Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

danpandrea

,,Având în vedere informațiile nereale transmise în spațiul public de fostul ministru Cătălin Drulă (USRn.r.), suntem obligați să subliniem că proiectarea Autostrăzii Ploiești-Brașov NU ESTE BLOCATĂ. Mai mult, Analiza Multicriterială etapa 1 (AMC1), realizată de Consitrans, va fi predată luni, 13 decembrie 2021, la CNAIR", se arată într-un comunicat al Consitrans.

Sursa

horatiu.cosma

"Trebuia predat în august... Predăm pe 13 decembrie... Consitrans in 30 de ani și-a onorat în termen toate contractele"  :lol:.

Tot în același tip de termen abstract sunt și A7 sau Alternativa Techirghiol, unde s-au certat luni de zile cu subcontractorii pe geo din ofertă pentru niste foraje făcute de alții și neasumate de nimeni, i-au înlocuit, nu și le-au asumat nici ce noi, alte certuri, până la urmă le-a asumat Consitrans. Pe Focșani-Bacau curg de câteva luni penalități de întârziere. Spre exemplu nodul Adjud est solicitat suplimentar de la local și inclus in pachetul de 13 noduri, inițial s-a dorit a fi inclus in contractul Consitrans, însă ei au cerut peste un an extindere de termen pentru includerea nodului, ca să își acopere întârzierile contractuale.

danpandrea

^"și-au onorat în termen toate contractele". Asta după ce au cerut prelungire de 6 luni pe A7 (Ploiești - Buzău), că un lot la câmpie era al naibii de complicat...

horatiu.cosma

Proiectantul "care și-a onorat în termen toate contractele" a trimis aseară pe email la CNAIR o fițuică pentru AMC1 plină de referințe la "Ploiești-Buzău", "Ploiești-Pașcani"  :lol:. Așa se întâmplă când mai și semnalizezi.

florin74

Bataie de joc... Copy paste la greu...
Asta e nivelul de proiectare din Romania. Sincer, constructorii cat de cat au inceput sa se profesionalizeze si sunt cu o clasa peste proiectantii romani.

ciprebbe

#29660
Reevaluare pe Chiribis - Suplacu :(

Erbasu mai are de asteptat... Selina reintra....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pest1969

As zice ca merita facuti cat mai cunoscuti. Chiar celebri. Si aratata si legatura cu DG CNAIR, daca e venit de la ei...

dorel_cu_lopata

Documentul constatator negativ Strabag si autorii



ciprebbe

Pe un contract de acum 11 ani, cu cota de participare de 0.1% si un prejudiciu de 75k euro :) apare documentul constatator "fix cand trebuie". Crede cineva in coincidente?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

miahi

"Fix cand trebuie" pentru ce licitatii in desfasurare ? A3 sau A1 ?

ciprebbe

E valabil pentru toate licitatiile unde participa......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Cetatean

ok, deci i-au dat omor la JV Strabag AG pe tot ce se liciteaza de acuma inainte nu? din cate stiu Strabag are mai multe forme de organizare in Ro, ca de altfel cam toti constructorii.
In concluzie, afecteaza Strabag asta sau nu?

TeoH9

Sunt sigur ca o sa imi primesc minusuri la greu dar pe ciotul Strabag de la Tg. Mureș asfaltul e vălurit rău, nu știu ce planeitate le-a ieșit dar mă așteptam la altă calitate de la Strabag după ce a fost lăudat atâta.

O fi constructorul atent la mici detalii, curat și a terminat înainte de termen dar calitatea asfaltului e cel puțin cu o clasă inferioară decât cea de pe lotul Astaldi deschis anul trecut înainte de alegeri.

Păreri? Mai sunt colegi care au sesizat diferența sau sunt singurul Gică Contra?

pentium10

#29669
strabag are 2 loturi pe Mures, despre care loturi vorbesti?

^^ vad acolo si Euroconstruct, si ei sunt din cate stiu si la alte licitatii bagate

^^ poate Strabag sa solicite suspendarea certificatului in tribunal, si sa nu aiba efect pana nu se judeca?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures