Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

alexandruduma


culi

Multumim de filmari, super!
Nu am mai vazut o foreza in actiune. Foarte interesant.

adiarc

am trecut acum pe la Iernut.
Se lucreaza in toate punctele din zona desi afara sunt -4 gr Celsius - dupa giratoriu spre C.Turzii pe autostrada,sunt pe p.stanga 3 excavatoare si mai multe basculante la debleu,in actiune
              - foreza surprinsa ieri de Alexandru este si ea la datorie ( pe p.dreapta,dupa calea ferata ,vis a vis de centrul logistic Lidl )
              - dupa aceasta pe dr echipe care sapau pt pregatirea următoarei gropi pt foraj...
Peste tot miscare.....sper sa nu crape Astaldi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Morosanu

Pai nu cred ca o sa crape, ca l-au scos din r..... Salini.
Politica distruge tot ce atinge.

CataOT

Conform site-ului CNSC, prima contestatie referitoare la PPP pentru autostrada A3 a fost respinsa. Este vorba despre asocierea de firme Acciona Concesiones – FCC Construccion.

http://portal.cnsc.ro/istoricdosare.html?a=search&Dosar-CNSC:nume-contestator=Acciona+Concesiones

NGC

Asta e doar asa, o partida de etapa. Campionatul se va castiga cel mai probabil la CAB. ;)

Ionut

Teoretic CAB nu intoarce des deciziile CNSC. Sunt curios ce vor face acum pentru ca vorbim de alta procedura, concesiune/PPP.

NGC

Cautand altceva am dat de asta.

Quote from: NGC on April 23, 2018, 10:26:54 PM
Licitatia pentru "Supervizare Autostrada Bucuresti - Brasov, Lot 2: Sector Predeal-Cristian, km 162+300 – km 168+600 si Drum de Legatura" este inca in desfasurare.

Termenul pentru depunerea ofertelor a fost 06.02.2018 si sunt in etapa de evaluare tehnica plus DUAE.

Au fost depuse 8 oferte.

1. Asocierea EGIS ROMANIA SA / EGIS INTERNATIONAL SAS
2. Asocierea EPTISA Romania SRL / EPTISA Servicios de Ingenieria SL
3. INSTITUT IGH d.d. (SA)
4. Asocierea K-BOX Construction Design SRL /SALFO & Associates SA /KAPPA Architecs & Engineers SRL
5. LOUIS BERGER SAS
6. Asocierea SC TPF CPROJECT SRL / TPF GETINSA EUROESTUDIOS SL
7. Asocierea EUROCERAD INTERNATIONAL SRL / V.A.M.S. INGEGNERIA SRL
8. SEARCH CORPORATION SRL

Apropo, suntem in 25 Februarie 2019 si oficial licitatia inca nu s-a incheiat. Putem totusi spune ca a castigat SEARCH CORPORATION, iar cu contestatiile s-a terminat de ceva vreme.

NGC

Quote from: Ionut on February 25, 2019, 05:33:00 PM
Teoretic CAB nu intoarce des deciziile CNSC. Sunt curios ce vor face acum pentru ca vorbim de alta procedura, concesiune/PPP.

Aici e cheia problemei. Din 2016 de cand s-au modificat legile achizitiilor si pana acum, nu am mai avut alte licitatii pentru PPP pentru proiectare / executie.

marisRO

Quote from: NGC on February 05, 2019, 11:19:47 PM
Era sa uit. :p

Quote from: NGC on January 23, 2019, 08:09:06 AM
"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on November 29, 2018, 10:21:31 AM
Dupa cum se stie, in 16.11.2018 CNAIR a incheiat oficial etapa de (re)evaluare financiara si a dat ca nou castigator asocierea condusa de ITINERA.

Dupa cum era de asteptat, STRABAG a contestat.

Ieri a fost termen la TB, dar s-a amanat. Noul termen este 05.02.2019.

S-a amanat pana in 19.02.2019.
Aici nici o veste?

NGC

^^^ S-a amanat pana in 05.03.2019.

General valabil, in principiu, daca nu scriu inseamna ca s-a amanat. Revin eu de obicei si scriu cand avem vreo decizie noua, asa ca nu trebuie sa le tineti evidenta.

Xenos

Quote from: Ionut on February 25, 2019, 05:33:00 PM
Teoretic CAB nu intoarce des deciziile CNSC. Sunt curios ce vor face acum pentru ca vorbim de alta procedura, concesiune/PPP.

Le întoarce mai des decât s-ar crede pt că, din câte mai știu și eu, nici CNSC-ul nu mai e chiar ce a fost la început. Dar hotărârea CNSC este de regulă un reper important, ca tendință mai degrabă va sta în picioare decât va pica (este însă doar o chestiune de statistică majoritară).

perfidus

Quote from: alexandruduma on February 24, 2019, 10:32:49 AM
Tarusii arata cam asa, imi pare rau ca nu am facut o poza de jos, poate face cineva in zilele urmatoare. Omul cu care am vorbit are a doua casa pe stanga, spera el sa scape.

Ar mai fi varianta ca pe langa tarusi sa inceapa relocarea DN pana la finalizarea pasajului.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

pentium10

offtopic - ca oricum o sa posteze cineva ca e dubios video-ul, video transport grinzi DEME Macarale Termocentrala Iernut - si nu la Astaldi.

https://www.facebook.com/macarale/videos/607294213042401/?q=deme%20macarale&epa=SEARCH_BOX
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Cristi Deme

la astaldi se va incepe la inceput de martie