Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 44 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

a zis ce rol/cu ce ajuta amanarea asta de 10 zile?

razvan96

E oarecum evident din moment ce nu s-a raspuns la nicio clarificare. Mi-e greu sa cred ca va fi amanat doar 10 zile.

cristi5

Pai daca nu era acolo @horatiu.cosma sa-i bata la cap sa raspunda la clarificari :)

Si daca nimeni din CNAIR nu are vreun interes in Chetani, ce sa facem, mai uita omul.

alecu26

Aparent cineva a uitat sa depuna clarificarile. Asta e ca si cazul de acu cativa ani cand cineva era in concediu si parca nu s-a emis AC sau tot asa ceva amanari la o licitatie.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

tom_sawyer

O fi mai contestat Trameco în licitația unde e la concurență cu Erbașu?

Hercule

Giratoriul conexiunii A3/DN1 - Targu Mures/Metro/Gheorghe Doja. Poze de azi joi 16.09.2021.













Powered by API/PUM imgur uploader
Deșteaptă-te române!

Cristian_cj

Miercuri, 15 septembrie 2021, conducerea CNAIR a organizat o ședință de progress pe șantierul sectorului de autostradă Nadaselu – Mihaiesti, subsector 3B2 din Autostrada Transilvania.
🔵 La această ședința au participat reprezentanți ai Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, Direcției Generale Organismul Intermediar pentru Transport, CNAIR S.A., Consultantului EGIS, cât și echipa de proiect a Antreprenorului.
🔵 Au fost analizate toate punctele critice de pe lungimea sectorului de autostrada, constatându-se că alunecările masive de teren reprezintă o situație de urgență.
🔵 În acest sens, s-a decis convocarea instituțiilor abilitate pentru stabilirea demersurilor necesare în astfel de situații. De asemenea, s-a decis și efectuarea unei expertize în regim de urgență pentru identificarea soluțiilor tehnice, care se vor implementa pentru punerea în siguranță a construcției. Soluțiile tehnice vor avea în vedere pe lângă punerea în siguranță a construcției și măsuri suplimentare pentru asigurarea durabilității acesteia.
🔵 În același timp, se are în vedere și clarificarea problemelor contractuale între Beneficiar și Antreprenor cu scopul implementării în regim de urgență a soluțiilor tehnice mai sus menționate. Totodată, se va urmări respectarea graficului de execuție, precum și adoptarea măsurilor de protecție, astfel încât lucrările deja executate să nu fie afectate de fenomele meteorologice specifice perioadei următoare.

Sursa: Pagina de Facebook a CNAIR.

Mari emotii am cu lotul asta. Eu chiar visez sa ajung la Oradea pe autostrada, candva. UMB e in teren in aceste momente ?

ijwtsh

#28807
^ nu stiu daca UMB e in teren acum. Nu urmeaza saptamana libera (sau nu e la fel cu cea de pe DX12?)? In orice caz, acum la Cluj ploua incet.

Ionut

Cum adica daca UMB e in teren "in aceste momente"? Dar unde sa fie?

Seraphymus

Nea Beni ce mai face, se mai stie ceva?

Cristian_cj

Temerea mea e ca o sa inceapa problemele contractuale si o sa-i vedem intr-o zi ca se demobilizeaza. Chiar daca nu le sta in fire. Pana nu vad lotul gata, o sa tot am temerea asta.

Ionut

#28811
Pai da, de acord, dar deocamdata suntem (inca) departe de scenariul asta. Au tot interesul sa termine repede, au multe contracte. Nu sunt in situatia Pizzarotti, de exemplu, un singur contract de care trag pana nu mai pot.

Basca, acum cu noile probleme, au si mai mult interes sa termine lucrarile cat se poate de repede pentru ca fiecare zi se aduna la intarzieri si, chiar daca (teoretic) ar putea obtine claim, pe termen scurt fiecare intarziere ii costa. Nu isi permit sa o lalaie. Ori renunta ei ACUM (nu se va intampla), ori trag ca nebunii sa isi minimizeze costurile. Problema va fi cand/daca mai vine vreo alunecare majora, le curata tot profitul care, daca nu obtin aici claim, a cam luat-o la vale, la propriu...

Probiu

Quote from: Seraphymus on September 17, 2021, 10:14:23 AM
Nea Beni ce mai face, se mai stie ceva?
Se pare ca va fi o surpriza... Un aditional la contract...

bacovia

UMB era pe pozitii aseara pe la 18. Se lucreaza intens.

Problema e ca DN 1F a devenit un fel de drum tehnologic pentru ei. Plin de noroi...

shogom

Se pare ca a fost comisie CNAIR in zona alunecarilor.