Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Vice33

#15045
Sa inteleg si eu: CEO Aktor a venit cu un grafic de lucrari oficial, semnat, stampilat si asumat implicit de compania greceasca. Constructorul isi face propriul grafic de lucrari, si poate dovedi cel putin pe hartie ca, conform acelor planificari tehnologice, se poate incadra in "x" luni in care realist poate termina.
Nu stiu daca acele grafice de lucrari, GANTT sau cum s-or numi ele, sunt nerealiste si sunt umflate, mi-e greu sa cred ca ar face asa magarii. Asa cum la proiectele de constructii pe civile sunt verificatori de proiecte, exista si la aceste grafice persoane care verifica si semneaza? Daca da, asumarea de a minti e prea mare...parerea mea.
Nu stim cum arata aceste grafice, ar trebui sa fie publice, de interes public si sa putem discuta direct pe ele...
Nici eu nu cred ca pot finaliza complet, pentru ca sunt alte operatii conexe care sunt de durata si care duc la depasiri de incadrari in termene, ce pot spera, este la suplimentarea fortei de munca si a unei eficientizari de organziare pe tot lotul. Sa faca 2-3 schimburi, sa aduca utilaje, muncitori, ingineri pe santier, ceva sa faca si sa se vada un progres.
Intrebarea mea este: CNAIR verifica si certifica aceste grafice, semnate, stampilate, verificate de verificatori, etc.? Sau doar iau la cunostinta de ele si se bazeaza pe promisiunea antreprenorului...?
Cum spunea si Ionut, de ce nu ne lasa sa avem acces la ele? Facem trafic de grafice pe forum...? :lol: :lol: :lol:

pentium10

avem ceva grafic de executie pe 51 de pagini

doar prima pagina e inclusa aici restul pe threadul comunicari CNAIR

Quote from: pentium10 on June 27, 2019, 09:35:28 PM
grafic exeutie Aktor lot 2 A10


Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

#15047
Graficul ala e deja vechi, din 01.01.2019, adica de acum 6 luni. Si graficele astea de executie sunt total aproximative. Sa nu va imaginati ca ele sunt respectate cu sfintenie. Mai mult, in cazul Aktor progresul din ianuarie pana in aprilie a fost foarte redus, sigur au acumulat alte intarzieri. Nu mai fiti naivi. E chiar asa greu sa intelegeti niste lucruri evidente cand puteti vedea din drona progresul aproape luna de luna? N-am sa inteleg asta cat o sa traiesc. Cum unii sunt pur si simplu naivi si orbi.

Probabil deja ati uitat cati credeati ca UMB termina la lilieci in 2018... ce sa mai zic de Aktor. Dar nu, unii dintre voi insistati aiurea. Muncim degeaba in API. 3 drone degeaba in aer. Plus drona lui Alex, plus drona lui AlinC. Degeaba. Credeti-l pe cuc. Si pe greci!

Stefan01

#15048
@ AlinC
Felicitari pentru profesionalism !

@ all
Ma mira cum nimeni nu a observat ce declara ministrul Cuc intre minutele 5:00 - 5:25 : "Platile se vor face in regim de urgenta. I-am spus si domnului Neaga. Deci nu mai vreau sa vad ca mai asteptam dupa consultant, dupa proiectant sa-si puna vizele. Au depus factura oamenii pe ce au lucrat, intr-un termen cat mai scurt facem plata, cu atat mai mult cu cat acest proiect este un proiect, care stiti foarte bine, este suportat ca si finantare pe fonduri europene, deci, pe de o parte, ne si ajuta foarte mult la absorbtie."

Acum vin intrebarile:
1. Fiind un proiect pe fonduri europene, ce presupune "platile in regim de urgenta" ? Poate sa plateasca fara a avea vizele proiectantului si a consultantului ?

2. Daca raspunsul la ultima intrebare este NU, atunci cum isi permite sa faca astfel de declaratii ? Beneficiarul, CNAIR, va plati fara sa aibe asigurata calitatea materialelor puse in opera si a ceea ce s-a construit ?

TibiV

#15049
Quote from: Vice33 on June 27, 2019, 09:27:23 PM
... Sa faca 2-3 schimburi, sa aduca utilaje, muncitori, ingineri pe santier, ceva sa faca si sa se vada un progres.
Am o solutie mai realista: sa mearga la pescuit.
Si sa prinda pestisorul de aur. Ala cu 3 dorinte...
Prima dorinta sa fie ST2.
Restul - pentru ce mai au de facut prin Romania.
(Bine, stiu, astia trebuie sa prinda un acvariu intreg de pestisori de aur....) :(

PS
Vice33,
pe ce pariem ca la anul in iunie (2019-06) ne vom face griji daca termina pana la finele acelui an?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pentium10

Quote from: Stefan01 on June 27, 2019, 09:51:49 PM
Acum vin intrebarile:
1. Fiind un proiect pe fonduri europene, ce presupune "platile in regim de urgenta" ? Poate sa plateasca fara a avea vizele proiectantului si a consultantului ?

