Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 48 Guests are viewing this topic.

panda_no 5

Caminul deja infundat cu pamant, camin care abia s-a montat.
E plin cu pamantul si nisipul scurs de pe rampa.
Cum sa nu se inufunde daca e acoperit cu o placa de OSB si atat?

DSC02206 by florin_apo, on Flickr

DSC02207 by florin_apo, on Flickr

De aici s-a scurs pamantul . Era logic ca ploaia o sa il aduca in camin

DSC02208 by florin_apo, on Flickr

DSC02209 by florin_apo, on Flickr

DSC02210 by florin_apo, on Flickr

Asa arata pe linga terasament. Scurgerile pluviale pline de pamant si pietris

DSC02211 by florin_apo, on Flickr

DSC02212 by florin_apo, on Flickr

De pe bucata gata de citiva ani!!!!!!!!!! , nu pot sa cred cum a trecut atata timp, nu mai sunt catadioptri, la multe corpuri de iluminat le-a cazut bucata capac de deasupra si sunt pline cu apa si praf. Nu se prea vede ca lumea in poze.

DSC02213 by florin_apo, on Flickr

DSC02214 by florin_apo, on Flickr

Intre timp autostrada se foloseste de diversi constructori care vin de pe centura.

DSC02215 by florin_apo, on Flickr



voicul

Pai se poate intra din DNCB pe A3 si ajunge in Popasului?

panda_no 5

Toate maruntisurile astea iti mananca extrem de mult timp, sunt migaloase si ai nevoie de oameni multi pe toata zona santierului.
As vrea sa pot crede ca termina anul asta dar pentru acest santier, cu acest constructor, cu numarul de oameni cu care munceste si nr de utilaje din santier, cu alocarea insuficienta de bani , nu cred ca vedem nimic terminat anul asta.
Poate sunt eu prea pessimist.
Nu este gata nici macar un singur metru.
Daca ar fi fost gata macar terasamentul cu primul strat cap-coada mai sparam.
sau daca vedeam un furnicar de oameni si utilaje :|

panda_no 5

Quote from: voicul on September 08, 2018, 10:00:43 PM
Pai se poate intra din DNCB pe A3 si ajunge in Popasului?

Da se poate.

adiarc

multumesc pt poze.

Unii (UMB),au brevetat notiunea de santier farmacie.....altii,parca lucreaza la inchiderea unei gropi de gunoi.....nu la o autostrada
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Quote from: panda_no 5 on September 08, 2018, 09:15:24 PM
Nu stiu de ce au pus strat gros de nisip inainte si dupa pasaj.

O fi nisip stabilizat...
Sau nisip stabilizant ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RaduC

Și nisip și placi peste rosturi sunt temporare și facilitează accesul utilajelor... Nimic special....

Sorin62

#17692
^^^

Curățenia, iluminatul public se pot termina într-o săptămână. Asfaltarea integrală tot într-o săptămână. În trei săptămâni ar putea fi gata... Lucrând cu 200 de oameni în trei schimburi...

Nu de bani este vorba. Cele 20 milioane puși pe hârtie la începutul anului au fost deja depășiți, iar facturile emise de Aktor se plătesc în continuare. Cea din iulie a fost plătită la 3 săpt (nu la două luni cum este termenul!). Ultima factură, (din 30 august, adică joi) a intrat pe circuitul de plată (viza CFP) luni 3 sept! Adică nici măcar nu pot spune că așteaptă banii...

Ionut

Din pacate (sau din fericire?) s-au rezolvat (prin transferuri de pe alte proiecte) problemele cu finantarea si acum, din ce informatii avem noi, mingea este in terenul Aktor care trebuie sa se mobilizeze si sa termine in 3 luni de zile rusinea asta de ciot. Ne câcâim sa facem 3,3 km de autostrada. Hai ca pe A10 mai inteleg (desi stiti ca si acolo i-am criticat extrem de dur), dar acum NU mai au scuze nici pe A3 (au avut, da, corect, si am zis asta).

Poate au totusi o tresarire de orgoliu si se mobilizeaza sa mai spele din rusinea de pe A10.

panda_no 5

Daca problemele financiare sunt rezolvate chiar ca nu mai au nici o scuza.
E clar ca nu au personal dar atunci de ce nu cauta rapid subcontractori pentru fiecare categorie de lucrari?

danutzu_1069

Pai asta inseamna profit mai mic sau pierderea mai mare....

Sorin62

^^
Despre profit nici nu poate fi vorba, la licitație au mers cu prețuri minimale, bazându-se pe forța de muncă a Euroconstruct. Acum, pentru Aktor problema este minimalizarea pierderilor. Sper să nu ajungă la concluzia că le este mai favorabil să abandoneze contractul și să se bazeze pe tribunal pentru plata penalităților (cum au făcut ăia de dinainte...)

danutzu_1069

^^
Asta in niciun caza....
Cum asa? Ca țiganul la mal??

Ionut

Nici chiar asa, nu au interes sa renunte. Nu au renuntat ei la ST2... dar de lucrat la costuri cat mai reduse, da, pot sa o lungeasca pana la anu'. Cum ziceam, sper sa isi dea seama ca se fac de rusine si sa inchida santierul in decembrie.

Ionut

Poze de astazi de pe ciotul Petricani-Popasului de la un coleg.

S-au apucat putin de curatenie pe taluzuri & santuri (probabil ca i-au afectat comentariile noastre). La podul peste calea ferata au ajuns cu terasamentele sus la rampa nord si era miscare destul de consistenta. Verta-Tel termina in curand de vopsit stalpii electrici, deci probabil in viitorul foarte apropiat ii vom vedea ridicati. La Petricani se apropie vertiginos de conexiunea cu Petricani - se asternea balast stabilizat in zona. Se pare ca au cam terminat (cel putin grosul) cu relocarile aici, gaurile incep sa fie astupate.

Cateva cadre...

Stalpii LEA.




Zona Popasului.






Rampa (de nord) pasajului peste CF, de departe, zoom mare.


Petricani.




Atat.