Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

dragos_on

http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000953186&id_inst=3

Nu stiu daca este vreo legatura intre proces si termenul limita pentru gasirea unei solutii Chetani - Campia Turzii

Cristian 74

Salut! Am mers cu @Ciprebbe să verificăm cum e noroiul pe la Nădăselu după revenirea la lucru a UMB-ului pe subsecțiunile Nădășelu-Zimbor. Încă suntem la faza de aranjare a terenului, dar aranjare brevetată de firma românească. După ce totul a fost înghețat/acoperit de zăpadă în zilele precedente, acum s-a revenit la normal.



NGC

#26852
^^ Se pare ca a revenit "moda" cautarii pe site-urile CNSC, CAB, etc. si am vazut mesaje de la mai multi colegi cu fel de fel de informatii gasite pe acolo. Trebuie sa va mai aduc aminte din cand in cand ca nu tot ce "zboara" (adica ce apare pe acolo) se "mananca" (adica are relevanta in contractele importante pentru infrastructura) si ca informatiile ar trebui verificate inainte sa fie puse pe forum. :p

dorum

imi place ca UMB face studii geo serioase... cele mai serioase! :)

zuma80

Ei au inteles cel mai bine cum se face treaba rapid si bine. Iti faci de la inceput drumul de santier cu 2 benzi pe sens si banda de urgenta!  :gj:
Pentru A6!


klax187


altr

Este o veste buna, dar hai sa asteptam pana cand va fi reziliat si sa fim bucurosi numai atunci (ca sa fie sigur). :)

adiarc

in sfarsit cineva care are albus si galbenus....pacat ca nu au avut ceilalti de acum 2 ani de cand am cerut prima oara rezilierea..

acum cnair sa se miste repede cu evaluarea lucrarilor,licitatie de executie
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Cetatean

La cate deblee are UMB, ma mir ca nu au investit intr-un set de scrapere.

kartoffon

UMB misuna ca un furnicar! :lol:  Sardu-Sanpaul 25.02.2021


realfanady

Quote from: altr on February 25, 2021, 06:02:20 PM
Este o veste buna, dar hai sa asteptam pana cand va fi reziliat si sa fim bucurosi numai atunci (ca sa fie sigur). :)

Eu zic, sa mai asteptam pana cand va fi reziliat contractul actual, SI VA FI SEMNAT UN ALT CONTRACT CU O ALTA COMPANIE, si sa fim bucurosi numai atunci  :)

lighthotspot

UMB misuna ca un furnicar! :lol:  Sardu-Sanpaul 25.02.2021

Eu zic sa afle si Aktorii si Piza, apoi sa vina si sa se inchine.....


Cozak

EXCEPTIONALA FILAMAREA!
Bravo, ce mult imi bucura ochiul aceasta filmare, UMB se pricepe deja, e o firma matura. :cheers:

paulmare

^ DojaAlex scraperul e folosit de obicei ca scula de minerit, unde zona de descarcare e relativ aproape de ceea ce incarca scraperul, si magaoaja se misca pe teren relativ plan.
La basculanta, una cu 4 axe goala e cam 10 tone, si greutatea maxima e 38 de tone, la 18 mc bena *1600kg/mc daca bena e "rasa" ar cara 28.8 tone (sunt la sarcina maxima cu ele nu supraincarcate cum spunea cineva mai sus) e mult mai eficient de carat pe deal cu cele 10 cu tone de fier ale basculantei 28 de tone de incarcatura decat la scraper, unde s-ar trambala cu o gramada de greutate a scraperului pentru o sarcina utila nu foarte mare, un excavator lucreaza 14 ore intr-o zi la incarcat pe cand partea din scraper care incarca pamantul ar lucra mult mai putin si ar fi inutila in perioada in care scraperul trambaleaza incarcatura   

Portocalii fac show - oricum e un volum enorm de pamant de mutat
Bine ca nu e aktor cu 4 basculante inchiriate si 8 micro-manageri de basculante - astia se pare ca stiu ce au de facut