Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 51 Guests are viewing this topic.

reed

@horatiu.cosma Care era faza cu parapetul retras?spuneai că se implementează cu noile proiecte acum vreo 3 ani.Nici pe A0 nord nici aici nu am văzut încă modificarea.Ramane așa?

horatiu.cosma

A0 Nord nu e licitat după 2021. A7 si A8 da.

NGC

#32852
Astazi a fost lansata licitatia [CN1058123] "Proiectarea și execuția lucrarilor de deviere a traseului situate intre km 10+009– km 12+000 si km 21+406– km 24+890, aferente Autostrazii Brașov-Târgu Mureș-Cluj-Oradea, subsecțiunea 3A2: Nădășelu - Mihăiești (km 8+700 – km 25+500)".

Valoare estimata:    1.114.273.701,00 RON fara TVA
Servicii ulterioare:   202.312.540,91 RON fara TVA (20%)

Durata contractului: minim 87 luni (9 luni proiectare, 18 luni executie, minim 60 luni garantie)

Finantare: PNRR

Termen depunere oferte: 25.09.2023


Il las pe RobertH sa puna plansele.

GIV

ce reprezinta servicii ulterioare? e prima oara cand vad

danutzu_1069

"Durata contractului: 87 luni (9 luni proiectare, 18 luni executie)"

Matematica???

Ionutcatalin

^proiectare+executie+garanție a lucrărilor.

ion59

Ca opinie personala, nu stiu cine poate face 5 km de pod intr-un an si jumatate. Termenul nu este realist. Dupa aceea avem asteptari si incepem sa fim nervosi!

horatiu.cosma

Termenul e "calculat" pentru un singur ofertant.

danutzu_1069

#32858
Quote from: Ionutcatalin on August 05, 2023, 06:02:47 PM^proiectare+executie+garanție a lucrărilor.

Si unde scrie durata garantiei lucrarilor?
Sau trebuie sa socotim noi?

Si pe de alta parte, doar 5 ani de garantie?

BTW, termenul de evaluare financiara este 19 decembrie 2023.... deci clar ne prinde primavara pana se semneaza..
Aaa, si termenul de depunere.... o luna si juma.... clar cu dedicatie.... desi nu cred ca s-ar fi bagat nimeni sa .."incurce ploile"...

Dar, importanta ca s-au urnit treburile... probabil proiectarea vine mai repede de 9 luni... si speram ca abia in toamna -iarna viitoare sa inceapa la sapat piloti...(activitate ok pe perioada de iarna..)

NGC

Am adaugat mai sus si perioada de garantie, desi ma gandeam ca se subintelege de unde vine diferenta.

Daca oferteaza mai mult de 60 de luni garantie, primesc punctaj mai mare, dar mai mult de 120 de luni nu aduce nici un punctaj in plus.

GAC

acum ca tot s-a facut expertiza la viaduct aciliu si a iesit rau, ma gandesc ce o sa fie la viaduct suplacu ca face 20 de ani de cand e abandonat, in ploaie si inghet, fara hidroizolatie. de bine de rau la aciliu a fost izolat si tot s-a degradat...
in ceea ce priveste frenezia autoritatilor de a construi viaducte kilometrice, ma gandesc cu groaza, cum NU o sa fie in stare sa intretina atatea viaducte si o sa mai fie multe; in cativa ani Romania va avea mai bine de 50 Km de viaducte lungi, doar cu ce e contractat acum... ceea ce s-a intamplat la aciliu nu trebuie sa se mai intample. trebuie o strategie clara de monitorizare si mentenanta. in ceea ce priveste garantia de executie, nu inseamna ca in acea perioada poti sta fara griji... daca ai garantie la masina 7 ani, tot trebuie sa schimbi uleiul... asa si la viaducte...

GIV

doar daca o sa comande cineva o echipa de scafandri vom sti daca sunt probleme de structura la viaduct suplacu :lol:  :lol:

raulbogdan23

Obiectiv:Autostrada A3 Chețani - Câmpia Turzii - lotul filmat complet
Data filmare: 04.08.2023
Constructor: STRABAG & GEIGER



Enjoy!

raulbogdan23

Cateva informatii pe care nu le-am inclus in filmare:
- Geiger incearca sa termine toate umpluturile pana la mijlocul/final de August
- se lucreaza in 2 schimburi la finalizarea umpluturilor de la pasajul cu grinzi de beton peste DN15 de la Chetani
- au ajuns in santier materialele necesare pentru parapeti
- momentan Geiger se pare ca a tratat mai serios scurgerile de pe terasament spre canalele colectoare si a adaugat protectii (similar ce a facut Nurol pe A3). Inca pe portiunea celor de la Strabag nu am vazut acest lucru desi au cativa km de canalele
- terasament foarte inalt (intre 1,5 si 3m, sunt zone unde mergem spre 5m+)
- urmeaza sa ajunga si grinzile pentru celelalte 2 deschideri de la podul peste Aries
- se lucreaza foarte ingrijit si curat

dumbravaandrei

Pare ca pana la mijlocul lui septmebrie vor ca DN-ul sa fie complet pe pasajele sale...
De sus arata foarte ingrijit santierul