ar trebui si la lotul Straco A3 aplicat  :p , ca ia uite

Quote from: pentium10 on June 21, 2019, 02:37:56 PM
1. Cate revendicari au fost depuse de Antreprenor/Straco de la semnarea contractului, tema lor, suma revendicata si cate au fost aprobate pana azi?
Pana in prezent Antreprenorul a emis un numar de 46 de Instiintari de Revendicare prin care solicita costuri suplimentare si extensie de termen.
In conformitate cu prevederile contractuale, Inginerul a emis determinari pentru 5 dintre aceste Instiintarii de Revendicare, restul fiind in analiza la acesta.

din 46 de revendicari doar 5 aprobate  :p
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

GDPR

Platile trebuie certificate de consultant, restul e can can sau chiar abuz in serviciu. Se zvoneste ca omul e cam pe faras, cred ca de aia se loveste cu caramida in piept ca face si drege. E doar imagine, campanie, bluf, sau cum doriti sa-i ziceti. Personal, nu apreciez deloc o astfel de abordare.

Ionut

Este ILEGAL sa plătești lucrări necertificate de consultant. Cum isi permite cuc sa faca astfel de declarații? Simplu. E un cretin incompetent care habar nu are pe ce lume se află.

Vice33

@TibiV, sunt constient ca sunt foarte in urma, dronele nu mint, asta e clar, totusi sa nu se supere pe mine alte persoane care ma cred un naiv si care tin cu Cuc sau cu CEO Aktor, pur si simplu m-as bucura ca seriozitatea acestui om de la CEO din Grecia, si care pare un om serios, sa se si tian de cuvant, asa cum a spus ca va veni periodic sa vada daca managementul este bine implementat.
De dragul unui pariu, pun pariu oficial cu tine, ca la anul pe 27.06.2020 Aktor va face in plus 25%-30% fata de are acum.
P.S. Ionuț, la lotul UMB era evident ca nu termina la final de 2018 si era evident 100% ca ai avut dreptate in predictiile tale. Si eu am spus acum un an, ca UMB termina in aceasta vara. Acum, legat de lotul 2 Aktor, eu nu spun ca va termina la anul ci ca, sper, sa faca un progres de 30% pe an, adica 2,5% egal pe fiecare luna.

pasadia

Eu tot traiesc cu impresia ca Cuc (si alti ministrii dinaintea lui) e mintit cu spor de Neaga si compania de directori de ajunge sa nu mai aiba oricum nici o sansa de aintelege despre ce e vorba in propozitie. Nu ca ar fi capabil, dar oricum...

Tineti cont ca acelasi discurs, cu plati "accelerate" l-a avut si in vizita de la Alpenside, la Rasnov. E noul hit din Dinicu Golescu...

StefanCelMare

#15055
+ pentru Cuc este că se mișcă fizic în teren unde se întâlnește cu șefi ai constructorului, punând presiune pe aceștia.
- pentru Cuc este că vehiculează public termene ne-realiste, laudă pe unii aiurea (Pizzarotti), critică pe altii pentru ca nu respecta termene imposibile (Aktor), tace cand e vorba de constructori Români (Straco, Euroconstruct).
Per total iese tot la negativ Cucul, singurul lucru pozitiv pe care îl pot eu spune despre el este ca nu este cel mai rau ministru al transporturilor, dar la câți miniștri am avut (unii pastă), asta nu e deloc o medalie de onoare. Mai degrabă seamănă cu un student care vizează 5-ul la examen, și pentru asta exagerează unele subiecte, iar pe alte subiecte, pe care nu sta bine, tace.

GDPR

Cucul si ceneairul pot sa faca urmatoarea treaba: daca in contract scrie de exemplu ca platile se fac in termen de maxim 60 de zile de la emiterea CIP-ului de catre consultant, ei ar putea sa plateasca in 10-15 zile. Pefect legal si chiar elegant! Singura problema e ca trebuie sa stea cineva cu biciul pe departamentul financiar-contabil al ceneaireului ca sa si faca plata la timp.

florin74

În Rogop apar 2 facturi neplătite pe A10 la Aktor de 15 mil din octombrie și noiembrie 2018 Plus 3-4 facturi de vreo 15 mil lei cumulat la Aktor pe DN18. E o problema cu plățile la DN18, și ceilalți constructori sunt neplătiți de ceva timp.

GDPR

#15058
Sunt probleme cu toate platile la contractele ce au ca sursa de finantare Bugetul de Stat, poate din cauza lipsei BVC CNAIR pe anul 2019. Desi HG de aprobare a bugetului CNAIR pe anul 2019 fost adoptata in sedinta de Guvern de saptamana trecuta, nici acum nu a fost publicata in Monitorul Oficial.

In loc sa faca show televizat, cucul mai bine ar munci sa-si rezolve problemele din ograda proprie: adoptarea la timp a bugetelor companiilor din subordine, pregatirea exproprierilor si a HG-urilor de aprobare indicatori tehnico-economici, emiterea autorizatiilor de construire de catre MT, etc. Dar de aici nu se aduna capital electoral.

NGC

Aia si e problema, adica lipsa BVC. Acum ca s-a aprobat, putem cere sa vedem ce suma i-au instiintat pe fiecare constructor in parte ca e disponibila pentru proiectul lor. ;)