Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 31 Guests are viewing this topic.

ludus

Fac naveta zilnic la Tg Mures cu mașina personală. Abia aștept tronsonul Ungheni-Metro. Poate că la toamna viitoare să pot circula. Doamne ajută!
T. Luduș

prd.marius

Recunosc ca nici eu n-am urmarit foarte atent acest lot, si mai recunosc ca nu inteleg cum se continua cu drumul de legatura 2x2.
In sensul in care autostrada se termina si se va continua asa? Sau se va continua ca si autostrada? Ca pare ca e fix pe un posibil viitor traseu al autostrazii, acel drum de legatura. Mersi

voicul

#25742
Spune multe despre dorinta de continuarea A3, nu?

http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=13/45.652/25.463/0
(bifati proiecte propuse)

Proiectul asta trebuia sa mearga pana in nod-ul din E68, fara drum de legatura - sau doar cu 1 sens. Asa avea ceva logica.

Va iesii un mare  :horse: la fel ca pe A7.

prd.marius

Mersi frumos, voicul.

QuoteSpune multe despre dorinta de continuarea A3, nu?
e clar...

pasadia

Eu nu mai deschid gura pe subiectul giratoriilor (chit ca nu a mentionat nimeni ca vom avea de fapt 2 seturi de cate 2 giratorii foarte apropiate intre ele), nici pe tema nodului Cristian si groapa aia de imprumut care chiar e in axum posibilei continuari. E o bataie de joc mult prea mare. Nu zic, meritata pentru cat de slaba e administratia brasoveana (DRDP, CJ, primariile locale), dar tot e ironic caci imi aduc aminte si de toate conspiratiile cu "Brasov-ul buricul pamantului". Dar mno, o sa mai treaca cativa ani pana o sa inceapa unii sa isi ceara scuze pentru acele aberatii.

ciprebbe

Update Chetani -C.Turzii:
Baxcom nu mai e in zona, nu mai lucreaza nimic la structuri nu a incasat nici un leu .
Marcu are 3 facturi emise si semnate catre Straco, urmeaza a IV-a .
   - prima cu lucrarile prestate pana in 31.07 de aprox. 5 300 000 din care incasat  2 500 000, REST 2 800 000
   - a II a aferenta lunii august aprox 6 100 000  achitat ZERO
   - a III a aferenta lunii septembrie aprox 3 600 000 achitat ZERO
urmeaza a IV a pt octombrie de inca cateva milioane.
Asadar Marcotim are de incasat de la Straco peste 12 000 000 scadenti plus inca o luna de lucrari.
CNAIR a platit toate facturile emise de Straco.
Straco nu are oameni si nu e capabila sa faca hartiile sa le deconteze.
Nu are oameni sa faca si sa ceara actualizarea preturilor ( ca la Aktor).
Marcu ar lucra sustinut , vremea ii permite dar Straco nu ii asigura liant, nu plateste balast pt gropi de imprumut. Are nevoie de 6 luni sa finalizeze pana la Campia toate terasamentele; vorba lui "e un lot banal."
Sambata avea in santier peste 50 basculante, 12 excavatoare, 5 buldozere, 5 compactoare.... Ajunge si el la fundul sacului si in max o saptamana se va opri, deja isi face griji cu salariile si taxele.
Are 4km de terasamente pe care se poate asterne BSC-ul. Daca ar fi platit l-ar pune imediat ( el l-a pus si la nod) dar trebuie sa vina Straco imediat cu un strat de asfalt peste.
Sambata nu era nici un om la Straco, era gol santierul , era goala organizarea...... jenant.

Va urma si filmarea, doar zona in care se munceste.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pentium10

Nu inteleg decizia contabila a celor de la Marcu. De ce sa emita ei factura din nou, si sa plateasca TVAul imediat, ca aia se plateste indiferent daca este achitata sau nu.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ciprebbe

Parca e amanata plata TVA pana la 25.12.2020
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pest1969

Oare de ce nu reusesc/vor sa-i certifice drept prestatori agreati si sa trimita facturile direct la CNAIR?

horatiu.cosma

Ca nu semneaza Straco să poată fi plătiți direct.

pest1969

Straco sau firma care se ocupa de insolventa?

flanker1

Dl. Barbier, ar fi timpul sa actionati.

carutasul

eu aș avea o bănuială ( fără informații) că lucrurile sunt strâns legate și de lucrarea de la Domnești și că după finalizarea elevațiilor (și plata lor) lucrurile se vor mai "relaxa" . Dar e riscant dacă e așa...

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bacovia