Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 26 Guests are viewing this topic.

bridge

#6630
Quote from: ciprebbe on June 26, 2015, 10:06:25 AM
Fără aviz de mediu e inutil. E fix avizul lipsa și de la C.Turzii-TgMures (unde tot nu exista ordin și e pe fonduriUE) și de la pădurea UMB ului.

Autorizatiile de constructie  sunt valabile ,mai putin zona campului petrolier km 8+500-10+500 si a doua mici arii protejate in zona km 7 si km 41

ciprebbe

Nu confunda AC-ul cu avizul de mediu. Ac-urile or fi fost valabile pe vremea Bechtel, azi nu exista nici un AC emis pt noul constructor cu care sa poata incepe.
Cele 3 zone de care mentionezi pot impinge proiectul dincolo de 2018 iar daca nu se rezolva avizarea se va repeta situatia de la UMB.
Avem o singura firma in Romania avizata sa execute relocarea sondelor de acolo si au facut o oferta de pret de-ti vine sa abandonezi traseul. Sper sa nu ii vina idei constructorului acolo si sa amane finalizarea portiunii la ce pret au licitat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ciprianul

bridge informatia ta e sigura ca sa dat ordinul de incepere la Suplac-Bors?
Am sunat azi la primaria localitatii Salard si ei nu stiau de ordin nimic....se poate sa nu fi ajuns inca informatia la ei dar sincer m-as bucura sa fie adevarat.
Stima
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

dan_c

#6633
Quote from: ciprebbe on June 26, 2015, 01:08:52 PM
Nu confunda AC-ul cu avizul de mediu. Ac-urile or fi fost valabile pe vremea Bechtel, azi nu exista nici un AC emis pt noul constructor cu care sa poata incepe.
Cele 3 zone de care mentionezi pot impinge proiectul dincolo de 2018 iar daca nu se rezolva avizarea se va repeta situatia de la UMB.
Avem o singura firma in Romania avizata sa execute relocarea sondelor de acolo si au facut o oferta de pret de-ti vine sa abandonezi traseul. Sper sa nu ii vina idei constructorului acolo si sa amane finalizarea portiunii la ce pret au licitat.

despre asta e vorba ?

http://www.petrostar.ro/mainRo.php

PETROSTAR S.A. - COMPANIE DE CERCETARE, INGINERIE TEHNOLOGICĂ ŞI PROIECTARE PENTRU INDUSTRIA EXTRACTIVĂ DE PETROL ŞI GAZE

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:s-aX2ywelKsJ:cnadnr.ro/Brasov-Tg.Mures-Cluj-Oradea/Capitolul%25205%2520-%2520Proiect%2520eliberare%2520amplasament/Proiect%2520Petrostar/VOLUMUL%2520-%2520G/Suplac%2520avize%2520abandonari%2520ANRM/Document%2520ABAND%25203288.doc+&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

http://www.cnadnr.ro/docs/proceduri_derulare/Clarificare%2026.pdf




bridge


[/quote]
Quote from: Ciprianul on June 26, 2015, 01:54:20 PM
bridge informatia ta e sigura ca sa dat ordinul de incepere la Suplac-Bors?
Am sunat azi la primaria localitatii Salard si ei nu stiau de ordin nimic....se poate sa nu fi ajuns inca informatia la ei dar sincer m-as bucura sa fie adevarat.
Stima

Quote from: bridge on June 26, 2015, 08:21:43 AM
100%

Ciprianul

bridge sincer eu ma bucur enorm pentru ca eu sunt din Oradea si locuiesc in Austria si tot timpul urmaresc cand merg in tara daca ceva sa miscat pe acel tronson.
Om vedea ce se va face in perioada urmatoare.
Stima
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

nenea_hartia

Quote from: laszlo.robert on June 26, 2015, 11:03:55 AM
Nu avem pe nimeni dintre colegi din domeniu ? Avizele de mediu au scadenta si daca da care este perioada de valabilitate ?
Acolo e vorba de Acord de Mediu, care e ceva diferit de Autorizația de Mediu. Acordul de Mediu e valabil pe toată perioada de implementare a proiectului, dacă nu apar modificări de proiect care sa impună obținerea unui Acord de Mediu revizuit. Oricum, acordul Bechtel e sigur expirat.

ciprebbe

Zile libere la UMB.
Stația de asfalt e în picioare la Gilau.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

StefanCelMare

Quote from: dan_c on June 26, 2015, 12:28:49 PM
cine are timp sa se documenteze....

Autorizaţia de mediu este valabila 5 ani.

Lucrând în domeniul mediului am primit solicitare de la CNADNR să le dăm estimare de cost pentru acest aviz de mediu pentru A3 (toate porțiunile neconstruite dintre Tg. Mureș și Borș) prin luna aprilie.
Din nefericire, instituția pentru care lucrez nu poate realiza acest studiu în totalitate.
Nu toate capitolele, în conformitate cu ghidul Jaspers solicitat.
http://apmgl.anpm.ro/anpm_resources/migrated_content/files/ARPM%20Galati/ACORDURI/Giduri%20Jaspers/JASPERSEIAGuidelines2010AUTOSTRAZIsiDRUMURI.pdf
Asta ca idee, prin aprilie se solicitau detalii de cost, pentru o probabilă licitație pe acordul de mediu.
Nu am urmărit dacă l-au scos la licitație.

Ciprianul

Deci pana la urma ce se intampla....reancep lucrarile in Iulie?
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Schumy

Azi mi-a confirmat cineva ca din iulie s-ar relua lucrarile pe Suplacu-Bors. Ramane de vazut daca se va intampla sau nu...

gdaniel

Quote from: ciprebbe on June 26, 2015, 06:45:15 AM
Unde a ajuns si tehnologia..... Nici nu mai trebuie sa te apropii de santier :D

Cine ghiceste locatia?



Presupuneam deja, dar la o simpla cautare pe goagal am avut confirmarea, pensiunea Armonia e in Nadaselu, deci vedem capatul dinspre Nadaselu al  santierului UMB.

horatiu.cosma

Pe Suplacu-Bors o sa ajung eu prin 20 iulie, poate o sa surprind ceva miscare.

Ciprianul

#6643
Eu sper sa ajung poate prin 5-6 Iulie prin zona si ma voi duce pe la Chiribis ca acolo avea Bechtel organizat un santier.
Sigur am sa obtin ceva informatii si voi face si ceva poze.
Stima
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

horatiu.cosma

Multumim, eu o sa ajung in zona Suplacu, viaductul si campul de sonde. Poate intru la sonde si intreb pe acolo ce stiu despre trecerea autostrazii prin zona.