Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

PaulD

DN 17D între Năsăud și Sângeorz Băi este reabilitat complet și arată bine, cred că poate trece la albastru.

Cuneo

DJ 691, Alioș - Neudorf nu mai este roșu. A fost modernizat, deocamdată este de verde, în primăvară se va turna stratul de uzură.

Dan74

Am facut un drum Oradea Vatra Dornei, saptamna trecuta dus, marti intors.
La plecare am mers pe Cluj - Dej, la intoarcere pe Rastoci - Nusfalau - Alesd. Drumul este foarte bun (chiar este de albastru), cu exceptia portiunii Pas Tihuta - Vatra Dornei unde au aparut gropi, nu adanci dar destul de mari ca suprafata. La intoarcere am vazut o echipa de muncitori care reparau o groapa maricica chiar unde incepe sa urce drumul spre Tihuta. Trebuie sa remarc faptul ca in 700 km am vazut zapada pe drum doar pe o portiune de cativa km pe DN1H in Sinteu.

vladb

As propune retrogradarea la verde a portiunii Mihaesti - nod A3 Nadasel de pe DN1F. Exista zeci de gropi (deocamdata doar in stratul de uzura), dar extrem de compacte ca si pozitionare. De la nod Nadasel catre Baciu, nu stiu ca eu fac dreapta pe A3. Poate @horatiu.cosma sau @ kumar pot emite un punct de vedere la fel de pertinent, deoarece (cred) sunt salajeni la origine.

pasadia

Nu stiu de ce doar de la Mihaesti. Gropi sunt si mai incolo, inclusiv pe coborarea spre Zalau, dupa cum spuneam de luna trecuta. Aveam asteptari mai mari de la acea portiune de drum.

vladb

Eu nu am remarcat gropi pe coborarea spre Zalau/sau urcarea dinspre Zalau. Intr-adevar exista acea tasare in zona in care se va intepa viitoarea centura a Zalaului (aproape de drumul catre fosta cabana a invatatorului) si, mai ales, lucrarea nesemnalizata din zona S-ului (aproape de Centrul "Acasa"). Nu contest ceea ce zici tu, doar ca m-am chinut sa fiu destul de atent la limitele zonei propuse spre retrogradare. Mai exact, problemele majore incep dinainte de Mihaiesti (cum vii spre Cluj), din curba aferenta intersectie cu drumul judetean DJ105T (catre Berind).

Fata de perioada dinainte de sarbatori, lucrurile mi se pare ca s-au acutizat (am facut 4 drumuri dus-intors Zalau - Floresti in perioada 21.12.2018 - 02.01.2019).

tamas_lorand

Imi poate spune cineva care a fost recent in zona, cat de practicabil este DN 7A Brezoi-Petrosani ? Auzisem ca e destul de nasol, dar daca merg indeajuns de incet si atent as putea sa trec in relativa siguranta ? Ma gandeam daca se merita pentru un viitor "traseu pitoresc", ca sa o zic asa. :) 

dr4qul4

Iarna e foarte riscant sa mergi pe acolo. Poate doar cu un 4x4 cu garda inalta. SI vara e nevoie de garda cat mai ridicata, altfel risti sa ramai fara ulei.
PS. nu am trecut pe acolo de 5 ani, dar nici nu am auzit sa se fi reparat ceva. Carpelile nu au ucm sa ajute la ce era acolo. Si intre timp au fost si ceva viituri prin zona.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Hercule

De la Brezoi la domeniul schiabil Transalpina e relativ ok, cu cateva zone unde e mai spart (in special zona de unde se desparte drumul spre statiunea fantoma Vidra). Informatia e de iarna trecuta cand faceam naveta la ski de la Voineasa. Masina mea nu e 4x4 dar nici nu era nevoie. Mai departe de domeniul schiabil nu am trecut recent sau iarna.
Deșteaptă-te române!

Cristi N

#2019
De la Brezoi la Voineasa drumul este excelent, marcaje, fara gropi sau denivelari. De la Voineasa spre SkiResortTransalpina este destul de ok, eu am mers cu 50-60km/h weekendul trecut in conditiile in care ningea, cam aceiasi situatie este si pana la Obarsia Lotrului.
Problemele sunt in judetul Gorj unde sunt mai multe zone care nu au fost asfaltate si nici deszapezirea nu este una stralucita. Discutand cu alti turisti veniti dinspre Petrosani concluzia lor e ca drumul e naspa dar circulabil cu un Logan de exemplu, pentru masinile joase este destul de dificil.
Eu zic ca e ok ca drum de vacanta, atata timp cat nu ai o masina joasa si nu te grabesti.

dr4qul4

Drumul era rupt intre Petrosani si Obarsie. Si pe google maps arata destul de rau. Imagini din 2012. In 2013 era chiar mai rau si probabil s-a deteriorat intre timp.
Brezoi-Obarsie este ok.
Eu te sfatuiesc sa nu te aventurezi pe acolo nepregatit, pentru ca nici semnal nu prea ai si nici drumul nu este circulat. Iar deszapezirea in zona nu este printre cele mai bune.
Si in 2013 am trecut pe acolo cu un Ford Focus, desi in Petrosani mi s-a spus sa ocolesc cu orice pret. Nu m-a speriat drumul, chiar a fost superb, dar era vara si afara era soare, si eram cu 2 masini. Iarna, eventual si noaptea, poate deveni periculos.
Ca sa-ti faci o idee cu ce viteza am mers, niste prieteni care au ocolit prin Simeria si Sibiu, au ajuns inaintea noastra cu peste 1 ora (e drept ca am si oprit de f multe ori pe traseu).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tamas_lorand

#2021
Va multumesc de raspunsuri.  :) In niciun caz nu ma gandeam sa ma aventurez in perioada aceasta a anului. Vroiam doar sa stiu daca drumul e cat de cat practicabil (mersul cu a doua la 30 de km/h pe sectoare scurte la mine intra in categoria practicabil :) ), si daca as putea s-o consider o  alternativa viabila (in cazul in care nu ma grabesc) intre Timisoara si Bucuresti.

Spadan

Salutare.
Imi poate spune cineva care este starea drumului dintre Covasna si Comandau (DC14)?

pasadia

Acum, in perioada asta a anului, ma astept sa fie acoperit de zapada. Probabil cu lanturi il poti parcurge.

florin74

A fost cineva recent pe Brasov Campulung-Muscel? E praf drumul sau doar rau? :)