Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 51 Guests are viewing this topic.

NGC

Nu cred ca o sa inteleg vreodata cu ce ii afecteaza pe unii daca afla cu o intarziere de o zi cine a castigat un tronson sau daca ramane castigatorul initial si dupa contestatii.

Si nu cred ca o sa inteleg vreodata nici "goana" unora de a cauta in zeci de locuri diferite informatii, ca sa fie primii care le scriu pe forum.

M-am plicitisit sa spun de atatea ori ca uneori unele informatii nu sunt la zi sau ca dureaza sa fie actualizate. Fiecare pricepe ce vrea.

Iar acum sa trecem si la subiectul in discutie.

Se mai poate contesta si astazi.

Ionut

De multe ori contestatiile se depun cu o zi inainte sau chiar in ziua-termen. Sa vedem, eu as fi surprins sa nu avem contestatii. Stiu sigur ca loturile astea doua din Suplacu-Bors erau dorite destul de tare de cel putin doi ofertanti. De doi stiu eu, or fi si altii. Ar fi o mare surpriza pentru mine sa nu depuna macar ei contestatii.

voicul

"Oficiaili" ca sa nu asociem numele cu gafele.

Mai sunt câteva zile până se inaugurează o nouă autostradă

Cea mai așteptată autostradă pentru bucureșteni se finalizează la sfârșitul acestei luni. Lucrările pentru ultimii 3,5 km din autostrada Bucureşti-Ploieşti sunt finalizați în proporție de peste 90%.

Următorul lot de autostradă se inaugurează la sfârşitul acestei luni, ne-au declarat oficialii Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere. "În funcţie de vreme, constructorul termină lucrările pentru ultimii 3,5 km de autostradă. Am cerut ca finalul acestei luni să însemne finalizarea lucrărilor. Se va putea circula pe autostradă de la Bucureşti la Ploieşti. Am cerut să fie executate lucrările de marcaje şi semnalizare pentru tot lotul de autostradă, de la centură până la intrarea în Bucureşti", ne-au explicat oficialii CNAIR.

Restul sunt detalii despre proiect: https://www.capital.ro/mai-sunt-cateva-zile-pana-se-inaugureaza-o-noua-autostrada.html

Ionut

Lapte si miere. Sa curga! Nu am energie sa comentez acum, va las pe voi.




Licitația pentru autostrada Ploiești-Brașov va fi lansată luni. Dăncilă: În termen de 30 de zile, investitorii români şi străini pot depune ofertel

Premierul Viorica Dăncilă a anunțat, joi seară, că licitația pentru autostrada Ploiești-Brașov, în parteneriat public-privat, va fi lansată luni, iar în termen de 30 de zile investitorii străini și români vor putea depune ofertele. Tipul licitației va fi selecția competitivă a adăugat prim-ministrul. "Mă bucur să anunţ că, luni, se va lansa licitaţia pentru realizarea autostrăzii Ploieşti - Braşov, în parteneriat public-privat, un proiect aşteptat de mult timp şi pentru care Guvernul a făcut eforturi în ultimele luni. În termen de 30 de zile, investitorii români şi străini pot depune ofertele, iar tipul licitaţiei va fi selecţia competitivă. Vor urma negocieri cu investitorii selectaţi, astfel încât în luna decembrie estimăm semnarea acordului de parteneriat public-privat pentru realizarea acestei autostrăzi", a afirmat Viorica Dăncilă, într-o declarație de presă susținută joi seară la Palatul Victoria și citată de Mediafax.

Hotnews

voicul

"astfel încât în luna decembrie" ... anul 20 (20+20) probabil vroia sa zica.

thinker

#18245
Hai sa vedem cine va intra in competitie.  Nu stiu de ce, de fapt stiu, nu cred ca vom avea nici un competitor de calibru.
Datele financiare sunt defavorabile unei investitii private si contractul va sta tot timpul sub sabia lui Damocle chiar daca oferta ar parea generoasa initial pentru investitor, nimeni nu va garanta peste 5 sau 10 ani, odata cu deschiderea circulatiei statul va pune anual banii care nu se vor recupera din taxe.
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

danutzu_1069

Petarda...
2019, 2020 ani electorali...

adiarc

hai sa ne mai facem ca muncim....doreleeeeee....mai plimba niste documente ca ne vede sefu..... :o
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dumbravaandrei

 :headbash: :headbash: :headbash: :headbash: :headbash: :headbash: :headbash: :headbash:... is curios tare cum o sa obtina "castigatorul" AC, ca de AM nu or sa treaca in vecii vecilor amin!

tigrel58

#18249
^
INTERESANT. :lol:
Astia au  constructor, vorba lu Cretu !!!!
(Dati cu pietre)!!!!

Ionut

Păcat că unii își bat joc de această autostradă crucială pentru tara asta. Mare păcat.

cosminn

La Petricani au început să astupe. În dreptul la FDG, unde era groapa pentru colector, acum era pe jumătate un compresor, iar spre Dimitrie Pompeiu un escavator băga pământ în șanțul de pe lângă Petricani.

elphax

chiar sunt curios daca se vor depune oferte si daca vor fi serioase

pasadia

Ce oferte serioase astepti? Nu intelegi ca e "selectie competitiva" bazata pe "negocieri" purtate cu "investitorii selectati". Imi permit sa si spun ca discutiile se vor purta intr-un anumit birou de la Camera Deputatilor. ;)

pentium10

#18254
Videoreportaj DRDP Brasov de pe lotul A3 Strabag

https://www.facebook.com/drdpbv/videos/511024766030045/

vad foarte multe camioane direct pe aliniament, incarcate probabil cu parapeti
totodata observ ca rigola e aproape finalizata, si pe multe dealuri se pune vegetal sau se aranjeaza ceva
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures