Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 28 Guests are viewing this topic.

Jacob46

Dealul de la Zimbor are sanse mici sa treaca peste toamna/iarna fara o alunecare. Ramane de vazut cand si de cat de mare va fi.

naivu

Deci să ne așteptăm pt la anul la o nouă modificare de proiect și o nouă licitație  O:-)

cfdp

dupa cum arata taluzele initiale, si natura pamantului, s-ar putea sa avem surprize sa nu fie alunecari. Se pare ca nici apa nu se vede. Dar,intradevar este devreme deoarece mai au de sapat ffff mult.

Cristian 74

Am terminat de filmat ce rămăsese restanță de alaltăieri, mă apuc și de editat. Va veni mâine sau poimâine filmarea pe Mihăiești-Nădășelu. Lângă viaductul de la Nădășelu, pe acel deal de lângă, se pare că s-a "reactivat" (citez) alunecarea. Se intervenea, se pune o "pătură" de pietre concasate.
Acum las filmarea subsecțiunii 3B1 Zimbor-Mihăiești.


Cristian 74

Finally, Mihăiești-Nădășelu, 14 + 16 august.


mike_us

Tare bine se mișca la structuri se vad progrese de la ultimele filmări. Eu sper sa câștige tot ei la noile viaducte ca sunt deja mobilizați in teren.

danvoicu

Pai si de ce nu s-a luat in considerare traseul prin zona mai lina inca de la inceput? Va spun eu de ce? Lasa! Cred ca stiti toti de ce?

Light

Sursă: Economica.net
Quote,,Rămân cu acea țintă legată de sfârșitul anului pentru lansarea primei licitații (pentru Autostrada Ploiești – Brașov – n.r.). Am anunțat-o cred că chiar de la începutul anului și ținta râmâne", a dat asigurări miercuri ministrul Transporturilor Sorin Grindeanu, într-o conferință de presă la care a participat și directorul general al CNAIR, Cristian Pistol.
,,Cum a spus și domnul ministru, prima secțiune, de la Cristian la Codlea din Autostrada Ploiești – Brașov va fi lansată la licitație anul acesta, în toamna acestui an", a precizat la rândul său șeful CNAIR.
În porțiunea Cristian-Codlea intră și nodul A3xA13 sau se termină la nodul cu DN1?

mirceaeliade

#32933
^SF-ul curent pe Fagaras-Brasov include vreo 200m pana dupa DN1.  Nodul cu DN1 va fi acolo.  Presupun ca deocamdata se va face un giratoriu care va conecta cu ciotul spre Rasnov si atat, iar pe viitor se va face cumva un nod real acolo. 

Si pe video la UMB se vede ca de fapt la cimitir chiar se face o indreptare de traseu.  Primul viaduct e cel fantezist cu un S ce croseteaza DNul.

bacovia

M-as bucura sa vad si copaci plantati de-a lungul autostrazii.

montaniardul

#32935
Observ ca la viaductul de la Mihailesti se vor face borduri surprainaltate dupa cu reiese din fierbetonul "plantat" acolo.

gicu

Ar trebui să vedem mult asfalt până la iarnă pe Nădășelu - Mihăiești. Sunt și terasamente la nivel care trebuie protejate și poduri hidroizolate.

Bachus01

Oare pe portiunea licitata este AM ? Daca nu , se va emite in procedura simpla sau in procedura de 12 luni ?

oneLess

#32938
^ La Jitaru pe DEx12 T3 după ce crezi că se așteaptă? Și e doar un pasaj de una maxim 3 deschideri în loc de rambleu! Fără deviere a traseului! Și se așteaptă ... Tâgîdâm ... Tâgîdâm ...

La schimbare de traseu cred că apar și exproprieri noi, poate ceva noroc cu utilitățile ... Pădure nu părea să fie pe acolo! Dar pot și să spună că nu e nevoie după consultarea publicului ...

Nelu63

In data de 16 am fost la Porolisum fosta capitala a unei provincii daco-romane ,in apropierea orasului Zalau, pentru cei care nu l-au vizitat recomand din toata inima au ce vedea . Am intrat pe A3 la Turda si am iesit la Nadaselu ca impresie autostrada se prezinta foarte bine , de la Nadaselu pana la Zalau pe Dn , aici am asistat la spectacolul de la nivelul Dn a constructiei autostrazii, spectaculos si deosebit de impresionat de lantul de viaducte.Nu am putut aprecia coret mobilizrea de la nivelul Dn. Colaborat cu filmarea din drona a colegului pot sa-mi fac o imagine corecta despre aceste bucati de autostrada aflate in constructie si pe aceasta cale ii si multumesc pentru efort si daruire. O zi buna va doresc si sa auzim numai de bine.