Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NGC

#4785
Quote from: NGC20 on April 06, 2016, 12:37:04 AM
Pai cel mai bine verificam si gata. Trebuie sa vad care e situatia cu acel pasaj nou de la Km 40+100 de pe DJ142L.

Noul pasaj are o deschidere de 40 m si o lungime totala de 62,20 m. Probabil ca rampele nu sunt total expropriate.

Granata06

Majoritatea subcontractorilor de pe lotul 3 au plecat acasa. Nu se mai lucreaza fara AC.

cutter

Quote from: NGC20 on April 06, 2016, 12:37:04 AM
Quote from: cutter on April 06, 2016, 12:31:31 AM
În fine, eu așa am auzit că n-ar fi exproprieri suplimentare pe lotul 2, dar o să mă interesez mîine mai exact.

Pai cel mai bine verificam si gata. Trebuie sa vad care e situatia cu acel pasaj nou de la Km 40+100 de pe DJ142L.

Am aflat. Vor fi niște exproprieri suplimentare, dar probabil mult mai reduse ca suprafață față de celelalte loturi. Vineri pe 8 aprilie va fi depusă de către antreprenor documentația.

mircea

Quote from: Daniel_I on April 05, 2016, 10:23:00 PM
Legat de nodurile rutietere de pe A10, cred și eu cum sa m-ai spus. Sunt suficiente. Autostrada nu trebuie confundată cu șoseaua de centură.
O problemă o văd totuși. Nodul Alba sud care o să fie destul de tranzitat. Deocamdată proiectul e făcut să se facă intrarea din nod Alba sud în șoseaua de centură lângă pasarela peste calea ferată. Cei care vor să iese din Alba din sud și să urce pe autostradă vor întâmpina dificultăți. Intrarea pe centură din Alba sud se face din pasarela peste CF. Cei care vor face stânga, inevitabil vor forma cozi. Accesul e foarte greoi.

La fel și cu cei care vor dori să intre în Alba venind de pe centură. Cred că vor alege aceeași soluție ca și la intrare în Deva cu prioritate pentru cei care întorc.



Problema e spațiul necesar pentru camioane. Singurul loc unde ai putea s-o faci e chiar înainte de podul peste Mureș.

AkaManah

#4789


Cam aceasta este situatia pe DJ142L, intre Ciumbrud si Sincrai. Casa indicata cu sageata albastra este in curs de expropiere fiind prinsa in planul initial. Casa cu sageata rosie intra in planul suplimentar de exproprieri. Acolo, am inteles ca s-a schimbat solutia de construire. Initial A10 trebuia sa treaca peste DJ142L dar, acum au ales ca A10 sa treaca pe sub DJ. Diferenta de nivel intre DJ si raul Mures este de ~10 metri deci vor sa faca economie la piloni.

Daniel_I

Am înțeles propunerea ta, Mircea
Deocamdată ar fi singura soluție până la un viitor nod aerian peste CF :-D, unde e actuala pasarelã.
E complicat de construit, în zonă sunt 3 căi de transport, DN, șosea centură, cale ferată și un lac natural plus clădiri.
On The Road

ciprebbe

#4791
^^

Aceste doua case? (noi)

Aici diferenta nu e de 10m. (Dupa cum e facut gardul din stanga ) Doar daca malul Muresului are acolo 6-7m .
Puteau fi salvate cele 2 case de acolo este camp liber imediat dupa ele .(dar poate nu au AC si daca nu apar in planuri.....)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Hai ca nu se demoleaza :p
Pe harta ANCPI e mai la est culoarul. Se expropriaza doar partial terenul(gradina) celui din dreapta imaginii

http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/imobile/Harta.html
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AkaManah

Da, acestea sunt casele. Malul Muresului este foarte inalt in acea zona. Am copilarit acolo si stiu bine zona. Cred ca acolo este cea mai mare diferenta de nivel.

NGC

#4794
Quote from: cutter on April 06, 2016, 10:42:25 AM
Am aflat. Vor fi niște exproprieri suplimentare, dar probabil mult mai reduse ca suprafață față de celelalte loturi. Vineri pe 8 aprilie va fi depusă de către antreprenor documentația.

Probabil va fi aceeasi situatie si la Km 39+580, unde mai este o trecere care initial a fost pe sub autostrada si acum va fi peste autostrada.


elion

#4796
Zona viitorului pod peste Mureș dintre Ciumbrud și Sîncrai (denumită de pescari Cotul Donului, aviz pentru constructor - nume nu tocmai de bun augur).


[/quote]

AkaManah

#4797
 Podul va fi sub "Cotul Donului". Abatorul lui Ianosi nu este expropriat. Am vazut marcajele si sunt la peste 30 de m de cladire.

elion

#4798
@Ciprebbe +1 şi mulţumesc pentru harta ANCPI


AkaManah

Faina schita. Ei, abatorul este fix in dreptul "cotului" deci A10 va fi mai jos. Nu inteleg cum de casa vizata initial de expropiere nu se suprapune cu autostrada. Cand mai merg in zona caut marcajele.

Cat despre descoperirile arheologice preconizate s-au gasit arme din bronz si alte piese la limita dintre Radesti si Sancrai. Pot aparea situri importante. Sper sa decurga lin sapaturile de salvare. O firma din Alba care a contractat descarcarea de sarcina arheologica pe lotul 2 si-a declarat falimentul.