Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Stefan01

@ lupualb
Poti sa realizezi cateva poze la zona unde spui ca a aparut surparea ?

Din mers am observat (sper sa nu ma insel) ca au pregatit pentru betonare unul dintre sferturile de con ale pdului peste A10. Este vorba mai exact de sfertul de con dinspre Turda, al sensului Turda - Sebes.

O captura dintr-o filmare a lui AlinC pentru a vedea mai bine la ce sfert de con fac referire.

txc

^^^^
2 grinzi astazi. La ora 16:30 erau 4 asezate pe deschidere.

RaduC

Oare cât timp îi ia lansatorului sa parcurgă distanța capăt pod-destinație grinzi? Dacă e sa calculăm că tre fact acest drum dus-întors, poate e de înțeles de ce instalează doar 2 grinzi pe zi. Sau?

naivu

Pe 8+9 februarie au pus 7 grinzi, deci se poate chiar si cu drum dus-intors de la capatul podului! S-ar putea sa depinda si de starea vremii sau de puterea de concentrare a echipei din ziua respectiva. Eu ma bucur ca nu stau  :)

danutzu_1069

Lansatorul ala are o viteza mica de parcurgere a distantei.
Practic, deplasarea se face prin tragere cu un cablu si un troliu. Cumva precum troliul de la o masina de teren.Se pate vedea si in filmarrile lui @AlinC, este aproape insesizabila miscarea.
Plus ca la un moment dat trebuie "mutat" punctul de ancorare...

RaduG

Cam 3-4 minute îi lua lansatorului să parcurgă o deschidere între două pile, apoi 2-3 min așezarea ghidajelor etc, din filmările anterioare.
Do the math.
Asta e strict miscarea longitudinală, apoi mai ai manevra de ancorare/ridicare a grinzii, apoi ripare (translatarea pe laterală a lansatorului, dacă este cazul) coborârea și fixarea grinzii, apoi lansatorul trebui să parcurgă drumul înapoi. După care se reiau pașii de mai înainte.
În teorie e o mașinărie destul de rapidă, în special pentru podurile la care accesul macaralelor și al mijloacelor de transport e mai dificil.

alin_simeriaveche

#24141
A fost ger zilele acestea si le-a fost frig la "mânuri" să tragă cablurile cu grinzi. :lol:

NGC

Astazi a fost lansata licitatia "Servicii de ecologizare a zonei bretelei nr. 1 aferenta nodului rutier Alba Iulia Sud din cadrul Autostrazii Sebes -Turda, lot 1: km 0+000 – km 17+000".

Valoare estimata: 13.224.972,00 RON fara TVA

pasadia

Sunt curios, cred ca noi aici pe forum stim de vreo 3-4 ani ca va fi "nevoie" de aceste servicii. Nu zic ca CNAIR-ul teoretic stie de prin 2015-2016. Dar tot e bine si acum, ce sa mai zici.

stefan_cel_mic

^^Bravo! Cand vad cat gunoi ramane in urma lucrarilor de infrastructura, lucrul asta ar trebui generalizat. E o masura de respect propriu.

TibiV

Quote from: RaduG on February 16, 2021, 11:48:59 AM
Cam 3-4 minute îi lua lansatorului să parcurgă o deschidere între două pile

Nu cred ca pizzaboys au lansatoare Ferrari sau Lamborghini...
Din filmari pare ca durata intre doua pile este cam de 15 minute.




Acum sunt la deschiderea 10 din 13, deci cam o ora si jumatate drumul "cu incarcatura (grinda)".
La ultima deschidere (a 13-a, aia cu grinzi multe, dar mai subtiri) "calatoria" ar putea dura fo' doua ore.
Poate drumul de intoarcere, fara sarcina, merge mai repede...

(Sursa este, evident, ultima filmare a lui AlinC, din 9 februarie... Alin, cand ne mai "marfa proaspata"?...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elion

#24146
Pe deschiderea 10 toate grinzile sunt asezate.

Xander

Mult a fost, putin mai este. Stie cineva daca pentru deschiderea 13 (ultima) se va folosi tot lansatorul, sau e nevoie de macara?

dorum

S-a facut lansatoru' din ardelean, mitic? :)
Mai 2 deschideri cu grinzi mari, apoi vin betele de chibrit... parca 11 la numar

udar

#24149
Si grinzile mici cu macara !!??