Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

cosminn

#18945
tot offtopic: te înțeleg perfect că-mi ia, zilnic, cam o oră și jumătate - două dimineața să parcurg 12 km și o oră seara să revin pe același traseu.

de acord și cu remarca ta :)

LE: aștept și eu deschiderea asta ca pe a 8-a minune a lumii dar, cel mai probabil, voi muta orele de stat în trafic în Pipera pe statul în trafic pe Petricani. Vom vedea.

voicul

#18946
Castigul mare va fi pentru cei care stau in Cosmopolis/vin de la Snagov. (adica pe bucata DNCB - Popasului)
In rest vorbim de minute acolo/o mica optimizare.

S-a punctat bine: autostrada e deja depasita si nici nu a fost inauguratata! (la fel ca FDG).

---
L.E
21 de kilometri de autostradă vor fi deschiși până la finele anului

Deschiderea celor două loturi dar și a nodului provizoriu de la Iernut va avea loc în jurul datei de 11-12 decembrie.

Celălalt lot care va fi deschis este ieșirea din București a autostrăzii A3 și are o lungime de 7 kilometri. În data de 10 decembrie va avea loc prerecepția iar dacă totul va decurge bine deschiderea traficului se va face pe 14 decembrie, spun reprezentanții companiei.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/21-de-kilometri-de-autostrada-vor-fi-deschisi-pana-la-finele-anului-1044140

Ionut

Declaratii oficiale (Neaga, Sova, reprezentanti CNAIR), azi la Grupul de Lucru pe sectorul Rutier din cadrul SCS-Transport parte din CM POIM.

Nadaselu-Suplacu de Barcau. Sunt 5 tronsoane, vor fi 5 licitatii separate. Deocamdata avem 4 (din 5) documentatii de licitatie trimise la ANAP pentru avizare. DOAR sectiunea (18 km Poarta Salajului-Zalau) care contine tunelul Meses NU este trimisa la ANAP. Restul de 4 tronsoane sunt la ANAP! (Deja trimise, declaratii oficiale Neaga.)

Tunelul Meses se scoate separat la licitatie pe dialog competitiv. Nu a fost timp de detalii aici.

Suplacu-Bors. Lotul 3 (ala mic, Bors-Biharia) se semneaza in decembrie 2018 (urmatoarea perioada). Lotul 2 (Biharia-Chiribis) se asteapta, cum stiti, dupa CAB. Se sta aici, se asteapta instanta. Lotul 1 (Chiribis-Suplacu) confirmare oficiala ca sunt ffffff aproape de anuntarea castigatorului si "in curand" aflam oficial constructorul. Apoi contestatii. NEOFICIAL, stiti deja v-am zis eu PE SURSE, ca va fi tot Selina/Trameco. Pe surse! Oficial, vor anunta "in curand". Vom vedea daca sursele au fost bune.

rocklee

de PPPul Ploiesti Brasov ....Sa pomenit ceva ??  ???

Ionut

Nu, nu am vorbit de PPP nimic. Aici s-a discutat despre proiectele POIM. Comarnic-Brasov nu se face, e simplu. PPP făcut de Comisia de Prognoză = eșec.

Hef

Aseara, pe la 20.00, inca turnau asfalt la rond la Popasului. Asfaltarea acelui rond e un never ending story .

Ionut

Din ce-am inteles, cam asta mai au de facut. Pe la Popasului de asfaltat, niste panouri fonoabsorbante si, cel mai important, rosturile de dilatatie (nu stiu cate exact), plus Petricani si in rest e cam gata (mai sunt lucrari, dar cu astea gata se poate deschide). Ar trebui sa apuce si putina vreme buna... sper sa execute cum trebuie rosturile.

voicul

Eu zic ca e vreme buna pentru luna in care suntem: 3 - 5 grade fara ploaie prea multa.

Nu cunosc: are legatura montarea rostului de dilatare cu vremea?

Ionut

La rosturi trebuie sa torni putin beton si trebuie sa fii atent la temperatura/umezeala. Plus ca rosturile sunt migaloase. Din ce stiu eu sunt firme specializate care fac asta si nu prea le poti grabi (pe buna dreptate, daca vrei sa iasa ceva de calitate).

ciprebbe

A iesit CFR-ul la bariera Iernut.
S-au apucat si de treaba :)
MINUNE :)))))

Astaldi munceste mai departe s-a batut parapete si avanseaza la bretelele nodului.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Earthchild

Mai exact, ce face CFR-ul, schimba BAT? Lucreaza la timpi?

cosminn

Am trecut pe la Petricani acum vreo 10 minute și am văzut că au finalizat cu marcajele pe ambele sensuri; mai aveau de lucru la marcaje doar pe breteaua spre Dimitrie Pompeiu.

cristi5

Quote from: Earthchild on December 07, 2018, 02:28:11 PM
Mai exact, ce face CFR-ul, schimba BAT? Lucreaza la timpi?

"Numarator de osii" se aude prin targ.

Solutie nu foarte fiabila inteleg, va fi cineva acolo la revizie destul de des.

alecu26

Probabil asta e un circuit electronic pana la urma care va fi legat la bariera si o va declansa. CFR istii sunt super safe de obicei...deci nu cred ca e o solutie nesigura.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

voicul

Si cum stie cate osii are trenul?
Nu de alta dar am vazut si trenuri cu pana la 2 vagaoane, multe peste ce e in general 1.
Stie dinainte ce tren, cate osii are?