Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 14 Guests are viewing this topic.

voicul

Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a declarat, marți seară, la Digi24, că traseul autostrăzii Comarnic – Brașov trecea, în studiul de fezabilitate, prin etajul 7 al unor imobile construite, după ce acestea au primit autorizații care nu ar fi trebuit date. Oficialul din Guvern a spus că studiul va fi revizuit, iar până în 2026 autostrada ar putea fi terminată.

,,Am decis să revizuim studiul de fezabilitate, dar modificăm traseul în stațiunile montane. Constatăm că traseul autostrăzii trecea pe la etajul 7 prin câteva imobile construite după ce această autostradă a demarat la nivel de studiu de fezabilitate. În calea acestui traseu s-au dat foarte multe autorizații de construcție care nu trebuiau să fie date și asta ar fi blocat construcția autostrăzii.

Refacem traseul pe zona stațiunilor montane pentru a nu afecta. De exemplu, trecea prin curtea Castelului Cantacuzino la Bușteni. Refacem traseul astfel încât să protejăm stațiunile montane, cu tunel, ecoducte, astfel încât, în această zonă, să putem să începem lucrările pe etape. Am împărțit în 5 loturi. Cel mai ușor de realizat e lotul Comarnic - are 7 km, va fi utilizat în regim de variantă ocolitoare, valoarea lucrărilor eligibile este de sub 75 de milioane de euro. Deciziile le luăm la nivel național. Nu avem nevoie de multe avize, acorduri de la Comisia Europeană. Sunt bani europeni.

Putem demara foarte repede procedurile pentru execuția lotului Comarnic.

Revizuirea studiului durează 24- 30 de luni, stabilită de specialiști. Din momentul în care semnăm contractul de execuție, vorbim de aproximativ 3 ani de zile. Înseamnă că în următorii 5, 6 ani de zile putem vorbi de finalizarea acestui tronson", a afirmat Lucian Bode.

Acesta spune că autostrada va costa aproape 1,2 miliarde de euro.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/bode-autostrada-comarnic-brasov-trecea-prin-curtea-castelului-cantacuzino-si-etajul-7-al-unor-imobile-cand-ar-putea-fi-gata-1334723

horatiu.cosma

Ce traseu grozav era prin râul Prahova, păcat că s-a construit Castelul Cantacuzino și i-a încurcat (Cuc2).

pasadia

L-am auzit și eu live in emisiune când a zis-o pe asta cu curtea castelului. Mno, dacă așa a fost mințit, așa minte și el la rândul lui (nu de alta dar nu cred că a văzut el vreo harta cu traseul pe acolo).


voicul

Sunt curios daca se face receptia mai devreme, adica de cand curge garantia - 1 august cand pare ca se termina lucarile sau din septembrie?

NGC

"Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcau, Subsectiunea 3B5: Nusfalau - Suplacu de Barcau (km 66+500 - km 80+054.044)"

Pe scurt, un cocostarc a transmis ieri ca se va amana putin anuntarea castigatorului.

Ionut

Ăsta parcă e lotul ăla usor, corect?

horatiu.cosma


horatiu.cosma

Hai că asta e bună. Nu avem niciun metru expropriat pentru A3 în Sălaj deși e deja un contract semnat și altele pe țeavă și ghiciți care sunt primele exproprieri lansate în consultare publică: 5000 de mp pentru tunelul Meseș  :lol: :lol: :lol:.

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/3028-hg07072020dgipsmp

alexa_adrian2001

nu inteleg, ce sa expropriezi pentru un tunel? suprafata de deasupra??

Archi

Nu, si e usor sa ne dam seama ca nu e suprafata de deasupra fiindca e vorba de 5000mp, mult prea putin pentru a fi suprafata de deasupra. Cel mai probabil este vorba de gurile de acces in tunel si zona adiacenta gurilor unde posibil sa fie nevoie de lucrari de consolidare a terenului

Ionut

Portalul. Si la Meses sunt și drumuri de acces și intervenție. Tunelul are parca 2.1 km.

horatiu.cosma

2,6 cred. Da, sunt portalele și eventual accesele la portale.

danutzu_1069

#24103
Zona portalelor. Astea tin tot de tunel, nu de sosea.
Se vor face ceva excavatii pentru portalele...

g.chris

La ora 11 se lucra intens la toate cele 3 puncte pe lotul Straco.

(PS nu e topicul potrivit, dar si la centura Satu Mare se lucreaza de zor)
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro