau pentru persoanele cu diyabilitati, am scris si mai sus sunt lifturi. sunt si aici pe pagina poye cu liftul respectiv. Cat despre traversat ilegal nu va prea merge pentru ca se monteaya separatoare de sens sub aceste pasarele.

Telvanni

#122
Te referi desigur la acele platforme de pe balustrade. Sunt intr-adevar utile pentru persoanele in carucior insa ideea in sine sa urci 2 etaje pentru a traversa o strada e problema. Mai bine faceau escalatoare, asa rezolva si lenea (de care nu poti sa-i acuzi) unora si imposibilitatea altora.
N-as vrea s-o lungesc foarte mult insa eu personal cred ca abordarea este gresita ca mai peste tot in Romania, si in Bucuresti e la fel, pe locul 1 se afla infrastructura rutiera dedicata transportului individual motorizat iar pe ultimile locuri sunt cele pentru pietoni si biciclisti. Ar trebui sa fie invers insa discutia nu-si are locul aici.

Imi amintesc o faza, eram la gura de metrou "Aviatorilor", cea de pe bd-ul Aviatorilor. Acolo, bd-ul Aviatorilor se poate traversa legal doar prin pasajul statiei de metrou, pana acum cativa ani era si o trecere la suprafata pe care au desfiintat-o. Stand si asteptand vad ca iese o batranica cocheta, destul de in putere in ciuda varstei inaintate. Era destul de obosita si vadit suparata. Intuiesc despre ce e vorba si o abordez, stiti ce problema avea? Era foarte suparata ca este obligata sa traverseze o strada prin pamant. A coborat ca apoi sa urce cateva zeci de trepte pentru un lucru pe care putea sa-l faca mult mai usor pe la suprafata daca mai exista trecerea de pietoni. Se vede insa ca pentru Administratie e mai important traficul auto decat cum se simte un pieton pe strada in orasul lui.

Destul cu lamentarile, concluzia: inafara pasarelei NAVOD sunt bani cheltuiti degeaba, ba chiar dimpotriva, aduc un disconfort. Deh, trebuie sa aiba si Mamaia defectele ei.

Spor la fotografiat in continuare!

Uite un exemplu cu care sunt de acord:

dr4qul4

te invit pe tine sa treci primul un bulevard cu 3 benzi pe sens, in plin sezon  :lol:

stiu ca lenea e mare, dar cu separatoare de sens si cateva amenzi, se rezolva. din cand in cand mai trebuie sa ne miscam fundul. acele cateva trepte chiar nu inseamna nimic. ajungi la plaja si mai bei o bere.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

tot pana duminica se vor da in folosinta si celelalte doua pasarele








Telvanni

Recunosc ca sunt impresiunat de amploarea lucrarilor si nu ma refer doar la soseaua de coasta. Reabilitarile din zona cazinoului, zonei istorice, portul Tomis, totul capata o fata noua sau cel putin daca nu e noua e mai placuta.
Bravos!

Harry

Pasarela val e aproape gata ! enjoy! :cheers:












Ionut


igorashu

Unde se monteaza lifturile? In capete intre scari?

Harry

sunt platforme electrice prinse de balustarda. vezi in postarile anterioare le-am pozat pe cele de la pasarela Yacht

igorashu

Ah, am inteles. Silly me, ma gandeam la solutia clasica :) Multumesc.


Harry

primul giratoriu tip turbo roundabout din Romania




ashbird

Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

MHN

Si acesta e de prin 2009: https://goo.gl/maps/oA4ac