Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

paulmare

pentru ciotul de autostrada care sa descarce A3 in Bucuresti - nu e nici o contestatie noua de la serenissima pe siteul curtii de apel bucuresti - inseamna ca avem constructor ? si sunt oarece sperante sa vedem mobilizare la primavara ? Nu are nimeni nici o stire noua ?

Tavi

^A trecut de CNSC si ar fi putut ajunge la Curtea de Apel?
Si daca este asa .. pe ce buget s-ar face?

Eurocopter

Sunt prevazute parca 210mil. lei pentru A3 Bucuresti-Brasov in 2016.

horatiu.cosma

Mai mult decat suficient. Avans(sau 15% la un moment dat) pentru ciot + centura Comarnic + Cristian-Rasnov.

paulmare

Quote from: Tavi on December 07, 2015, 05:43:27 PM
^A trecut de CNSC si ar fi putut ajunge la Curtea de Apel?
Si daca este asa .. pe ce buget s-ar face?
La CNSC e Nr. 1941/C3/2102
Data: 12.11.2015
La CA Bucuresti - au trecut cele 10 zile, inseamna ca teoretic avem constructor pentru ciot
Si proiect este, grinzile sunt cele vechi ale italienilor stocate pe gherghitei - lotul nu e deloc dificil (in afara de birocratia cu cfr carora trebuie sa le supratraversezi linia, apele romane au baraj de categoria a 4-a, balta a fost golita de cel care a concesionat de la Piscicola)

Nu sunt pesteri, lilieci, halde de steril, deseuri de cariera, morminte de ostrogoti, rape active etc - doar maidanezii din campul pipera si vechea pepiniera, si sper sa nu fie dinozauri la cfr si apele romane si sa obtina repede toate avizele si sa ii vedem in teren

bridge

#8030
Quote from: horatiu.cosma on December 05, 2015, 07:03:49 PM
Si o luam spre II. Aceeasi situatie ca si spre km 0, lipseste doar stratul de uzura.

Si am ajuns la II. Aici au avansat bine cu suprabetonarea. Doua deschideri sunt finalizate, si alte doua cu fierul pus deja. Cu putin noroc, pana pleaca in vacanta pe 19 termina si aici.



Ca sa fiu putin carcotas,ce sunt "umbrele" din dreapta?

Europiu

Nu sunt sigur, dar cred ca se referea la acele portiuni mai... umede?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alecu26

eu prima data am citit umbrele, ca in obiect care te protejeaza de ploaie.


Deci...bridge....la ce te referi mai exact?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

bridge


horatiu.cosma

Daca se refera la portiunile umede, a plouat, si inca nu au un sistem de scurgere finalizat pe viaduct. Daca e vorba despre umbra mea, ghinion... :).

alecu26

fiind si in curba convertita (sau suprainalatata) as zice ca e chiar putin apa acolo. Asta pana se va pune asfaltul, chiar daca exista deja ""gaurile"" lasate in tablier pentru locul unde vor fi gurile de scurgere, se va tot strage.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

horatiu.cosma

@alecu26, dupa ce finalizeaza suprabetonarea, mai e ceva de facut la viaduct inafara de asfaltare(si evident parapeti si semnalizare)?

alecu26

da, hidroizolatie. Si aici e un timp critic si destul de nasol dpdv tehnologic.

1. e nevoie de o temperatura minima a stratului suport. (destul de greu in aceasta perioada fiind nopti foarte reci si lungi). Chiar daca e mai cald ziua...nu cred ca betonul ajunge la acea temperatura ceruta.

2. e nevoie de o anumita varsta e betonului (7 sau 28 de zile functie de tehnologia folosita), pentru ca umiditatea betonului sa scada suficient, astfel incat dupa ce pui hidroizolatia sa nu te trezesti cu bule de aer/vapori care se formeaza si desprind hidroizolatia de beton.

3. asfaltul trebuie asternut intr-un timp relativ scurt pentru a proteja hidroizolatia. Daca nu ai terasament si asfalt inainte sau dupa viaduct...destul de nasol cu asfaltarea.

Parerea mea e ca vor face hidroizolatia dupa 15 feb anul viitor.

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

horatiu.cosma

Am inteles, mersi. Oricum nu prea are sens anul asta. Asfaltul pe viaducte cred ca va fi ultimul, dupa cel de pe terasament, si cum ziceai, inca nu e terasamentul la nivel langa culei. Plus ca nu e graba, nu castiga nimic daca fac acum hidroizolatia, doar nu se pot incadra in termen din cauza padurii.

laszlo.robert

Despre lotul Iernut -Chetani ce se mai stie ? Am pierdut sirul evenimentelor....