Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

panzer

Cea de mai sus: unii au primit actualizari de preturi, altii nu! Eram doar curios.

horatiu.cosma

Pasa_andrei, nu e ok desenul tau. Scoate din ecuație pasajul peste A10, nu va fi gata pe 1 decembrie sub nicio forma. Pe sensul de intrare pe A10 se intra doar pe breteaua in curba din stânga. Iesirea din A10 se lipește de cei care vin pe DN dinspre Alba înainte de overpass.

hefaistos

Pui pariu?
Eu n-aș pune nici ca termina pasajul nici ca nu termina. Doar observ ca umplutura e aproape gata și a fost făcută în săptămâna asta. Urmeaza balast stabilizat și straturile de asfalt. Depinde de vreme și de multele detalii care mai sunt de rezolvat.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

cristi5

#22443
Am fost intrigat de afirmatia lui @horatiu.cosma ca a descoperit traseul acum 2 sapt (confirmat de dl. Caretta acum) asa ca era cat p-aci sa caut inapoi cu migala pe pagini intregi printre tot felul de speculatii si hate-pizza hate-aktor

Dar google "A10 horatiu.cosma" m-a salvat :) Au fost de fapt 4 saptamani (24 oct)



Deci fluxul Teius-Sebes va face o tura prin giratia sudica. Unii mai sensibili la benzina vor continua pe DN pana la Alba Sud, asta e.

https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.msg312758#msg312758

carutasul

cred că există varianta mai convenabilă să intri pe centura orașului ieșind la Alba Iulia Sud dacă ai treabă la Alba Nord, așa că mă aștept ca girația să fie utilă pentru prea puțini ( în afară de primele zile, când o să fie oameni care vor să vadă autostrada și eventual rătăciți)

pasa_andrei

Eu le am desenat asa in ideea in care pasajul peste autostrada o sa fie gata. De ce nu se amana cu inca 5 zile deschiderea ca sa fie si pasajul si avem si noi un semi nod?

carutasul

Eu prefer totuși să o deschidă pe 1 Decembrie, nu pe 6 :)  Chiar dacă rațiunile tehnice cam asta spun, câteodată au și simbolurile un rost. Mă rog, e doar părerea mea. Pe de altă parte sper să deschidă fiecare segment pe măsură ce e gata, dacă vremea ține ar fi chestie de câteva zile.

AlinC

Declaratii legate de ST1:





Pe langa chestiile politice sunt si cateva informatii tehnice:

- iunie 2021 se termina toate nodurile,
- Pizzarotti a primit toti banii din sentinta de pe A3,
- se va circula pana la Alba Iulia Nord, la km 14,8 etc

kumar


pasadia

Din spuse, da. E zăpadă și la Alba și la Sibiu. Chiar și la mine la Brașov - dar aici e putina, sincer sa fiu nu mă aștept să fie multa nici acolo.


Ionut

Ce nu s-a facut doi ani pe soare se face în două săptămâni pe zăpadă.

elphax

Luni e soare, au și ei weekend sa se pregătească pt ultima săptămână :)

mishu77

Se pot monta garduri banuiesc. Parca asa zicea italianul ca o sa monteze si garduri. Sper ca nu se referea la parapete.

elphax

OK, dar se face și giratia de după pasaj? Dacă mergi spre Teiuș și vrei sa revii în oraș, ai un conflict dacă vrei sa faci stânga înainte de pasajul ruginit. Frumos ar fi sa mai mergi 100 de metri și sa te întorci nu sa stai pana poți sa faci stânga și sa blochezi traficul.
Nici poliția nu cred ca ar permite asta