Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

NGC

#1830
A aparut astazi licitatia pentru "Proiectare si Executie Reabilitare DN 18 Moisei - Iacobeni pentru remedierea lucrarilor existente si finalizarea lucrarilor ramase de executat".
LOT 1 Moisei – Borsa km 131+627 - km 156+232
LOT 2 Borsa - Sesuri, km 156+232 - km 180+850
LOT 3 Sesuri – Carlibaba km 180+850 - km 199+400
LOT 4 Carlibaba – Iacobeni km 199+400 - km 220+088
Durata fiecarui contract (lot) este de 48 luni incepand de la data ordinului de incepere a lucrarilor (24 luni perioada de proiectare si executie, 24 luni perioada de garantie).

Este vorba de fostul lot al lui SHAPIR, km 131+627 - km 220+088, atribuit initial pentru 340,063,346.14 RON fara TVA, care a fost impartit acum in 4 loturi mai mici.

alecu26

si acum vor avea bani? sau care e faza? banuiesc ca Shapir i-a actionat oricum in judecata.

Apropo...cu Colas care e finalul? sau inca nu e?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

florin74

#1832
O sa il bage pe fonduri UE. Valoarea totala a celor 4 loturi este de 350 milioane lei. Se apropie de contractul lui SHAPIR
Acum e pe aceeasi structura (BEO+buget), dar planurile sunt sa intre pe finantare europeana, impreuna cu DN73 si DN 14

nenea_hartia

Quote from: alecu26 on December 19, 2014, 09:18:57 AM
Apropo...cu Colas care e finalul? sau inca nu e?
Vezi aici. Dacă înțelegi ceva, spune-mi și mie, te rog. :D

Quote from: florin74 on December 19, 2014, 09:32:29 AM
O sa il bage pe fonduri UE. Valoarea totala a celor 4 loturi este de 350 milioane lei. Se apropie de contractul lui SHAPIR
Probabil pentru că în afară de lotul Moisei-Borșa, care e mai mult sau mai puțin gata (mai trebuie ceva rigolă carosabilă și multișor asfalt), plus ceva podețe și câteva lucrări de întreținere pe la Șesuri și Cârlibaba, nu prea e nimic făcut.

alecu26

a...da. Mi-am amintit acum.

Avem un francez pe forum. Intrebam la Colas? Si asa de amorul artei putem intreba si daca au vreun plan sa se intoarca in Romania.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

MNU

#1835
Zilele trecute am tranzitat o portiune din DN56 (Craiova-Calafat). Nu stiu starea intregului tronson dar pot sa spun ca au atacat si jumatatea dinspre Calafat. La inceputul anului nu era nimic vizibil... acum, pe mari portiuni arata asa:



Vlad94

Salut, mai are cineva vești despre drumul național 66A(Câmpu lu Neag-Băile Herculane),dacă s-au reînceput lucrările la acest drum.Ultina oară când au fost acolo,asfaltul se termina la limita județului HD cu GJ.Mulțumesc anticipat.

pasadia

Am fost de curand pe el, dinspre Baile Herculane pana spre km 27 (Cheile Tamnei) - bine, de fapt zona asta e DN 67D (DN66A incepand din intersectia de mai jos de Cerna-Sat, acolo unde 67D urca spre pasul Godeanu). Arata la fel cum il stiam acum 4 ani: peticit, nemarcat, cu valuri. Colegii din tura montana de atunci au venit pe 67D, spuneau ca asfaltul e bun pe partea dinspre Oltenia.

Ca idee, dupa cum am mai spus - sper sa nu se intervina deloc pe tot acel drum de pe valea Cernei. E un drum turistic, menit celor care chiar vin cu asemenea scopuri pe acolo. Chiar m-as intrista sa aflu ca l-ar repara / asfalta in viitorul apropiat.

dr4qul4

Am fost acum 2-3 luni de la Petrosani pana la limita judetului, unde se termina asfaltul si devine forestier.
Am pus si ceva poze pe forum.

Momentan nu exista nici o intentie de a-l asfalta si cred ca asa este cel mai bine.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cryu

Stie cineva Tg Jiu - Petrosani in ce conditii se afla la ora actuala?

stangabriel

Am parcus zilele trecute Bucuresti Sibiu Brasov Bucuresti si am fost multumit de asfalt,se pare ca au apucat sa astupe gropile de acum 2 saptamani. A fost chiar ok,azi noapte la minus 8 grade ,zona Predeal de ex nu aluneca deloc. Singura problema in devenire este la Dedulesti,langa locatia ce a fost reparata si a obligat devierea tirurilor. Au mai aparul 2 tasari pe o banda si jumatate din 2,acolo unde drumul este pe "pe culme",fara sprijin de vreo parte. E posibil sa se repete situatia.

AlexIP

O chestie care mi s-a părut interesantă. Azi, de la Nădlac la Deva, sensul de ieșire din țară era uscat, curat și parfumat și cel de venire înapoi pe tărâmurile mioritice era poleit și neatins de utilaje. Probabil și de asta a fost blocat DN7 câteva ore la prânz, de-am preferat să stau în Arad la un film decât să stau în coloană...

bgd77

Poze la lucrarile la DN73 intre Campulung si Pitesti, facute in 26.12.2014:

Alterneaza portiuni reabilitate (nu stiu daca cu ultimul strat de asfalt) cu cele nereabilitate si cu un hop mare intre ele:















bgd77

De asemenea, in unele parti erau efectuate sau in pregatire lucrari la santuri sau podete: