Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 45 Guests are viewing this topic.

voicul

Traficul va creste exact din cauza dezvoltarii din N (acum si mai favorizata de A3). Ajungi mai repede in Cosmopolis decat in Doamana Ghica (deci Doamna Ghica, nu Pantelimon) dupa amiaza.
Dar aceasta crestere va fi lenta.

Cu adevarat mai mult: cand A7 va fi la Buzau sau hai sa zicem Mizil.

Si eu m-am mutat de pe Colentina - DN2 pe A3-DN2. E mai sigur, dureaza mai putin SI ies si mai ieftin asa (desi am 6km in plus).

pentium10

Filmare DRDP Brasov despre A3 Astaldi

ce se verifica la final de video cu basculantul?

https://www.facebook.com/drdpbv/videos/289223758682198/
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Se masoara capacitatea portanta. Cauta "parghie Benkelman" daca vrei detalii mai multe.

NGC

Quote from: pentium10 on April 16, 2019, 11:31:55 PM
legat de drumul de legatura, Cuc a declarat ca astepta OUG-ul sa poate semna cu castigatorul desemnat.

Quote from: laszlo.robert on April 17, 2019, 10:03:33 AM
Păi drumul de legătură  face parte din lotul 1 Tg.Mures-Ogra  4,5 km autostradă +4,5 km drum de legătură. Unde se judecă  Strabag cu Itinera de aproape 2 ani.

Quote from: horatiu.cosma on April 17, 2019, 10:05:30 AM
Ce bolovan. Nu isi stie propriul OUG. Se poate semna doar cand CNSC in prima instanta da dreptate CBAIR. Dar aici au dat dreptate contestatarului, Strabag.

Quote from: razvan96 on April 17, 2019, 10:07:50 AM
@Horatiu:nu a fost contestatie la CNSC, s-au dus la TB.Deci acum se judeca fondul, nu apelul.Oricum nu s-ar putea semna.

Ba Horatiu are dreptate, doar ca a gresit contestatarul! :p Trebuia sa zica ITINERA in loc de STRABAG.
El se refera la primul rand de contestatii. Atunci CNSC a dat dreptate ITINERA, iar mai tarziu CAB a respins recursurile celor de la CNAIR si STRABAG la decizia CNSC de atunci.

horatiu.cosma

Eu ma refeream la faptul ca dupa victoria initiala Itinerra, cnair i-a dat castigatori si acum Strabag a contestat. Decizia TB nu a trimis Strabag la plimbare ca sa poata semna CNAIR contractul conform OUG ului lui Cuculete.

elion

Autostrada între Câmpia Turzii și Târgu Mureș este vizibilă pe Google Earth.

ultrasbz

Ieri pe la orele 10-11 (dimineata) erau aprinse o buna parte din becurile de pe A3 CB-Nod Str. Gherghita (cele care lipseau) si erau muncitori care lucrau la ele.

esendy

lotul straco chiar pare usor

sunt mult mai putine structuri decat pe alte loturi
se lucreaza la toate structurile?

la terasamente se poate avansa mult mai usor ca la structuri daca se gaseste forta de munca si utilaje

eu cred ca vor termina inainte de aktor

StefanCelMare

^ și bani...  adică de toate!  :((

Cristi N

@ultrasbz DRDP Bucuresti a semnat de cateva luni contractul cu Flash Lighting pentru reparatia si mentenanta sistemelor de iluminat pe raza regionalei. Practic o sa avem din nou iluminat functional pe mai toate drumurile din partea asta a tarii, deja DN1 pana la aeroport e reparat in mare parte, portiunea Popasului - DNCB s-a aprins si ea dar mai sunt o multime de lucrari de facut. Estimarea mea e ca probabil o sa aibe de reparat la foc automat tot anul 2019.

NGC

Quote from: horatiu.cosma on April 18, 2019, 04:59:04 PM
Eu ma refeream la faptul ca dupa victoria initiala Itinerra, cnair i-a dat castigatori si acum Strabag a contestat. Decizia TB nu a trimis Strabag la plimbare ca sa poata semna CNAIR contractul conform OUG ului lui Cuculete.

Singura problema e ca inca nu exista o decizie a TB. :D

Noul termen este 24.04.2019. Va tin la curent.


horatiu.cosma

Pai nu am zis ca exista o decizie TB. Am zis doar ca TB nu a trimis Strabagul la plimbare, ca sa poata semna Cuc contractul.

NGC

Ai zis "decizia TB nu a trimis Strabag la plimbare", de unde rezulta ca ar fi fost o decizie. :p

Practic TB inca nu a decis nimic. Sa trecem mai departe.

danutzu_1069

Oare contracul cu Flash Fighting Services (ca asta e numele complet) a fost atribuit prun licitatie??? Sau ca si in alte cazuri... prin acest ncreditare directa?

Cristi N

#20384
Din ce am inteles de la userul faraonul de la electrici a fost o licitatie si a existat cel putin o contestatie din partea Telekom. Pe de alta parte nefiind un expert in SICAP nu am reusit sa gasesc procedura in baza aia de date.