Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: cutter on July 16, 2015, 11:18:22 AM
@NGC20: Unde e podul că eu nu-l văd? Ca idee cam aici e locul unde se termină autostrada: https://goo.gl/maps/ZrjxP (pe partea opusă a rîului față de DN1)
Măi oameni buni, nu e nici o descărcare în nordul acestui lot - îmi las un dubiu pînă ne lămurim 100%, dar din ce văd eu nu e nicio descărcare.
Vezi cu albastru deschis in dreapta sus in planul de aici.

cutter

#6886
Ăla e ceva podeț pe/peste autostradă nu e un pod peste Prahova și peste calea ferată, adică ce ar trebui ca să ajungi la DN1.

TibiV

Bat eu campii sau vor sa canalizeze raul Prahova cam asa cum este Dambovita in Bucuresti ?...
Si pe o portiune autostrada va trece peste Prahova, in lungul raului - cum e pe la Unirii ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: cutter on July 16, 2015, 11:30:58 AM
Ăla e ceva podeț pe/peste autostradă nu e un pod peste Prahova și peste calea ferată, adică ce ar trebui ca să ajungi la DN1.
Scuze, am scris Km gresit. Este Km 113+750. Am corectat si mai sus.

cutter

Quote from: NGC20 on July 16, 2015, 11:20:55 AM
Quote from: pasadia on July 16, 2015, 11:11:04 AM
cutter, va fi nod permanent in Comarnic Nord. Si din cate stiu solicitasera revizuirea acordului de mediu inca de acum un an tocmai pentru a putea construi si drumul de legatura. Vazusem si ceva date despre el, vreo 400 de metri lungime (deci banuiesc ca exista un SF, ceva). Insa trebuie sa caut in arhiva SSC si pe bune ca nu am timp.
pasadia are dreptate.

Cu ce care dreptate? Că există un plan? Așa există și plan pentru a face toată autostradă Comarnic-Brașov. Dar întrebarea e dacă este parte din acest proiect și din ce se licitează aici și din toate planșele pe care le-ai pus pare că nu.

NGC

Asta am si spus mai devreme aici, ca nu pare sa faca parte din acest proiect. M-am uitat si in caietul de sarcini si in planse si nu apare acel drum de legatura.
Dar dupa cum vezi, are deja autorizatie de construire pe o bucata.

cutter

Bun, deci ca să fie clar pentru toată lumea: dacă nu se lansează o altă licitație și un alt proiect (și astea tot timpul sunt niște "dacă" foarte mari, în România) nu va fi deschis circulației acest segment de la Comarnic. Corect?

NGC

#6892
Quote from: Ionut on July 16, 2015, 10:59:55 AM
Acum serios, e bine ca se fac aceste loturi, sper sa se si finanteze. Ce inseamna "cofinantare", NGC20? Adica imprumuturi BEI/BERD sau ceva?

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/comunicat%20CNADNR%20SA%2016.07.2015.pdf
Quote
Durata contractului aferentă celor două loturi este de 72 luni din care 24 luni perioada de proiectare și execuție și 48 luni perioada de garanție a lucrărilor, finanțarea proiectului urmând a fi realizată din fonduri de la Bugetul de Stat și/sau alte surse legal constituite.

NGC

#6893
Quote from: cutter on July 16, 2015, 11:37:30 AM
Bun, deci ca să fie clar pentru toată lumea: dacă nu se lansează o altă licitație și un alt proiect (și astea tot timpul sunt niște "dacă" foarte mari, în România) nu va fi deschis circulației acest segment de la Comarnic. Corect?
Mai vedem.

horatiu.cosma

Cred ca acele licitatii de 30.000 de euro de acum cateva saptamani pentru SF centura Comarnic si Busteni sunt expres pentru acele drumuri de legatura(in cazul de fata, pentru Comarnic Nord).

NGC

#6895
Exista 2 contracte atribuite catre EGIS in 28.05.2015, "Servicii pentru Elaborarea Studiului de Fezabilitate pentru Varianta de Ocolire Comarnic" si "Servicii pentru Elaborarea Studiului de Fezabilitate pentru variant de Ocolire Busteni".

horatiu.cosma

Daca au licitat si pentru Busteni, poate o sa apara cat de curand licitatia si pentru centura Busteni din A3.

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on July 16, 2015, 11:48:24 AM
Cred ca acele licitatii de 30.000 de euro de acum cateva saptamani pentru SF centura Comarnic si Busteni sunt expres pentru acele drumuri de legatura(in cazul de fata, pentru Comarnic Nord).
Ai dreptate.
Si ai dreptate si cu asta:
Quote from: horatiu.cosma on July 16, 2015, 10:56:39 AM
Presimt ca o sa fie un exemplu de cum se poate construi un sector de autostrada la noi cand se doreste si de sus.
Este clar, domnul cu probleme ortopedice vrea cu disperare sa faca macar ceva pe A3.
Asa ca sunt convins ca asta va fi un proiect pentru care se vor gasi mereu bani, problemele aparute pe parcurs se vor rezolva peste noapte etc. etc. etc...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ultrasbz

Quote from: cutter on June 10, 2015, 09:32:57 PM
Ministrul Rus la Digi24:
- luna aceasta începem București-Brașov
- Ploiești-Comarnic îl lăsăm după 2020
- SF-ul existent pe București-Brașov are cîteva bucăți pe Valea Prahovei care nu sunt bune, trebuie refăcute, studii geo
- dar începem din capete cu autostrada că acolo SF-ul e bun, începem de la Comarnic și de la Brașov
- și facem SF-ul pentru secțiunile montane, studii geo că alea ne trebuie
- dar începem și cu centura Comarnic acum (nota mea: în plus față de autostrada care începe de la Comarnic?!)
- și cu centura Bușteni
- și cu drumul pe Valea Doftanei

Am crezut ca e vrajeala pura, dar se pare ca era un sambure de adevar in acea declaratie in cele din urma.

horatiu.cosma

Pana la urma cred ca putem trece peste motivele si dedesupturile politice, atata timp cat se face ceva in teren.